Captain Marvel (2019)

Jedna z tých slabších Marveloviek. Vynútený origin story, po stý krát prevarená voda. Niežeby to bola nuda. Zabaví vás, ale absolútne nič nové to neprináša. Prináša akurát ten pocit deja vú, kedy tušíte, že ste už niečo také v minulosti videli. A nie raz. Najviac z celého filmu ma bavil Nick Fury a vysvetlenie toho ako prišiel o oko.

Hellboy: Královna krve (2019)

Hellboy je podobný prípad ako minuloročný The Predator. Buď vám jeho nové poňatie sadne alebo nesadne. Úprimne, mňa bavil viac ako prehypovaný Captain Marvel. Čo by som Hellboyovi vytkol najviac je miestami skutočne biedne CGI. Ďalej by som možno spomenul až príliš veľké množstvo flashbackov a viacero nelogickostí v deji. Oceňujem však R-kový rating, ktorý filmu jednoznačne dodáva šmrnc. Musím tiež vyzdvihnúť postavy. Davidovi Harbourovi rola Hellboya sadla viac než dobre. Zaujímavými postavami boli tiež Daimio a Gruagach. Najlepší výkon podala Milla Jovovich v roli Nimue. Nesmiem zabudnúť na vynikajúci soundtrack. Avšak ten veľmi nesedel k temnejšiemu podtónu filmu.

Venom (2018)

Celkom obstojný film. Nič svetoborné, ale už len kvôli dvojke Eddie-Venom (a ich humoru) sa to oplatí vidieť. Záporák veľmi slabý, finálny súboj dosť vlažný. Snáď to napraví Carnage v pokračovaní, ktoré pravdepodobne bude, keďže tržby sú zatiaľ v pohode. Taktiež je tu dosť cítiť, že značný počet scén bol vystrihnutý, podľa Hardyho dokonca 40 minút. Teda sú tam nejaké tie diery, ktoré by chcelo objasniť. Na druhej strane ma film ani chvíľu vyslovene nenudil, vždycky sa tam niečo dialo. Akčné momenty boli fajn, aj keď opäť nič nové, čo by už tisíckrát v iných superhero filmoch nebolo videné. Jednoznačne chýba R rating, ktorý by filmu dal nejaké tie gule. Tento rok, čo sa týka podobnej tématiky, vyhráva jednoznačne Upgrade.

Predátor: Evoluce (2018)

Musím povedať, že je to veľmi príjemný úlet. Áno, dá sa povedať, že je to paródia na túto sériu, ale z takéhoto pohľadu to funguje dobre. Ide tu len o over the top akciu. Žiadne hlboké myšlienky, či hutnú atmosféru tu nečakajte. Pokiaľ na to idete s tým, že chcete totálny akčný výplach, mali by ste byť vcelku spokojní. Čo sa týka vtípkov, ktorých je tu požehnane, musím povedať, že sú "on point". Nasmial som sa tu viac, ako pri väčšine dnešných primitívnych komédií (to sa môže brať ako plus alebo mínus, ja som sa pobavil, teda s tým nemám problém). Na druhej strane si nie som celkom istý, či sa stotožňujem s "upgradovaním sa" Predátorov, resp. ich DNA. Pri tejto veci mám trochu rozporuplné pocity. Ale predsa len sa to musí niekam pohnúť. Čo však už bolo trochu aj na mňa moc bol "darček" od Predátorov predstavený v záverečnej scéne.

Alfa (2018)

Jednoduchý dej, avšak film ako taký má výbornú atmosféru. Je to taký Biely tesák v praveku. Najviac poteší asi deti, ale viac než spokojný som z kina odchádzal aj ja. Pravdepodobne to bude už len preto, že mám slabosť pre vlky (resp. československé vlčiaky). Jediné, čo mi na filme ako tak nesedelo boli herci, ktorým som tých praľudí až tak neveril a to hlavne kvôli ich výzoru. No aj to len zo začiatku, ale po chvíli ma film pohltil a bolo mi to jedno. Na plné 4 hviezdičky to nie je, ale keďže sa tu nedá dať 3 a pol hviezdičky, tak predsa len dám 4.

