Suprhrdina (2008)

Parodovane filmy: SPIDER-MAN (2002), BATMAN(1989) alebo X-MEN (2000). Konecne komedia, na ktorej som sa celkom dobre pobavil, respektive sa schuti zasmiali aj divaci v kine a mal som dobry pocit, ze jednym z producentov je aj David Zucker, pretoze jeho komedie mam rad. Je pravda, ze bolo tam aj dost trapnych scen, ale mnohe mi prisli smiesne. Napr. vo chvili, ked sa Rickovi vdaka jeho schopnostiam nechcene lepili ruky na zenske prsia a este na vsetko mozne v miestnosti plnej ludi. Nemal som absolutne ziadne ocakavania, takze som bol spokojny. Reziserom tejto komedie je zatial este neznamy Craig Mazin, ktory ma za sebou iba jeden film a to komediu THE SPECIALS (2000), za to ale napisal scenare k trojke a stvorke SCARY MOVIE (2003) alebo ku komedii SUPERLÉK (1998) s Marlonom Wayansom... 06.08.2008 ______ Drake Bell - (Rick Riker / Dragonfly) +++ Sara Paxton - (Jill Johnson) +++ Christopher McDonald - (Lou Landers / Hourglass) +++ Leslie Nielsen - (Strýko Albert Adams) +++ Kevin Hart - (Trey) +++ Craig Bierko - (Wolverine) +++ Pamela Anderson - (Neviditeľné dievča) +++ Miles Fisher - (Tom Cruise) +++ John Getz - (Bláznivý vydavateľ) +++ Howard Mungo - (Nelson Mandela) +++ Hudba: James L. Venable +++ Produkcia: David Zucker, Bob Weinstein, Harvey Weinstein +++ (Videl v kine 05.08.2008) +++

Na samotě u lesa (1976)

70% ,,Rano nas budi deda cirkularem a v noci hra na housle, takhle jsem si dovolenou nepredstavovala". Prijemna ceska rodinna komedia, ktora mi sprijemnila dnesne popoludnie. Skoda len, ze oficialny text distributora mi kompletne prezradil cely film az po zaverecne titulky. Cakal som, ze je to len do polovice filmu a ze pani Lavičková v podani Daniely Kolářovej vybuchne od zlosti, ked uvidi dedka zase na chalupe zdraveho ako rybicku. Ale nevadi, je tu spusta klasickych komickych dialogov, ktore stoja za to a preto mam rad Zdeňka Svěráka. ______ Josef Kemr - (Komárek) +++ Zdeněk Svěrák - (Lavička) +++ Daniela Kolářová - (Lavičková) +++ Marta Hradílková - (Zuzana) +++ Martin Hradílek - (Petr) +++ Ladislav Smoljak - (Zvon) +++ Naďa Urbánková - (Zvonová) +++ Jan Tříska - (Dr. Houdek) +++ Zdeněk Blažek - (Hruška) +++ František Řehák - (Lorenc) +++ Václav Trégl - (Vondruška) +++ Hudba: Jiří Šust +++

Škola základ života (1938)

,,Co je stesti??? Muuuuuska jenom zlata !!!" Tuto vetu som obcas pocul od mamy, ale nikdy som netusil, z ktoreho filmu vytrhla tuto vetu. Dnes uz viem aj preto, lebo som prestal ignorovat starsie ceske filmy a s chutou sa na niektore z nich rad pozriem. Najviac som sa nasmial na hodine nemciny, ale i na dalsich skvelych a vtipnych dialogoch. Z historie je zaujimave sledovat ciernobiely film z roku 1938, teda este pred 2. svetovou vojnou, kde je dokonca spominane i pomerne nedavne Rakusko-Uhorsko (1867-1918), v ktorom zili este samotni herci-ucitelia. Uz dnes som zvedavy na CESTU DO HLUBIN STUDAKOVY DUSE. (1939)... 16.10.2008 _____ Theodor Pištěk - (Ředitel školy) +++ Marta Májová - (Žena ředitele školy) +++ František Kreuzmann - (Prof. Lejsal, třídní septimy) +++ Milada Smolíková - (Lejsalova žena) +++ František Smolík - (Prof. přírodopisu Gábrlík) +++ Ladislav Boháč - (Prof. Bartoš, francouzštinář) +++ Jaroslav Marvan - (Prof. Kolísko, češtinář) +++ Václav Trégl - (Prof. matematiky, Koďousek) +++ Karel Postránecký - (Prof. dějepisu Mykiska) +++ Čeněk Šlégl - (Prof. tělocviku Lusk) +++ Marie Burešová - (Suplující profesorka Lachoutová) +++ Lola Skrbková - (Prof. přírodopisu Suchánková) +++ Gustav Hilmar - (Školník Mleziva) +++ Antonín Novotný - (Jindra) +++ František Filipovský - (Ludvík) +++ Hudba: Julius Kalaš +++

