Adaptace (2002)

Zacalo to velmi zaujimavo, pretoze V KUZI JOHNA MALKOVICHE (1999) sa mi velmi pacil. Prva polovica filmu ma trosku tazsie zamotavala do deja a bal som sa, ze to zrazu skonci a nebude to mat ani hlavu ani pätu, ale nastastie sa scenar vyvinul tak, ze to zacalo byt stale viac zaujimavejsie i vdaka Charliemu bratovi Donaldovi, ktory pisal scenar o vrahovi, ale i vdaka skvelej Meryl Streep a Chrisovi Cooperovi, ktori pridali poslednej polhodine smrnc na napäti. Cage to taktiez nemal jednoduche, ked si musel zahrat dvojulohu a vypravat sa sam so sebou. I preto film dominoval na Oscaroch skor v hereckych kategoriach, z nich jediny Chris Cooper dostal Oscara za herca vo vedlajsej ulohe. Nicolas Cage si urcite nominaciu zasluzil, ale sosku mu vyfukol v roku 2003 Adrien Brody za dramu PIANISTA (2002) a Meryl Streepovej zase Catherine Zeta-Jones za vedlajsiu ulohu v muzikali CHICAGO (2002). Adaptace mala este jednu nominaciu a to za adaptovany scenar... 06.04.2010 ________ Nicolas Cage - (Charlie Kaufman / Donald Kaufman) +++ Meryl Streep - (Susan Orlean) +++ Chris Cooper - (John Laroche) +++ Tilda Swinton - (Valerie Thomas) +++ Roger Willie - (Randy) +++ Doug Jones - (Augustus Margary) +++ Curtis Hanson - (Susanin manžel) +++ Maggie Gyllenhaal - (Caroline Cunningham) +++ Produkcia: Jonathan Demme, Charlie Kaufman +++ Hudba: Carter Burwell +++

23 (2007)

Sorry, ak tym niekoho urazim, ale mne naopak tento film nesadol a to aj napriek tomu, ze som traileru tak doveroval, ze mam rad taketo typy filmov, ze Jim Carrey vie zahrat aj vaznu ulohu a ze rezisera Joela Schumachera mam celkom rad, pretoze natocil mojich oblubenych HRACOV SO SMRTOU (1990) alebo dramu o rasovej neznasanlivosti CAS ZABIJET (1996) a mnohe dalsie kvalitne filmy. Problem nebol v cisle 23, mohlo to byt aj cislo 28, to je jedno. Podla mna bol problem bud v scenari alebo v stylu natacania, pretoze to rozpravanie a predstavy Jima Carreyho z knihy ma skor unavovali. Zial 2 x som zaspal a to nie je dobre, az na treti krat sa mi konecne podaril tento film v klude dopozerat a pritom ani zaver filmu ma nepresvedcil k tomu, aby som mu dal 3 hviezdicky, takze sorry Joel, ale napriklad taky thriller 8MM (1999) alebo TELEFONNI BUDKA (2002) sa mi pacili omnoho viac. Za to Jimovi Carreymu patri moja poklona, pretoze som si myslel, ze sa nikdy nedostane von zo skatulky komedianta... 06.04.2010 ________ Jim Carrey - (Walter Sparrow / Fingerling) +++ Virginia Madsen - (Agatha Sparrow / Fabrizia) +++ Logan Lerman - (Robin Sparrow) +++ Danny Huston - (Isaac French / Dr. Miles Phoenix) +++ Rhona Mitra - (Laura Tollins) +++ Hudba: Harry Gregson-Williams +++

Hlava rodiny (1991)

