Fallout (2024) (seriál)

Hral som takmer všetky Fallout hry, no nikdy som im neprišiel celkom na chuť a žiadnu som ani nedohral. Najviac času som strávil v New Vegas a tento diel považujem osobne za najlepší. Veľmi dobre však rozumiem, prečo sú tieto hry tak obľúbené. A musím povedať, že po pozretí seriálu, mám silnú potrebu dať im znova šancu. Aj napriek tomu, že mám len veľmi obmedzené znalosti sveta Fallout, smelo môžem povedať, že seriál je neuveriteľne verný svojej predlohe a to po každej stránke. Či už hovoríme estetike a atmosfére sveta, lore, gore, satirickom tóne, všetko to zobrazuje veľmi verne a s rešpektom. Zároveň nekopíruje žiaden príbeh už vyrozprávaný hrami, ale buduje svoj vlastný, pričom udalosti vypovedané hrami akceptuje ako kánon a nič neprepisuje. Presne takto si predstavujem kvalitnú videohernú adaptáciu. Rešpekt k predlohe musí byť na prvom mieste a nemôžem pochopiť, prečo iné adaptácie s tým majú taký problém (hovorím hlavne o tebe, Halo). Rozhodne tu pomohlo, že sa na tvorbe podieľali ľudia z Bethesdy, na čele so samotným Toddom Howardom. Okrem toho, že seriál trefne spracúva svet hier, musím veľmi pochváliť herecké obsadenie a naozaj výborne napísané postavy, ktoré som si obľúbil od prvého momentu, keď sa ukázali na scéne. Jednoznačne však vedie charizmatický Walton Goggins v role Ghoula, ktorý si každú scénu, ktorej je súčasťou, kradne pre seba. Ak by som mal seriálu niečo vytknúť, je to to, že "deus ex machina" tu pracuje na plné obrátky a postavy sú až príliš často v správny čas na správnom mieste. Inak môžem s radosťou prehlásiť, že momentálne ide asi o najlepšiu videohernú adaptáciu vôbec. Hodnotenie: 9/10 (na základe 1. sezóny)

Hvězdné války: Sváteční speciál (1978) (TV film) odpad!

Dal som 40 minút, v dôsledku čoho mi odumrelo asi 50 % mozgových buniek, a teraz si už ani len nie som schopný zaviazať šnúrky na topánkach. Aj tento komentár za mňa píše asistent. Ďakujem, potešilo.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

"Ty si niečo sľúbil dinosaurovi?" Finále Jurassic World trilógie je tu a kritici ho, ako hladné raptory, bez ľútosti trhajú na kúsky. Na RottenTomatoes je priemer hodnotení kritikov, v tejto chvíli, 30 % a tak film nadobúda "úspech" v podobe najhoršie hodnoteného Jurassic World/Park filmu vôbec (na návštevnosti kín sa to ale zatiaľ neodráža). Ale je to skutočne tak zlé? Sám som svoje očakávania, ako obrovský fanúšik tejto franšízy (a čohokoľvek s dinosaurami vo všeobecnosti), krotil, ale musím povedať, že úplne zbytočne. Áno, Colin Trevorrow nie je Spielberg a ani sa ním nesnaží byť, čo už bolo jasné pri predchádzajúcich filmoch. Scenár zachádza do extrémnych absurdít, kde by sa v každej druhej scéne dalo prstom ukazovať na nejaký nezmysel. Otázkou je, či je film dostatočne zábavný na to, aby stupídnosť scenára dokázal vyvážiť. Bez okolkov zdôrazňujem, že je a veľmi. Má síce slabší rozjazd, prvá tretina nepôsobila veľmi sľubne. Ale potom to nabralo výrazné grády a vybralo sa to smermi, ktoré miestami pripomínali Fast & Furious alebo Bonda (s dinosaurami). Akciu v tomto filme absolútne milujem, drvivú väčšinu času je zvládnutá viac než solídne. Čo však milujem ešte viac, je to, prečo vlastne na tieto filmy chodím a to sú dinosaury. Tými sa tu absolútne nešetrí. Je to jedna scéna s dinosaurom za druhou, a čo nová scéna, to nový dinosaurus. Veľmi ma potešilo vidieť také druhy ako Giganotosaurus, Therizinosaurus, či Pyroraptor a rovnako ma potešilo aj operenie na niektorých z nich. Z vizuálneho hľadiska je film veľmi pôsobivý. CGI je snáď najlepšie v sérií a tiež tu bolo použitých pomerne dosť animatronických modelov, za čo dávam veľký palec hore. Dominion celkom jasne vsádza aj na riadnu dávku nostalgie, preto tu máme starú známu partiu z originálneho Jurského parku a podobne aj obrovské množstvo odkazov, či  scén zrekonštruovaných z originálu. Film je ale trochu dlhší ako by nutne musel byť. Máličko okresať nudnejšie časti by neuškodilo. Na záver také stručné zhrnutie: Je film stupídny? Je. Je to najstupídnejší film aký som kedy videl? Ani zďaleka. Je film zábavný? Veľmi. Zaslúži si 30 %? Určite nie. Tejto sérií sa vždycky vo mne podarilo prebudiť toho malého chlapca, ktorý túžil byť v dospelosti paleontológom a inak to nie je ani s Dominion. Ak ste dino-fanatici, určite nepremeškajte možnosť vidieť film v kine. Hodnotenie: 7/10