Upgrade (2018)

Upgrade je pre mňa veľkým prekvapením. Ide o veľmi kvalitné B-čko, ktoré sa na nič nehrá a hravo nakopáva zadky aj seriózne sa tváriacim A-čkovým snímkom. Dej je založený na prostej zápletke, ktorú sme už mali možnosť vidieť nespočetne veľa krát (v skratke: zavraždenie milovanej osoby, pomsta, získanie nadľudských schopností). Jej prevedenie v Upgrade je však podľa môjho názoru jedinečné. Od začiatku som si myslel, že už mám odhadnutú záverečnú pointu. Avšak to som sa hlboko mýlil a záver ma teda riadne prekvapil. Herci sú veľmi slušní. Nemôžem si pomôcť, ale hlavný hrdina sa podľa mňa veľmi podobá na Toma Hardyho a dokonca dejovo mi to príde ako Venom (2018) v cyberpunkovom spracovaní (teda aspoň na základe trailerov k Venomovi, keďže ten ešte nevyšiel). Filmu však musím vytknúť pomalší rozbeh a trošku menej toho vraždenia ako som očakával. Práve tie zabijácke schopnosti nadobudnuté implantovaným čipom sú hlavným ťahákom filmu a osobne si myslím, že by si zaslúžili o niečo viac priestoru. Napriek tomu keď už k tej akcii a zabíjaniu dôjde, fakt to stojí za to. Upgrade je R-ko ako má byť. Celkovo som nadšený a film si určite ešte aspoň raz pozriem a pevne dúfam v pokračovanie. Radím ho k mojim najlepším akčným snímkom tohto roka, hneď medzi Mission: Impossible - Fallout a Sicario 2.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Ak by 15 minút v realite trvalo tak dlho ako v tomto filme, zrejme by som bol aspoň o 5 rokov mladší. Avšak takéto minimálne logické nedostatky filmu veľmi rád odpustím, pretože takto kvalitnú akčnú jazdu nezažívam často, pokiaľ zrovna pri jazde na aute nezistím, že som si zabudol vodičák. Veľký rešpekt patrí Tomovi, ktorý na svoj vek (a výšku) stále predvádza brilantné a krkolomné kúsky ako keby mal 25 a neodradia ho ani zlomeniny. Popravde som mal trošku zmätok vo všetkých tých "plot twistoch", no možno som len debil. Rozhodoval som sa medzi 4 a 5 hviezdičkami, potom som si však uvedomil, že takéto niečo bolo stvorené bez použitia CGI, ktoré dnes pchajú snáď aj do sviečkovej na smotane. Preto s veľkým nadšením udeľujem 5.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Chcel som Jurský svet, išiel som na Jurský svet, dostal som Jurský svet. Kto od filmu čakal dinosauriu verziu Hamleta zostal sklamaný a tak mu treba.

Mumie (2017)

Múmia s Fraserom je moja srdcovka a nedám na ňu dopustiť, no aj napriek tomu som si tento film naozaj užil. Originál z r. 1932 som nevidel, takže s ním ho porovnávať nebudem. Pri traileroch som mal rozporuplné pocity, či už to bolo obsadením Toma Cruisa do hlavnej role, tak aj zasadením samotného deja. Možno aj práve to ma lákalo, no a nakoniec som z kina odchádzal spokojný. Táto Múmia je oproti tej s Fraserom úplne na inej frekvencii. Celkovo je temnejšia, snaží sa tváriť vážnejšie aj keď sem-tam sa nejakému tomu vtípku nevyhne. Sofia Boutella zahrala predstaviteľku starovekého zla dostatočne uspokojivo a ani Cruise mi nakoniec nevadil, aj keď si myslím, že existuje množstvo ďaleko vhodnejších hercov do role hlavného hrdinu. Kto ma fakt prekvapil bol Russell Crowe ako Dr. Jekyll a jeho vynikajúce zapracovanie do tohto filmu. Za seba môžem Múmiu odporučiť, je to príjemná jednohubka, ktorá sa síce rozbieha pomaly, ale potom to stojí zato. Z kina sklamaní odchádzať nebudete.