Videl som tuto komediu viackrat a vzdy sa nasmejem hlavne na reakciach Stevea Martina, ako sa v jeho ociach vecne malicka dcerka Annie, ktora je dnes uz dospela zena chysta vydavat a tie stresy pred svatbou. Spokojne mozem dat tejto komedii 4 hviezdicky, pretoze vzdy ma pobavi, nech ju vidim kedykolvek. Reziser Charles Shyer natocil i pokracovanie HLAVA RODINY 2 - TATINEK NEBO DEDECEK (1995) alebo i novinarsku komediu s Juliou Roberts ZBOZNUJU TRABLE (1994)... 06.04.2010 ______ Steve Martin - (George Banks) +++ Diane Keaton - (Nina Banks) +++ Kimberly Williams-Paisley - (Annie Banks) - Kieran Culkin - (Matty Banks) +++ George Newbern - (Bryan MacKenzie) +++ B.D. Wong - (Howard Weinstein) +++ Peter Michael Goetz - (John MacKenzie) +++ Kate McGregor-Stewart - (Joanna MacKenzie) +++ Hudba: Alan Silvestri +++

Zkáza zámku Herm (2007)

Myslim, ze mnoho divakov, tak ako aj ja som mal problem so zbytocnou dlhou minutazou filmu. Predsa len 140 minut je dost, ale je to mozno aj preto, ze sa reziser Laurent Boutonnat rozhodol natocit remake 6 dielneho serialu s originalnym nazvom z roku 1969 Jacquou le croquant, ktoreho kazda cast trvala az 90 minut a mozno sa snazil zmestit do filmu, co najviac, co sa mu nevyplatilo, ale ja som sa aj tak nenudil, skor naopak. Pribeh sa mi pacil, bol dramaticky, smutny, trosku mi pripominal serial Bedari, kde taktiez chudobni ludia nemali jednoduchi zivot a prave preto ma i tento osudny pribeh Jacqua dost zaujal, ktory sa odohraval v 19. storoci. Malu ulohu si tu zahral asi i jediny znamy herec Tcheky Karyo, co ma celkom potesilo. Dost casto sa stava, ze krasna hudba dokaze film urobit este lepsim, nez je a v tomto filme si myslim, ze sa to reziserovi Boutonnatovi podarilo, ktory sa podielal i na hudbe, co sa dost casto nestava, aby reziser filmu mal na starosti aj hudbu, preto musim navysit hodnotenie na 4 hviezdicky. Prekvapilo a potesilo ma zaroven i to, ze prave orchestralnu hudbu, ktora mala nieco z Philipa Glassa, Johna Williamsa alebo i Ennia Morriconeho zahral prazsky filharmonicky orchester a obcas sa stava, ze vydrzim pri filme az do uplneho konca titulkov, ak tam zrovna bezi krasna hudba a v tomto pripade to bol podobny styl hudby spevacky Mylene Farmer... 04.04.2010 ________ Gaspard Ulliel - (Dospelý Jacquou) +++ Léo Legrand - (Jacquou dieta) +++ Marie-Josée Croze - (Jacquouova matka) +++ Albert Dupontel - (Jacquouv otec) +++ Tchéky Karyo - (Rytier) +++ Olivier Gourmet - (Farár Bonal) +++ Jocelyn Quivrin - (De Nansac) +++ Judith Davis - (Lina) +++ Hudba: Laurent Boutonnat +++

Wrestler (2008)

BAFTA Awards - 1: Herec v hl. ulohe Mickey Rourke + 1 nominacia: Herecka vo vedl. ulohe Marisa Tomei _______ V tomto filme ma Mickey Rourke prekvapil, kedze som bol na neho zvyknuty na ine charaktery hrdinov, aj preto si myslim, ze si Zlaty Globus alebo nominaciu na Oscara zasluzil, ale rovnako ma prekvapil aj reziser Aronofsky, od ktoreho by som prave takyto film nikdy necakal po tom, ako som videl FONTANU (2006) alebo REQUIEM ZA SEN (2000). Som rad, ze som mohol Mickeyho vidiet aj vo filme, kde mohol ukazat svoj herecky talent - nestastny kontakt s dcerou alebo zaujem o stripterku Marisu Tomei, ktoru som mimochodom spoznal v skvelej ulohe ako odbornicku na auta v komedii MOJ BRATRANEC VINNY (1992), za ktoru dostala Oscara. Len skoda toho zaveru, pretoze to skoncilo prave vo chvili, ked som chcel vediet, ako to pojde dalej, ale nevadi. Skvela drama. _______ Mickey Rourke - (Randy) +++ Marisa Tomei - (Cassidy) +++ Evan Rachel Wood - (Stephanie) +++ Mark Margolis - (Lenny) +++ Todd Barry - (Wayne) +++ Wass Stevens - (Nick Volpe) +++ Produkcia: Darren Aronofsky +++

