Captain Marvel

• USA Captain Marvel (více)

Snímek Captain Marvel se odehrává v devadesátých letech dvacátého století a je tak zcela novým dobrodružstvím z dosud neviděného období filmového světa Marvel. Film sleduje příběh Carol Danversové, ze které stala jedna z nejmocnějších superhrdinek světa. Když Zemi zasáhne mezihvězdná válka mezi dvěma mimozemskými rasami, Danversová se ocitá s malou skupinou spojenců přímo v srdci konfliktu. (Falcon)

filmfanouch

Marvel Cinematic Universe po...... po dvacátéprvní! Minulý rok Marvel Cinematic Universe slavilo 10. výročí a nová dekáda startuje v podobě Captain Marvel. Jedná se o film, který se odehrává téměř před všemi jinými MCU filmy (krom Captain America: První Avenger) a především o film, který se snaží před vyvrcholením v podobě Avengers: Endgame seznámit diváka s postavou Carol Denvers AKA Captain Marvel. Marvel jako téměř vždy vsadil na menší nejistotu a režiséry této dámské sólovky se stala dvojice Anna Bodenová a Ryan Fleck, kteří zároveň napsali i scénář. Fleck a Bodenová prozatím tončili menší/nezávislé filmy a proto Marvel opět vložil film s rozpočtem minimálně 150 milion dolarů menším režisérům. A právě svěřit Captain Marvel Fleckovi a Bodenovi byl dost možná největší režisérský risk v rámci Marvel Cinematic Universe: Strkající do kapsy najmutí Jona Wattse jako režiséra Spider-Man: Homecoming, strkající do kapsy najmutí Taiky Waitiho jako režiséra Thora: Ragnarok nebo najmutí Ryana Cooglera jako režiséra Black Panthera. Najmutí Bodena a Flecka se prostě stává jasným favoritem na největší režisérský risk v rámci Marvel Cinematic Universe a......... Já to ve finále píšu rád i zároveň nerad: Na jednu stranu mě mrzí fakt, že někomu můžu působit nekriticky a příliš neprozkoumavající hloubku daného filmu, na druhou stranu jsem rád, že prostě dorazil film, který jsem si užil, přijde mi velice kvalitní a jsem ochoten ho chválit v hodně věcech. Vůbec bych se možná nedivil ani tomu kdyby se Captain Marvel dočkala ještě většího hejtu mainstreamového publika než Black Panther. Není to film pro každého a dovolím si tvrdit, že to především není film pro klasické návštěvníky blockbusterů. A to jestli je to dobře nebo ne, si každý bude muset posoudit sám.... Já se řádím do toho prvního táboru, Captain Marvel jsem si totiž neskutečně užil. Začne to vlastně už skvělou úvodní poctou Stanovi Leemu (jeho pozdější cameo ve filmu je jinak dost možná jedno z nejlepších v historii), následně zajímavým atmosférickým světem rasy Kree Hala, který mi chvilkami připomínal Blade Runnera 2049 a především fakt, že stejně jako u Deadpoola, Aquamana nebo Spider-Mana: Homecoming se tu někdo snaží origin story hrdiny vyprávět trochu jinak. V prvních 30 minutách vlastně film nezešlápne z plynu, pořád jede kupředu a ve finále tak zamrzí, že se taková Hala nedočká většího prostoru, jelikož by si divák automaticky dal nějakou sci-fi, která by se odehrávala jenom na téhle planetě. Po první půl hodině se už ale dostaneme na Zem, kde se sice výrazně zpomalí, pátrání Carol Denvers po vlastní minulosti ale diváka baví s ní, především proto, že je origin úmyslně vyprávěn trochu zmatkovitě a nelineárně a divák je ve finále zmaten jako Carol sama. Carol je navíc neuvěřitelně sympaticky napsaná postava se kterou se divák dokáže ztotožnit. A poslední půl hodina už má opravdu blízko ke Star Wars a celá závěrečná akční sekvence je velkolepostí jako vystřižena ze Star Wars. Připadal jsem si jako by mi opět bylo 5 let a vůbec poprvé jsem viděl nálet X-Wingů na Hvězdu smrti. Přesně takové vzpomínky ve mně Captain Marvel vyvolala. Captain Marvel sice ve stopách Star Wars nekráčí tak výrazně, jistá stylizace a pomrknutí ale dojde téměř každému. Brie Larson je ve finále neskutečná castingová trefa se kterou si těch dalších 6 filmů s radostí dám, především Samuel L. Jackson je ale perfektní i v o 25 let digitálně omalezené formě. A chemie