Spravedlnost podle Spensera (2020)

Veľmi priemerná kriminálka, ktorá nenadchne, ani neurazí. Skrátka chýbal tomu náboj. Rozhodne je to to slabšie z portfólia Petra Berga.

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Dokumentárne filmy z produkcie Davida Attenborougha som sledoval už ako malý chlapec. Ani vo veku 94 rokov svoju oddanosť ešte stále nezavesil na klinec a aj naďalej sa venuje tomu, čomu zasvätil svoj život. A Life on Our Planet je jeden z najúžasnejších dokumentov, aké som kedy videl a že som ich nevidel málo. David tu zhŕňa premeny, ktorými si naša planéta pod vplyvom človeka prešla - premeny, ktoré David pozoroval, za obdobie svojho pôsobenia. A musím povedať, že mi to prišlo naozaj ľúto, čo my "nenažranci" našej Zemičke spôsobujeme. Či sa niekedy naučíme opäť žiť v súlade s prírodou a osvojiť si udržateľný spôsob života, aby tu mohli prežiť aj desiatky ďalších generácií po nás, je otázne. Ale nestrácam vieru. Dokument odporúčam každému. A aj keď si možno niektorí poviete, že to pre vás nie je nič nové, určite stojí za to si zopakovať, ako na tom my ako ľudstvo sme. Hodnotenie: 10/10

Jezero smrti (2008)

Násilné a depresívne... toto sú dve slová, ktorými môžem opísať Eden Lake. A je to o to smutnejšie a desivejšie, keď si uvedomíte, že niečo také sa skutočne môže stať. Aj keď sa film môže miestami zdať trošku prestrelený, ja tvrdím, že tomu tak nie je. Málokedy sa nejakému filmu podarí u mňa vyvolať také emócie, aké u mňa vyvolal Eden Lake. Hodnotenie: 9/10

Nicota (2016)

Mal som väčšie očakávania od tohto filmu. Žiaľ jediná dobrá vec, ktorá tu stojí za zmienku, sú praktické efekty. Herecké výkony sú slabé a kvôli tomu nefunguje väčšina dramatických momentov a dopláca na to aj atmosféra. Oh, a ešte jedna vec... toho kreténa, čo si myslel, že blikajúce svetlá v niekoľkých scénach budú super efekt, by som vyfackal dočervena. Hodnotenie: 3/10

Boratův navázaný telefilm (2020)

Borat sa vrátil vo veľkom štýle a aj keď nepreliezol latku, ktorú nasadil prvý diel, tak moje očakávania rozhodne naplnil.

Lesní rituál (2017)

Atmosféra v prvej polovicu filmu bola na úrovni. Po odhalení monštra to však išlo dole vodou. Samotný dizajn paroháča nie je zlý, avšak v žiadnom prípade nie je desivý.

Vyšinutý (2020)

Klišoidný, ale zábavný triler s pekne hrozivým Russellom Croweom.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Pri Birds of Prey je ako prvé potrebné zdôrazniť to, že Margot Robbie sa pre rolu Harley Quinn narodila. To už v podstate potvrdila v Suicide Squad. Nakoniec Harley Quinn je to najlepšie, čo Suicide Squad ponúkol (ok, aj Will Smith ako Deadshot celkom ušiel). Inak tomu nie je ani v prípade Birds of Prey a Margot na svojich ramenách nesie celý film. Ďalšie (anti)hrdinky - Huntress, Black Canary, Renee Montoya - sú charakterovo nevýrazné, čo je škoda. Pozitívnou stránkou sú však záporáci. Black Mask je vynikajúci, aj napriek tomu, že ide o pomerne generického záporného hrdinu. Ewan McGregor dal do tejto roly všetko a hravo tromfol aj Letovho Jokera (aj keď to zas také ťažké nie je). Rovnako skvelý je aj Victor Zsazs. Som veľmi rád, že táto postava dostala konečne viac priestoru aj na filmovom plátne. V čom film skutočne vyniká, a kvôli čomu stojí za to ho vidieť, je akcia. Scény, kde Harley spracováva nepriateľov baseballov pálkou sú jedna rozprávka. Zároveň ma však mrzí jej nevyužitý domáci miláčik - hyena Bruce. Tešil som sa ňu v akcii už od traileru, nakoniec sa však objavila len v pár scénach. Čo je ešte potrebné spomenúť je spôsob podania deja. Narátorom príbehu je tu samotná Harley Quinn. Tá ľubovoľne skáče medzi súčasnosťou a minulosťou, aby boli isté okolnosti lepšie objasnené. Ale žiaden strach, nie je to vôbec také chaotické a v deji by sa nikto nemal stratiť. Takže aby som to tak nejak zhrnul... Birds of Prey určite patrí k tým lepším snímkom z DC univerza. Je to príjemná R-ková akčná jazda s geniálnou hlavnou hrdinkou, ktorá dokáže byť b#tch aj cute zároveň. Na svoje by si mali prísť najmä fanúšikovia Deadpoola, pretože tieto filmy sú si v mnohých smeroch veľmi podobné. Hodnotenie: 8/10

