Nanking (2007)

Dokumentární část skvělá, ať už dobové záběry nebo vyprávění účastníků z obou stran. Zvlášť vzpomínky očitých čínských svědků, kterým před očima pozabíjeli rodiče a sourozence. Ale i japonských vojáků, dnes už stařičkých důchodců, kteří otevřeně mluví o tom, co viděli i sami dělali. Kdyby byl film poskládaný jen z toho, dal bych bez debat 5*. Bohužel, američtí herci to celé kazí a dělají z toho frašku. Příště by si tvůrci měli trošku rozmyslet, co to vlastně točí.

Hodina prasete (1993)

Takhle nějak jsem si vždycky představoval pozdní středověk v Evropě. Když si k vydařené atmosféře přidám ještě výbornou detektivně soudní zápletku, vyjde mi jeden z nejpovedenějších historických filmů.

Temný rytíř povstal (2012)

Mně už tyhlety předělaný komiksy nebaví. Všechny se tváří, že strašně reflektujou největší společenský témata a ještě jsou u toho děsně temný a násilný. Přitom prd reflektujou a násilí je tu jenom naznačený. A taky tu obvykle není žádnej sex. Vydržel jsem první půlku a pak jsem to vypnul. // update po sedmi letech;”: viděl jsem to znova a snižuju na jednu. Je to vizuálně pěkný, ale současne strašně plytký s hloupý.

Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971)

Tohle hodnocení je spíš od dětí než ode mne, protože dětský filmy nevyhledávám a při jejich hodnocení bych byl zbytečně krutý. Rozhodně jsem byl nadšený z toho, že tu trpaslíky umpa-lumpy hrajou opravdovský liliputi se srandovníma čepičkama. "Umpa, lumpa, dabady dů".

Cesta do zatracení (2002)

Nevim přesně, proč 4 kousky. Pocitově je to fajn film, zárověn když se nad ním víc zamyslím, je dost jednoduchej a ne zrovna realistickej. Na druhý straně, ty scény prostě fungují. Hudba, déšť, zamračený chapy v pláštích, co vědí, že jdou zabíjet... No ale pokud mafiánskej film, tak spíš Goodfellas nebo Scarface.

Americký sniper (2014)

Jako fandovi válečných filmů všeho druhu a všech možných zemí by se mi to nejspíš mělo líbit, jenže... hmmm... nelíbí. Války tu není dost a hodně často ji narušují nezábavné flashbacky. No a po návratu do Států už mě to přestalo bavit úplně. Uznávám, že třeba scény s vrtačkou nebo s odstřelem malého atentátníka jsou působivé, ale na dobrý válečný film to u mne tentokrát nestačí.

Cintorín bez mena (1963)

Protiválečná úvaha nad hroby německých vojáků proložená fotkami hrůz. Není to špatné, snad jen dlouhé, dalo se to asi sdělit jednodušeji.

Hranaři (2011) odpad!

Prodalt plejzment, Katka Brožová, Jirka Popkorn, další plejzment, a pak Vilma. Rádoby světácké dialogy. Možná by z toho ještě mohl někdo udělat seriál a rozhlasovou hru.

Mláďata (1979)

Cronenberg je úchyl fascinovaný mutacemi lidského těla a jeho interakcí s parazity různého druhu. Když tohle víte, případně pokud to máte rádi, můžete se s gustem kouknout. Celý děj filmu je v podstatě záminka k tomu, aby mohl mistr ukazovat tyhle svoje úchylárničky. Takže zatímco v Mouše je podstatou technické spojení hmyzu s člověkem, v Shivers červ, který dělá z lidí sexuchtivé zombies, tady se /// SPOILER ALERT - - - SPOILER ALERT - - - SPOILER ALERT /// rodí ty malé obludy z lidského hněvu, a to způsobem, který rozhodně vybočuje ze standardů americké kinematografie.

Dozvuky (2012)

Postupné rozplétání toho, co se před desítkami let stalo, může člověka dovést až k věcem, které vidět a slyšet rozhodně nikdy nechtěl. Po roce 1989 se ve střední a východní Evropě natočilo dost filmů, které nesedí do schématu o tom, že všechno zlé dělali jen Němci. Jak vidno, i někteří další občas z různých důvodů přiložili ruku, vidle či pochodeň ke společnému dílu. Tenhle film je celkem pomalý a občas vyžaduje se víc soustředit k pochopení polských reálií, nicméně nelituju...