6 underground: Tajné operace (2019)

Klasická uletená Bayovina na steroidoch. Explózie, krv, prestrelky, chaotický strih a chronologický bordel. Väčšinu času to nemá hlavy ani päty a to je najväčší problém tohto filmu. Ale inak je to presne to, čo by som od Miša čakal.

47 metrů: Mimo klec (2019)

Je to strašne debilné, ale zároveň dostatočné zábavné na to, aby som dokázal tú debilnosť prehliadnuť. Treba to brať s nadhľadom a pobavíte sa slušne. Jednotka bola síce uveriteľnejšia, ale zato o trošičku nudnejšia. Taktiež záver mala o triedu kvalitnejší. Tuto je záver až priam parodický, ale pobavil. PS: Ten Stallone sa nezdá, dcéra sa mu fakt vydarila.

Terminátor: Temný osud (2019)

Od T2 určite najlepší Terminátor. Arnold bol úžasný a bude mi v jeho ikonickej role chýbať. Čo by som asi Dark Fate vytkol bol záporák, ktorý nebol práve najpresvedčivejší. Nebolo to spôsobené jeho hereckým výkonom (zahral to dosť dobre), ale skôr jeho vzhľadom. Skrátka mohli zvoliť niekoho hrozivejšie vyzerajúceho. Miestami tiež pokrivkávalo CGI a tu je veľmi zreteľne vidieť ako nikdy nebude mať na praktické efekty (teda aspoň nie v dohľadnej budúcnosti). Po ostatným stránkach bol film super. Nadviazanie na najlepšiu časť série sa vydarilo, podobne ako pred rokom Halloweenu.

Joker (2019)

Ťažko sa mi hľadajú slová, ktorými by som trefne vyjadril, aký je Joker skvelý film. Po odchode z kina som ešte nejakú tú chvíľu musel tento masterpiece vstrebávať. Todd Phillips to skrátka dokázal. Natočil najlepší DC film. A Joaquin Phoenix podal bravúrny výkon, z ktorého naskakujú zimomriavky. Film roka? Za mňa určite (spoločne s Once Upon a Time in Hollywood).

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Ako fanúšik X-Menov musím konštatovať, že Dark Phoenix je najslabším dielom. Nechcem tým povedať, že je zlý. Stále je to slušný nadpriemer, ale chýba mu niečo, čo mali predošlé diely. Pôsobí na mňa veľmi prázdne, nemá hĺbku a emócie vôbec nefungujú. Sophie Turner, ako hlavný charakter, tu predvádza veľmi slabý výkon.

Mrtví neumírají (2019)

Chápem zámer autorov, že to malo byť také blbé a spomalené. A ono to na papieri možno znelo zábavne, ale vo výsledku je to hrozná nuda. Je to škoda, pretože z námetu a hereckého obsadenia sa dalo vyťažiť omnoho viac. Žiadne prekvapenie v zombie žánri sa teda nekoná, ale pevne verím, že mi chuť čoskoro napraví Zombieland: Double Tap.

Kořist (2019)

Definitívne jeden z najlepších aligátorých hororov. CGI miestami jemne pokrivkáva, ale nie je to nič hrozné. Ako celok Crawl pôsobí veľmi dobre, dynamicky a ku koncu je slušne napínavý. Gore je obstojné, aj keď by si ho film zaslúžil určite viac.

Doom: Annihilation (2019)

V Universale vyhrabali licenciu na značku Doom, tak prečo by ju s minimálnymi investíciami nepodojili. Zároveň treba využiť aj hype okolo značky, keďže v novembri vychádza nová vysoko očakávaná videohra Doom Eternal. Ak mám byť úprimný, celkom som sa na tento film tešil. Bol som strašne zvedavý ako veľmi zlé to bude. Musím ale povedať, že to nakoniec nie je až taký odpad ako som čakal. Beriem v úvahu aj to, že ide o direct-to-video film, takže k jeho hodnoteniu pristupujem miernejšie. V prvom rade oceňujem zakomponovanie množstva prvkov, ktoré sú pre Doom typické (motorovka, dvojhlavňová brokovnica, BFG, farebné karty pre otváranie dverí, a pod.). Taktiež ma potešili odkazy na iné videohry od id Software (William J. Blazkowicz), či samotných autorov videohier (John Carmack). Akčné scény boli pomerne uspokojivé, hlavne po tom, čo sa tam objavili Impovia. Tí na počudovanie nevyzerali najhoršie a nezabudli tiež využívať firebally, ktoré sú pre nich charakteristické. Okrem Impov sa tu objavili už len zombíci a jeden "(ne)boss" v závere a to je veľká škoda. Bohatšia variabilita démonov by mohla filmu značne pomôcť. K hercom a ich výkonom sa snáď ani nemusím nejako podrobne vyjadrovať. Stačia dve slová - ochotnícke divadlo. A fakt, že hlavným hrdinom je tu žena... v DOOMOVI... ŽENA?!... to už je slušný fuck up. Nesiem zabudnúť aj na tie plastové hračkárske zbrane od Hasbro... to akože vážne? Vyzdvihnúť môžem ešte finálnu scénu v pekle, do ktorej išla očividne väčšina financií. Aby som to teda zhrnul... Doom Annihilation nie je ani zďaleka to najhoršie, čo som kedy videl. Určite neklesá na úroveň odpadu od Asylumu a pokiaľ ste fanúšik videohernej série ako ja, tak si v ňom isto niečo nájdete. Doom film z roku 2005 s The Rockom a Carlom Urbanom je však niekoľkonásobne lepší.

Slunovrat (2019)

Pekne natočená primitívna sprostosť, ktorá v závere paroduje samú seba.