Mizerové navždy (2020)

Zlí chlapci Mike a Marcus sa vrátili fakt vo veľkom. A keď hovorím vo veľkom, tak to myslím smrteľne vážne. Veľmi dobre vieme ako biedne to zvykne byť s pokračovaniami. Bad Boys for Life to však vyvracia a je pravým opakom. Je na mieste tvrdiť, že sa jedná o najlepší z trojice filmov. Kto ma pozná, vie, že milujem "popcornové akčňáky", pri ktorých môžem prerušiť splete myšlienkových pochodov a užiť si dávku explózií v podaní drsných hláškujúcich hrdinov jazdiacich v exotických športiakoch a strieľajúcich zo zbraní so snáď neobmedzenou muníciou. No aj takýto typ filmu sa dá ľahko zbabrať. Z tohto dôvodu som mal obavy, keďže na Bad Boys filmoch som prakticky vyrastal. Keď som zistil, že na režisérskom kresle už nie je Mišo Záliv, o to viac som bol na vážkach. Obavy sa však po zhliadnutí filmu ukázali ako neopodstatnené, pretože Adil El Arbi a Bilall Fallah sa Bayovi hravo vyrovnali, ba dovolím si tvrdiť, že ho aj predčili. Will Smith a Martin Lawrence sú presne taká zábavná a charizmatická dvojka, ako pred 17 rokmi. Až na to, že jeden z nich trochu nabral na váhe, ale to samozrejme nepredstavuje žiadny problém. Hláškujú ostošesť a čuduj sa svete, tie vtípky sú aj vtipné. Zdôrazňujem to preto, lebo už som zvyknutý na trend silených fórikov vo filmoch, na ktorých sa už hádam nesmeje ani nahúlený pubertiak. Okrem Willa a Martina ma potešilo aj cameo spomínaného otca frančízy Michaela Baya. Potešila aj herecká účasť dvoch veľkých mien z hudobného priemyslu - Nicky Jam a Dj Khaled. A pokiaľ ide o samotnú akciu, tá je natočená veľmi precízne a film si drží výborné tempo od začiatku až do konca. Scenár je na takýto film nadmieru uspokojujúci (potešil aj vcelku prekvapujúcim dejovým zvratom) a soundtrack, pozostávajúci predovšetkým z latino a hip-hopovej muziky, je na mieru ušitý. Bad Boys navždy odporúčam všetkými desiatimi a som pripravený na už pripravované pokračovanie. Na záver by som ešte rád odporučil pár ďalších akčných filmov z posledných rokov, ktoré ma rovnako potešili: Mission: Impossible - Fallout, John Wick (všetky diely), Sicario (oba diely), Upgrade, Rambo: Last Blood. Hodnotenie: 9/10

Blíženec (2019)

Priemerný akčňák, ktorý nenadchne, ale ani neurazí. Will to v podstate celé ťahá. Jeho mladšia CGI verzia je však veľmi nekonzistentná. V niektorých momentoch vyzerá viac než obstojne, v iných zase absolútne neprirodzene.