mezi ním a Carol je naprosto parádní. Ben Mendelsohn si jinak střihnul skrulla Talose a já jsem si celou dobu říkal, že bych se Talose nebál zařadit do seznamu TOP 5 záporáků Marvel Cinematic Universe, ve finále je to ale celé trochu složitější téma, možná dokonce i na později..... Bavil mě Jude Law, bavila Lashana Lynch ale především je nejlepší postavou filmu...... Goose! Tahle ,,,kočka" je prostě výborná a měla by automaticky dostat vlastní film a více prostoru v pozdějších filmech. Ne Spider-Man, Doctor Strange nebo Black Panther, ty jsi budoucí hlavní hvězda Marvelu Goose! Na Captain Marvel potěší fakt, že trailery toho nevyzradili celkem dost. Pár zajímavých zvratů je schováno až do filmů a (díkybohu) po nich v oficiálně vypuštěných materiálech nenajdete ani stopy. Ve finále jsou možná dva zvraty přece jen trochu předvídatelné, ve finále jsou ale minimálně fajn, že na ně měli tvůrci opravdu odvahu. Jako vždy se Marvel snaží aby měl každý film svůj vlastní styl a atmosféru a tu má i Captain Marvel. Ta je ve výsledku feel-good devadesátkovým retrem, která má v sobě spoustu hudebních pecek (dojde i na Nirvanu!) a svojí kvalitou se vyrovná písním z obou Strážců Galaxie. A není to kvůli tomu, že bych měl ve finále Captain Marvel celkově radši než oba díly Strážců Galaxie. Ono celkově soundtrack od Pinara Topraka je hodně příjemná věc na uši, která sice nemá na hudbu od Silvestriho, Giacchina nebo Göranssona v rámci předchozích Marvelovek, minimálně jako soundtrack to ale je poslouchatelné velmi. Humor tu je a je překvapivě fajn! Hodně je to sice tlačeno přes nastavené retro, já se ale občas upřímně od srdce zasmál! Což se mi reálně u Marvelovek nestalo od doby Thor: Ragnarok. Takže za tento fakt palec nahoru! Především ale oceňuju fakt, že se Marvelu podařilo prodat silnou ženskou hrdinku a především silnou ženskou hrdinku aniž by se to tlačilo přes to, že jde o silnou ženskou hrdinku. A neříkám tímto slovem nic proti Wonder Woman, jenom bych řekl, že je Captain Marvel pořád přece jen lepším filmem. Captain Marvel nesází na to, že je hlavní hrdinka žena! Jenom se snaží ukázat, že i ženy mají svá práva. A i když to může závanět feminismem, ve výsledku je to ve finále celkem fajn. Po technothrillerové trilogii Iron Man, psychologickém fajn pokusu v podobě Neuvěřitelnýho Hulka, fantasy trilogii Thor, válečném Captainu Americovi 1, politicky thrillerovém Captainu Americovi 2, našlapaných epických týmovek v rámci Avengerů 1-3 a Captaina Americy 3, dvou spaceoperách v podobě Strážců Galaxie, dvou fajn komediích v podobě Ant-Manů, fantasy v podobě Doctora Strange, teenage komedii Spider-Man: Homecoming a africkém dramatu v podobě Black Panthera tentokrát dorazila devadesátková sci-fi se silným vypravěčským srdíčkem, které ve finále dokáže nejen prodat několik zajímavých myšlenek evokujících dnešní dobu (po shlédnutí filmu zkuste jeden z ústředních bodů zápletky spojit se slovem uprchlík) ale zároveň naservírovat jeden z nejlepší MCU humoru, parádní herecký casting s výbornou chemii a adekvátní trikovou podívanou. Kdybych to měl nějak shrnout.... 7. nejlepší MCU film, 2. nejlepší MCU origin, lepší film než Wonder Woman....a dost možná jedna z nejlepších komiksovek dekády. Vážně! Vlastně se celkem těším na druhou projekci, jelikož mám pocit, že mi to strašně uteklo. V IMAXU to jinak jako vždy fungovalo na 110% i v rámci 3D. PS: Marvel definitivně posunul CGI omlazování na novou úroveň. Samuel L. Jackson a Clark Gregg vypadají po dobu filmu přirozeně i když reálně strávili celý film pod digitálním omlazováním. PS 2: Film má dvě podtitulkové scény. Tu první by měl automaticky vidět každý, shlédnutí druhé záleží na tom jak moc vás zklamala taková potitulková scéna Spider-Man: Homecoming a jak silný žaludek budete mít na to až si uvědomíte na co jste to celou dobu čekali. PS 3: Thank You Stan Lee! Endgame is Coming! Viděno v kině: 2x () (méně) (více)