Promiň, jsi ženatý! (1992)

70%. Prvu polhodinu som si pomyslel, na aku blbost sa tu divam, pretoze tieto klamstva by nikdy nikomu nepresli, ale s pribudajucimi minutami a s este väcsimi komedialnymi zapletkami sa mi zacal film stale viac pacit a musel som sa smiat predovsetkym vdaka skvelym hercom Stevea Martina a Goldie Hawn... 01.04.2010 ______ Steve Martin - (Newton Davis) +++ Goldie Hawn - (Gwen Phillips) +++ Dana Delany - (Becky Metcalf) +++ Julie Harris - (Edna Davis) +++ Donald Moffat - (George Davis) +++ Peter MacNicol - (Marty) +++ Richard B. Shull - (Ralph) +++ Laurel Cronin - (Mary) +++ Produkcia: Brian Grazer +++

Navždy a daleko (1992)

Skvela romanticka drama. Aj napriek dlhej minutazi som sa nenudil, film mi ubehol pomerne rychlo a dost vela zachranuje krasny soundtrack Johna Williamsa. Bolo to druhe spolocne stretnutie Toma Cruisa a Nicole Kidman pred kamerami, to prve bolo pri filme DNI HROMU (1990) a posledne tretie bolo od Stanleyho Kubricka pri filme EYES WIDE SHUT (1999). Rezisera Rona Howarda mam rad, pretoze dokaze natocit filmy uplne rozdielnych zanrov a mnohe z nich patria medzi moje oblubene, ako napriklad WILLOW (1988), APOLLO 13 (1995), VYKUPNE (1996) alebo CISTA DUSE (2001). ________ Tom Cruise - (Joseph Donnelly) +++ Nicole Kidman - (Shannon Christie) +++ Thomas Gibson - (Stephen Chase) +++ Robert Prosky - (Daniel Christie) +++ Barbara Babcock - (Nora Christie) +++ Cyril Cusack - (Danty Duff) +++ Brendan Gleeson - (Policajt) +++ Wayne Grace - (Bourke) +++ Produkcia: Brian Grazer +++

Mafiáni (1990)

Pri tomto filme som casto myslel na CASINO (1995), pretoze Robert De Niro a Joe Pesci sa aj v tom filme stretli vo velmi podobnych ulohach. Vo forme nelustostneho neurotika a zabijaka to bol v oboch filmoch hlavne Joe Pesci, pretoze De Niro sa v Casine aspon snazil zahrat skor rozumneho chlapa. V tomto filme bolo velmi zaujimave, kedze sa cely odohraval podla skutocnosti, kam az sa dostane Ray Liotta so svojou odvahou a s mafianskymi praktikami, pretoze v tomto pripade plati, ze dovtedy sa chodi s dzbanom po vodu, kym sa nerozbije. Ray Liotta si tu zahral hlavnu ulohu, za to v malickej ulohe sa tu prekvapivo objavil aj Samuel L. Jackson. Pesci a De Niro su proste rodeni mafiani, ako to tu uz niekto v komentaroch spomenul, preto si myslim, ze si Pesci za svoju mafiansku ulohu Oscara zasluzil. Dalej mal film este 5 nominacii za najlepsi film, reziu, herecku vo vedlajsej ulohe, strih a scenar. V pripade filmu a rezie to bol prave Kevin Costner, ktory dostal Oscarov za western TANEC S VLKMI (1990) a v pripade herecky za vedlajsiu ulohu to bola Whoopy Goldberg za romanticku fantasy komediu DUCH 1990), ktora sa mohla tesit z Oscara... 01.04.2010 _______ Ray Liotta - (Henry Hill) +++ Robert De Niro - (Jimmy Conway) +++ Joe Pesci - (Tommy DeVito) +++ Lorraine Bracco - (Karen Hill) +++ Paul Sorvino - (Paul Cicero) +++ Samuel L. Jackson - (Stacks Edwards) +++ Frank Sivero - (Frankie Carbone) +++ Tony Darrow - (Sonny Bunz) +++ Mike Starr - (Frenchy) +++ Hudba: Christopher Brooks +++ Produkcia: Irwin Winkler +++ Hudobny doprovod : Christopher Brooks +++ (Videl som Special Edition verziu 139 minut) +++