Halloween zabíjí (2021)

Tak je tu ďalšia dávka bodania, sekania a lámania väzov. Krv špliecha na všetky strany, obete jačia a Michael strieda jednu čepeľ za druhou. Pokiaľ to nie je to, čo od Halloweenu chcete, tak vás musím sklamať - viac tu toho nenájdete. Áno, sú tu nejaké tie flashbacky, ktoré prehlbujú isté okolnosti. Vracajú sa aj viaceré postavy z originálneho filmu. Ale lore okolo Myersa sa tu nijako zvlášť nerozširuje. Osobne mi to nevadilo, keďže mne tu ide hlavne o to spomínané bodanie a sekanie, v ktorom tento film naozaj exceluje. Problematické je tu však správanie a konanie postáv. Miestami je vážne na facku. Možno aj dve či tri. Viete čo, dajme tam štyri... pre istotu. A mimochodom istota je práve to, čo postavy v tomto filme zaujíma najmenej. Je až priam iritujúce ako si žiadna z postáv nepovie: "Hmm, tento Michael prežije snáď všetko, dokonca aj upálenie za živa. Ja som ho bodla vidlami do chrbta. Možno by som sa ešte mala poistiť a párkrát ho bodnúť alebo streliť do hlavy. Prípadne mu rovno rozmliaždiť hlavu na kašu tak, aby ju dokopy nedal ani Plačkovej chirurg. Zombieland ma predsa učil o "rane istoty"." Takéto uvažovanie tu žiaľ nenájdete. A tak bude Michael neustále zo zeme vstávať a pokračovať vo svojom koníčku, až kým obyvatelia Haddonfieldu nezačnú uvažovať ako ľudia. Ak vás teda takéto hlúpe správanie postáv v hororoch už nebaví, tak Halloween Kills si pravdepodobne neužijete. Pokiaľ ste tu však kvôli hutnej atmosfére a tvrdému, nekompromisnému gore, potom je toto trefa do čierneho. Nedá sa povedať, že by bol Halloween Kills vyslovene horším alebo lepším filmom ako jeho predchodca a preto ho hodnotím rovnako. Hodnotenie: 8/10

Sebevražedný oddíl (2021)