Velký útěk (1963)

Jeden z dalsich filmov, pri ktorom mi vobec nevadila dlha takmer trojhodinova minutaz. Reziser John Sturges, ktory ma na konte aj SIEDMICH STATOCNYCH (1960) dokazal film natocit humornym sposobom aj napriek tomu, ze sa odohraval pocas druhej svetovej vojny, ale dost tomu napomahala vesela hudba Elmera Bernsteina. Pocas dlho pripravovaneho uteku som ani nedychal a strasne som im drzal palce, aby ich niekde neprichytili, pricom prave tu sa potom odohralo najviac dramatickych scen, avsak nie je tu nudza ani o akcne sceny, alebo nahanacky na motorke pri svajciarskych hraniciach so Steveom McQueenom, pricom tu sa McQueen citil zrejme vo svojej kozi :-) Hladal som, ktory z tych hercov je Richard Attenborough, znamy ako dedko milionar John Hemmond z JURSKEHO PARKU (1993), ale kedze tu bol este moc mlady, nemal som sancu ho spoznat. Jedine zaverecny titulky pri kazdom hercovi prezradili meno a to ma prekvapilo, ze si tu zahral... 24.01.2009 ______ Steve McQueen - (Kapitán Hilts) +++ James Garner - (Letecký poručík Hendley) +++ Richard Attenborough - (Roger Bartlett) +++ Charles Bronson - (Letecký poručík Danny Velinski) +++ Donald Pleasence - (Letecký poručík Colin Blythe) +++ James Coburn - (Louis Sedgwick) +++ Hudba: Elmer Bernstein +++ Produkcia: John Sturges +++

Cesta do fantazie (2001)

Nadherny kresleny film, ktory by som si pred niekolkymi rokmi vychutnal este viac, ako dnes, co mi ale nebrani dat ani dnes plne hodnotenie. Pribeh ma zaujal aj napriek dvojhodinovej dlzke a vdaka mnohym mysterioznym postavam ma ani chvilu nenudil... 22.04.2009 ______ V anglickej verzii: Daveigh Chase - (Chihiro) +++ Jason Marsden - (Haku) +++ Suzanne Pleshette - (Yubaba / Zeniba) +++ Michael Chiklis - (Otec Chihiro) +++ Lauren Holly - (Matka Chihiro) +++ Hudba: Joe Hisaishi +++ Produkcia: Japonská verzia Toshio Suzuki a americká verzia John Lasseter +++

Hotel Rwanda (2004)

Ani som necakal, ze to bude az tak silne emotivny film. Naozaj som sa pocas filmu zamyslal nad nasimi kazdodennymi problemami, ktore su pre porovnanie s tymto filmom prechadzkou ruzovou zahradou. Obdivoval som manazera hotela Paula, ako tvrdo bojoval za zachranu akehokolvek zivota ludi, ktori boli v jeho hoteli. Pritom to nie je vymysleny film o nejakom hrdinovi, ktoremu by som drzal palce, ale kruty pribeh podla skutocnosti, pri ktorom som ani nechcel verit, ze sa to stalo v podstate nedavno (1993) a ze tam ludi zabijali len preto, ze mali väcsi nos alebo hlavu. Jeden z novinarov, ktory zachytil na kameru brutalny masaker povedal: "Vo svete si to ludia pozru v spravach, pomyslia si: ,,Boze, to je hrozne, ale budu vecerat dalej". Mozno aj preto je dobre takyto film natocit. Film mal tri nominacie na Oscara v kategorii herec v hlavnej ulohe Don Cheadle, herecka vo vedlajsej ulohe Sophie Okonedo a za scenar. Avsak v hereckych kategoriach mali väcsie stastie Jamie Foxx za hlavnu ulohu v hudobnej drame RAY (2004) alebo Cate Blanchett za dramu LETEC (2004) od Martina Scorseseho... 18.09.2008 _______ Don Cheadle - (Paul Rusesabagina) +++ Sophie Okonedo - (Tatiana Rusesabagina) +++ Desmond Dube - (Dube) +++ Hakeem Kae-Kazim - (George Rutaganda) +++ Nick Nolte - (Plukovník Oliver) +++ Joaquin Phoenix - (Novinár Jack Daglish) +++ Jean Reno - (Tillens) +++ Hudba: Afro Celt Sound System, Rupert Gregson-Williams, Andrea Guerra +++ Nemecka Cinema - 75%