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Tazko sa mi pise komentar k filmu, ktory som videl naposledy pred 13 rokmi, tak som si ho pozrel znovu. A vysledok? Opät skvela dobrodruzna zabava, pri ktorej ma Jones asi 20 zivotov, pretoze vzdy ked je len milimeter od smrti, vzdy sa jej vyhne. Ale to je presne to, co si ja divak zelam, pretoze mu drzim palce. Na rok 1981 nestratil film ani dnes nic na kvalite a stale dokaze zabavat a pri napinavych scenach, hlavne s hadmi alebo s tarantulami mi dokaze zrychlyt tep, pretoze hady alebo tarantuly tiez moc nemusim, aj ked sa na ne rad divam v prirodopisnych dokumentoch alebo v zoo. Takze s jednotkou som velmi spokojny a teraz sa uz len tesim na reprizu dvojky INDIANA JONES A CHRAM ZKAZY (1984), ktora dodnes patri medzi moju najoblubenejsiu cast zo vsetkych styroch Jonesov. Samozrejme nechcem zabudnut na pochvalu nestarnucej a legendarnej hudby od skveleho Johna Williamsa. Fim ziskal az 8 nominacii na Oscara, ale nedokazal premenit hlavné kategorie film alebo reziu na Oscara, pretoze v tom roku sa to podarilo v rezii Warena Beattyho za romanticku dramu RUDÍ - REDS (1981) a v kategorii najlepsi film sportovej drame OHNIVE VOZY (1981). Za to ale Dobyvatelia ziskali az piatich Oscarov za vypravu, strih, zvuk, vizualne efekty a specialne ocenenie za strih zvukovych efektov. ________ Teraz, ked mam dvojku a trojku za sebou musim znizit hodnotenie na 4 hviezdicky, pretoze aj napriek tomu, ze som Dobyvatelov vynachvalil, nasiel som tam predsa len nieco, kvoli comu nemozem dat az 5 *. Proste dalsie dve casti sa mi pacili o nieco viac. 06.07.2011. _______ Harrison Ford - (Indiana Jones) +++ Karen Allen - (Marion Ravenwood) +++ Paul Freeman - (Rene Belloq) +++ John Rhys-Davies - (Sallah) +++ Alfred Molina - (Satipo) +++ Frank Marshall - (Pilot) +++ George Harris - (Katanga) +++ Produkcia: George Lucas, Frank Marshall +++

Vymítač ďábla (1973)

Mohol by som sa uz len opakovat po mnohych komentaroch uzivatelov, ktori tiez dali po 4 alebo 5 hviezdickach. Po 37 rokoch je to stale kvalitny, pre veriacich zrejme extremne sokujuci horor, ktory nic nestratil na kvalite ani dnes a v porovnani s dnesnymi niektorymi horormi je na velmi vysokej urovni. Jedine by som trosku skratil ten zaciatok, kde sa mi to zdalo byt asi vdaka Director´s Cut verzii trosku zbytocne zdlhave niekde v Jeruzaleme alebo kde sa to odohravalo. Pamätam si, ze prave obal VHS, ktory je aj v profile na CSFD ma dlhe roky odradzal ten film si pozicat, lebo som si myslel, ze to bude nejaka somarina, ale nastastie som sa mylil... 28.03.2010 _______ Linda Blair - (Regan) +++ Ellen Burstyn - (Chris MacNeil) +++ Max von Sydow - (Otec Merrin) +++ Lee J. Cobb - (Poručík Kinderman) +++ Kitty Winn - (Sharon) +++ Jason Miller - (Otec Karras) +++ Jack MacGowran - (Burke Dennings) +++Reverend William O´Malley - (Otec Dyer) +++ Hudba: Steve Boeddeker +++