Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Já Asterixe zbožňuju už od dob, kdy jsem byl malý pacholík a filmy viděl ve východoněmčině a tedy většině děje nerozuměl. Tohle je hodně povedený díl - i když mám pořád díl s úkoly o malý kousek výš.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Mám válečné filmy rád, opravdu moc rád. Ale od svých asi tak 20 nemám moc rád akčňáky. Sestřelený jestřáb v Mogadišu patří IMHO mezi špičku, minimálně teda technicky (protože myšlenkově v něm vlastně nic moc není). A tohle je jeho kopie. Není to válečný film, ale akčňák, a v tom je jeho problém. Asi je moje hodnocení kruté, nicméně mě to prostě nebavilo.

Učitelka (2016)

Poslední Hřebejkovy filmy mě moc nebavily, tohle bylo díky jinému prostředí, slovenštině a zejména absenci Táni, Áni, idiota a Duška docela povedené dílko. Jinak i přes pár vtipných momentek to určitě není komedie.

Píšťalka pro dva (1974) (TV film)

Václav IV. byl trochu hochštapler, trochu syn příliš úspěšného otce a hodně smolař, co se týče doby, kdy mu bylo dáno vládnout. Samotná inscenace je fajn, Švehlík jako Václav a Brabec jako Jenštejn fungují výborně.

Sedm dní v pekle (2015) (TV film)

Jednohubka. Vtipná, nekompromisní, pseudodokumentární. Královna, trenky s koulema venku, paruka, John McEnroe, švédský kriminál. Jo!

Philadelphia (1993)

Taková klasicky aktivistická, precizně zahraná, výchovná agitka s kýčovitým závěrem. Možná to Američani jinak natočit neumí, protože příběh týpka, který má super job, ale je utajeně teplý a dostane AIDS a vyhazov, se dal udělat i o dost civilněji. Rozhodně tenhle film dokazuje, že nejlepší cesta, jak dostat Oskara, je hrát ve filmu mentálně postiženého nebo homosexuála. Ideálně pak mentálně postiženého homosexuála, který jí puding.

Kolja (1996)

Starej Svěrák zase jednou ukázal, že takhle dobrý scénáře tu píše v podstatě jenom on. A mladej Svěrák zase to, že to umí poskládat. Nemůžu říct, že bych tenhle film nějak aktivně vyhledával, když ho někde dávají, ale když jde, tak ho dokoukám. Je to místy veselé, místy smutné, místy dojemné... a všechno to funguje dohromady, čemuž hrozně pomáhá dobře trefená hudba, kamera a střih. Oskar asi právem. Ukazuje se, že některé typy příběhů jsou - pokud se udělají dobře - univerzální a pochopí je kdokoli na světě.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Sám bych na to nekoukal, takže to hodnotím podle toho, jak moc dobrý je tenhle film pro děti. A pro ně je super. Oživlé hračky jsou fajn nápad už od dob H. Ch. Andersena a pak Hermíny Týrlové. Woody, Buzz, pan Brambora a vůbec všechny postavy jsou osobité a celé to dobře ubíhá. A když si k tomu přidáte adekvátní humor, (na svou dobu) luxusní animaci a soundtrack Pavla Bobka, máte perfektní animák.

Saulův syn (2015)

Musím po druhém, výrazně pozornějším zkouknutí upravit na 5 hvězdiček. Taky proto, že se film téměř shoduje s tím, co vyprávěli reální pamětníci ze Sonderkommand. Snad jen zápletka je taková ne-moc-pravděpodobná.

Bláznivá dovolená (2015)

Protože Dobytek s Torisiomem psali, že to je řachanda, tak jsem na to kouknul. Je to taková jednohubka, nicméně s pár opravdu ostrými momenty a slušnou frekvencí fórů. Fekálně-sexuálních je dost, ale jsou tu i povedené konverzačky. Za mně dobrej pedofilní kamioňák, korejská navigace, koupání v horkých pramenech, pán s mazlíkem - krysou, nahánění krav nebo dobře vybavenej strejda Hank (nebo jak se to jmenoval). /// viděl jsem to ještě jednou a smál jsem se nahlas na spoustě míst. Hodnocení jsem zvýšil že 4 na 5.