Bravó! Takto to vyzerá, keď Warner zbytočne nestrká nos do práce talentovanému režisérovi. James Gunn, režisér špičkových marveloviek Guardians of the Galaxy, sa s tým proste nesr*l. Povedal si "f*ck it" a rozhodol sa, že naservíruje najenergickejšiu a najodviazanejšiu DC nálož, ktorá má gule a nebojí sa tradícii priemerných DC filmov ukázať vztýčený prostredník. Aj keď som bol pri prvých traileroch pomerne skeptický, tak vedel som, že sa na Jamesa môžem spoľahnúť. A čo to teda naservíroval? Meníčko plné krvavej akcie, ktorá má náboj; bandu sympatických a neuveriteľne zábavných "hrdinov"; skvelý humor, na ktorom som sa schuti zasmial; chrumkavé CGI, kde je cítiť štedrý 185 mil. budget a ešte nesmiem opomenúť šťavnaté gore... ach áno, to gore je absolútna špecialitka šéfkuchára. Násiliu sa tu hranice nekladú. Miestami pôsobí groteskne, čo ale bolo cieľom. Ak sa ešte mám vrátiť k tým hrdinom - Idris Elba je zaručená charizma ako vždy, rivalita medzi jeho Bloodsportom a Cenovým Peacemakerom funguje parádne a má šmrnc; Ratcatcher je hrozne zlatá a svojou nevinnosťou zaujímavo dopĺňa partiu týchto podivínov; Polka-Dot Man je zase takou depresívnou (ale vtipnou) zložkou a má naozaj zvláštne "mother issues". V neposlednom rade je tu opäť raz božská Margot Robbie ako Harley Quinn. A ako človek, ktorý si veľmi užil Birds of Prey, hlavne vďaka jej hereckému výkonu, musím povedať, že tuto to posunula znova na vyššiu úroveň a je to jej najlepšie zahraná Harley doteraz - sladká a totálne šialená zároveň. Oh, a ešte nesmiem zabudnúť na King Sharka alebo Nanaueho. Stvárnil ho Sly Stallone a veľmi mi prirástol k srdcu. Až do konca filmu som si hovoril: "Prosím, len nech sa mu nič nestane". Čo tu možno pôsobí trochu slabšie je samotný príbeh, ktorý je dosť "basic", skrátka taká komiksová klasika. Film je však vo všetkých ostatných smeroch tak "vypimpovaný", že mi to absolútne nevadilo. Neviem, či je povolené sa k tomu priznávať, no mňa bavil aj predchádzajúci Suicide Squad (#ReleaseAyerCut), avšak uznávam, že Gunnova vízia je niekde celkom inde. Hodnotenie: 9/10 PS: Dúfam, že to Gunnovi vyjde a bude mu umožnené zrealizovať crossover Harley x Groot.

Armáda mrtvých (2021)

Zombie žáner ma asi nikdy neomrzí a Zack Snyder ma v tomto opäť len utvrdil. Režisér Dawn of The Dead, jedného z top zombie hororov, aj tentokrát ukázal, že tomuto žánru rozumie a vie čo robí. Akciou a gore nabité 2 a pol hodiny, sympatické postavy, humor, aj nečakane dobre fungujúce dojemné momenty. Batista prekvapuje čoraz viac a podáva veľmi presvedčivý herecký výkon vo filme, v ktorom by som to od neho nečakal. No a v prípade zombies sa Zack šikovne vyhol stereotypu. Vytvoril im triednu hierarchiu, kde v spodnej triede sú klasickí spomalení zadubenci a na vrchole atletickí inteligenti, ktorí už vedia prejavovať emócie a v prípade potreby si aj poplakať. Ba čo viac, jazdia na koňoch a na ich pozemok im dáva pozor strážny tiger. Napriek svojej dĺžke film utiekol ako voda a ja Zackovi ďakujem za už druhú naservírovanú lahôdku počas tohto roka. Mojou jedinou výtkou je zvláštny rozmazaný filter, ktorý tu používa vo väčšej miere ako je nutné. Inak je to radosť pozerať. Hodnotenie: 8/10

Godzilla vs. Kong (2021)