Ainy

Fury je tady docela vtipný, kdežto v Avangers již působí jako tajná šedá eminence s pravítkem v zadku. No konečně nějaká superbaba se schopností zničit kohokoliv a cokoliv! O to víc mě překvapuje, že v Endgame se zase tak moc nepředvedla. Začátek filmu jsem dávala na třikrát, než jsem se jím prokousala. Chápu, že se děj začíná teprve rozjíždět, ale čistě subjektivně jsem z něj cítila až přílišnou nezáživnost. Pak to docela šlo. Zelené stvůřičky i Jude Law jako záporák na mě působili mile. Celkově akční a příjemné. 3,5* ()

Enšpígl

Já jsem ze začátku měl s komiksárnama problém a pár jsem jich i slušně vyignoroval, ale jako filmovej ultras, takový věci jako ignorovat blockbustery v kině prostě nemůžu, jinak by mě kino přestalo říkat pane a to nechceš. Takže jsem si řekl, fajn, pokud tam bude dostatek nápaditého digitálního bordelu a film mě bude bavit, můžu se připít na zdraví Marvellu a v případě Captain Marvel, to bude minimálně Don Papá, protože něco luxusního si zasluhuje ještě něco luxusnějšího. Ve filmu překvapivě není tolik digitálního bordelu jak jsem očekával, alespoň tedy ne v prvních dvou třetinách, ale o to víc se člověk zakousne do příběhu, do postav, vychutná si ty krásné retro odkazy i včetně retro vtípků např, když Annette Bening tancuje na Nirvanu a řekne "to je nirvana" to pobaví, pád do půjčovny VHS, no tak to mě transportovalo do 90's, kdy jsem v podobným zařízeních vysloveně štamgastil. Ty fórky byly krásně časované, aby vyplnily mezery mezi akcí nebo vážnějším dialogem hlavních postav. Nic není překombinované, přeplacené, všechno působí lehce, film se nebere vážně, ale zase to není parodie sebe sama, kterou by se maskovala scénaristická neschopnost, tady se velmi dobře vědělo co tvůrci chtějí dát divákům. Bri Larson byla tak kvalitní castingový bingo až jsem se do ní zabouch, žádná neumí mhouřit oči tak sexy jako Brie. Navíc působí civilně, jako holka od vedle, že jsem věřil nejen, že umí zastavit rakety a lítat, ale i to ze po večerech myje se Samuelem nádobí, což bych u většiny hollywodských hvězd měl problém. Pocitově je tahle po všech stránkách kavlitní filmová show skoro k pěti hěvzdám. ()

D.Moore

Na Captain Marvel se mi ohromně líbí, že se odehrává v devadesátých letech a je tedy natočená ve stylu tehdejších akčních/sci-fi filmů z kin i videopůjčoven. Akce tak není (moc) přeplácaná a akční scény nebývají dlouhé, dobré vtipy jsou proložené dobrými vážnějšími scénami, které se ale až tak úplně vážně neberou, na postavách a na tom, co dělají, mi pořád záleží. Zejména tedy na titulní supersympatické Carol, již Brie Larson pojala jako rozjuchanou mladou ženu, která je natěšená na akci a užívá si, že trénink skončil a ona může konečně něco dělat. Podobně jako nedávno u Ality - stačil jeden potměšilý úsměv a měla mě v hrsti. Její minulost navíc odkrýváme spolu s ní, je to zajímavé odkrývání a je dobře, že tak trvá, protože chytře odvádí pozornost od jiných postav, které se postarají o nejedno překvapení (ten největší dějový zvrat mi udělal děsnou radost). Vizuální stránku asi nemá cenu moc komentovat, protože je skvělá, nicméně vyzdvihnout musím digitálně omlazené postavy, které jsou stoprocentně realistické a kdo o těch tricích neví, ani si jich snad nemůže všimnout. Suma sumárum je mi tenhle origin o něco (konkrétně o jednu hvězdičku) sympatičtější než přece jenom tradičněji pojatý Doctor Strange, a těším se, co Captain Marvel předvede příští měsíc.____P.S. Je to první film, který mě dojal už během úvodního loga. ()

Davies182

Minimálně jeden velkej zvrat a obrácení důležité dějové linie v podstatě naruby jsem fakt nečekal, stejně jako dvě sakra dojemný scény. S čím už jsem ale pochopitelně tak trochu počítal, byla sympatická hlavní hrdinka PLNÁ EMOCÍ, super komediální timing a výbornej soundtrack. Jen té epičtější vesmírné akce mohlo být trošku víc, a mohla být lépe vygradovaná v užší spolupráci s orchestrální hudbou. Ale to jsou jen detaily. Captain Marvel je pekelně zábavná comicsovka, která mi zas a znova utekla subjektivně tak za cca 10 minut. A nikdy bych nečekal, že na marvelovce ocením profesionální práci se zápletkou a cool změny ve scénáři oproti předloze. ()

• Jedna z prvních verzí scénáře počítala s tím, že film začne na Zemi. Mělo se jednat o scénu odkazující na kultovní film Top Gun (1986), ve které by se Carol Danvers (Brie Larson) a Maria Rambeau (Lashana Lynch) účastnily leteckého simulovaného cvičení. Tvůrci nakonec od nápadu upustili, aby diváci neznali od začátku původ hrdinky. (Andrew78)
  • Pro roli kocoura Goose uspořádali tvůrci filmu konkurz, aby se nakonec rozhodli pro kocoura jménem Reggie. Reggieho doprovázel tým tří dalších kocourů – Archie, Gonzo a Rizzo – a každý z nich se specializoval na specifickou činnost. (Zdroj: Falcon)
  • Náklady na výrobu byly zhruba 160 milionů amerických dolarů. (NIRO)

Marvel je v problémech

Marvel je v problémech

02.11.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Barbie má miliardu