Ucho (1970)

70%. Radoslav Brzobohatý - (Ludvík) +++ Jiřina Bohdalová - (Anna) +++ Jiří Císler - (Standa) +++ Miloslav Holub - (generál) +++ Ladislav Křiváček - (tajný) +++ František Němec - (tajný) +++ Josef Šulc - (tajný) +++ Bořivoj Navrátil - (Cejnar) +++ Ivan Palúch - (důstojník StB) +++ Daniela Pokorná - (údernice Vlasta) +++ Lubor Tokoš - (ministr) +++ Hudba: Svatopluk Havelka +++

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Uz sa mi dlho nestalo, aby som videl 4 slabucke filmy za sebou. Prvy film Akta X, ktory som videl v roku 1998 ma milo prekvapil a preto som mal aj velke ocakavania od tohto druheho filmu. Zial scenar bol slaby a co je este horsie, film sa dlho vliekol a po nejakych nadprirodzenych silach, okrem toho ze pater Joseph Crissman mal nejake vizie, zial ani stopy. V podstate je to len kriminalny thriller, ktory este ani poslednu polhodinku nedokazal byt napinavy alebo zaujimavy natolko, aby som bol aspon na 60% spokojny, co je obrovska skoda pre takyto film... 04.08.2008 ________ David Duchovny - (Fox Mulder) +++ Gillian Anderson - (Dana Scully) +++ Amanda Peet - (Dakota Whitney) +++ Billy Connolly - (Páter Joseph Crissman) +++ Xzibit - (Agent Mosley Drummy) +++ Mitch Pileggi - (Walter Skinner) +++ Adam Godley - (Páter Ybarra) +++ Produkcia: Chris Carter +++ Hudba: Mark Snow, Pete Anthony +++ (Videl v kine 04.08.2008)

Temná zákoutí (2000)

Od filmu s takymto hviezdnym obsadenim by som cakal trosku viac svihu a akcie, alebo aspon silnejsiu dramu, ale ani jedno z toho mi ten film nedal dostatok. Reziser James Gray nema vela skusenosti na reziserskej stolicke a je to v tomto filme vidiet. Nechcem tym povedat, ze by to bol vyslovene zly film, ale staci na jedno pozretie. _______ Mark Wahlberg - (Leo Handler) +++ Joaquin Phoenix - (Willie Gutierrez) +++ Charlize Theron - (Erica Stoltz) +++ James Caan - (Frank Olchin) +++ Ellen Burstyn - (Val Handler) +++ Faye Dunaway - (Kitty Olchin) +++ Hudba: Howard Shore +++ Produkcia: Bob Weinstein, Harvey Weinstein +++

(J)elita ze střídačky (2006)

Celkom som sa tesil na tuto sialenu komediu, ale bud som nemal na tento styl komedie naladu alebo to neviem vysvetlit, ale to dementne spravanie Jona Hedera a Davida Spadea mi nielenze nebolo smiesne, ale to vrtanie si v nose alebo plutie do tvare a este grcanie a neviem, ci som este na co som zabudol, mi skor kazilo naladu sa na ten film divat a to mam Jona Lovitza alebo Schneidera este celkom rad, tak ako aj komedie s Eddiem Murphym. Reziser Dennis Dugan ma za sebou komedie, ako TEN KLUK JE POSTRACH (1990), VELKY TATA (1999), POLICAJTI NA BATERKY (2003) alebo KDYZ SI CHUCK BRAL LARRYHO (2007). Na vsetkych filmoch som sa dobre pobavil, okrem tohto jedineho, kde som nasiel iba par humornych scen... 04.08.2008 ________ Rob Schneider - (Gus) +++ David Spade - (Richie) +++ Jon Heder - (Clark) +++ Jon Lovitz - (Mel) +++ Craig Kilborn - (Jerry) +++ James Earl Jones - (Hlas Dartha Vadera) +++ Dennis Dugan - (Coach Bellows) +++ Produkcia: Adam Sandler +++ Hudba: Waddy Wachtel +++