Godzilla vs. Kong prináša presne to, čo sa dalo vydedukovať z trailerov. Nič viac, nič menej. Zároveň podotýkam, že prináša to, čo som od stretu týchto dvoch titánov chcel. A verím, že aj väčšina obecenstva je na tom podobne. Dočkali sme sa parádnych súbojov a top tier CGI. Ľudská zložka tentokrát nie je až taká otravná ako v predošlých filmoch. Spĺňa tu svoje základné účely, posúva dej a nesnaží sa otravovať budovaním nadbytočných medziľudských vzťahov, či "hlbokých" myšlienok. Stredobodom pozornosti sú Kong a Godzilla, čiže všetko je tak ako má byť. Musím ale uznať, že Brian Tyree Henry ako konšpirátor pobavil a dodal tomu vtip. Bez váhania ide o najlepší z týchto nových monster filmov a špičkový blockbuster, ktorý krásne odsýpa, ani chvíľu nenudí a zakončí ho predvídateľné, ale potešujúce finále. Pri sledovaní odporúčam, aby ste si v hlave vypli proces NekompromisneKritickeMyslenie.exe. Budete potom schopní film oveľa viac oceniť. Spomínaný proces totižto u mnohých divákov spôsobuje, že od takých filmov ako je Godzilla vs. Kong, očakávajú viac, ako sú tieto filmy schopné ponúknuť. Hodnotenie: 9/10

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Existovala len malá štipka nádeje, že by nám Warner umožnil niekedy vidieť pôvodnú Snyderovu víziu Justice League. Nemysliteľné sa však dnes stalo skutočnosťou. Slovo fanúšika má ešte predsa len nejakú váhu. Dôležitou otázkou teraz ale je: Stálo za to dožadovať sa tejto verzie? K*rva, to si píšte, že hej! Ten blažený pocit, ktorý mi ZSJL priniesol, je neopísateľný. Môže sa zdať, že preháňam, ale keď vidíte tento film ako konečne dáva zmysel, spravodlivo pracuje s jednotlivými postavami a poskytuje im dostatok priestoru, je to neuveriteľná radosť. Ide o 4-hodinový film, v ktorom každá jedna scéna má svoj význam a nie je tam zbytočne. Konečne máte pocit, že tu ide o tím hrdinov, z ktorých každý jeden má, v tomto tíme, svoju nenahraditeľnú úlohu. Nadštandardná dĺžka umožnila dostatočne dobre predstaviť backstory každej postavy, čo je dôležité na to, aby vás trápil ich osud. To v prípade orezanej kino verzie nikdy nebude možné. A aj preto som veľmi vďačný za streamovacie služby. Kiež by ZSJL naviedol DC filmy, resp. WB, na správnu cestu. Lebo je to práve WB, ktoré je absolútne bezradné a robí jedno hlúpe rozhodnutie za druhým. Epilóg otvára fúru možností, ktorých sa dá chopiť. Snáď úspech tohto filmu presvedčí WB, aby jednu z nich využilo. A do režisérskej stoličky ideálne opäť posadilo Zacka. Rád by som dočkal Justice League Pt. 2, Man of Steel 2, Injustice, Manganiellovho Deathstrokea, Letovho Jokera, či Affleckovho Batmana. Ale to chcem, vzhľadom na súčasný žalostný stav DC filmov, až príliš veľa. Hodnotenie: 9/10

Wonder Woman 1984 (2020)

WW84 je zhlukom hlúpostí, ktoré ani nie sú zábavné, ale väčšinu času skôr trápne. Alebo ako zvykne vravieť súčasná cool mládež: "cringe". CGI je skutočne na úrovni roku 1984 a celý film sa nesie v takom tom zaostalom duchu. Príbeh má navyše toľko dier, že pripomína cedník. Kvalitatívnou úrovňou sa WW84 približuje Catwoman filmu s Halle Berry a nejde mi do hlavy, ako to Patty Jenkins, po fakt slušnej jednotke, mohla takto pohnojiť. Hodnotenie: 4/10

Spravedlnost podle Spensera (2020)

Veľmi priemerná kriminálka, ktorá nenadchne, ani neurazí. Skrátka chýbal tomu náboj. Rozhodne je to to slabšie z portfólia Petra Berga.