Fenomén (1996)

Mam rad mysteriozne filmy, aj ked v niektorych nemam rad zdlhavost v niektorych filmoch, ale v tomto filme mi nic zdlhave neprislo a to som ho videl uz viackrat a vzdy sa mi pacil. Jednak je tu mila pekna hudba, romanticky pribeh o tom, ake tazke je nezamilovat sa, ale hlavne o tajomnej hviezde, ktora urobila z Johna Travoltu fenomen. Nechcem konkretizovat do akej miery mu zrazu vyskocilo jeho IQ, ale pacila sa mi hlavne scena, kde sa ho ten chlapik asi z FBI vypytoval na otazky, na ktore by ziadny clovek nedokazal odpovedat hned, ale George Malley to dokazal a predviedol to humornym sposobom. Mily filmik, kde si Travolta zahral sympataka, lebo uz ho mam skor v pamäti ako teroristu alebo ako gangstra, kedze si castejsie vybera tieto ulohy... 28.03.2010 _________John Travolta - (George Malley) +++ Kyra Sedgwick - (Lace Pennamin) +++ Forest Whitaker - (Nate Pope) +++ Robert Duvall - (Dr. Brunder) +++ Jeffrey DeMunn - (Prof. John Ringold) +++ Richard Kiley - (Dr. Wellin) +++ David Gallagher - (Al Pennamin) +++ Ashley Buccille - (Glory Pennamin) +++ Hudba: Thomas Newman +++

Moje první láska (1991)

Pamätam si na tento film hlavne z detstva. Bol to hned dalsi film s Culkinom po SAM DOMA (1990) a mozno aj preto bolo skoro plne kino, lebo si zrejme vsetci mysleli, ze je to dalsia blazniva komedia s "Kevinom". Sice sa tak nestalo, aj ked musim uznat, ze pocas filmu sa davy naozaj na niektorych scenach smiali a pri dojimavom konci som zase pocul smrkanie kapesnikov. Celkom mily jednoduchy film o obycajnych ludoch a ich problemoch. Zavidel som tym obyvatelom mestecka, ze vzdy ked prisla Vada k doktorovi, nikdy nemusela v cakarni cakat na poradie, to je u nas luxus alebo v tom filme boli vsetci ludia zdravi :-) ... 28.03.2010 _______ Anna Chlumsky - (Vada Sultenfuss) +++ Dan Aykroyd - (Harry Sultenfuss) +++ Jamie Lee Curtis - (Shelly DeVoto) +++ Macaulay Culkin - (Thomas J. Sennett) +++ Richard Masur - (Phil Sultenfuss, Harryho brat) +++ Griffin Dunne - (Pán Jake Bixler, učiteľ) +++ Ann Nelson - (Stará mama Sultenfuss) +++ Peter Michael Goetz - (Dr. Welty) +++ Produkcia: Brian Grazer +++ Hudba: James Newton Howard +++

Kapesné (1976)

Od Truffauta som videl aj dramu o detoch NIKDO MNE NEMA RAD (1959), ktora sa mi pacila o trosicku viac, ako tento film, ale mozno aj preto, ze mi prilis dlho trvalo vzit sa s postavami (bolo ich az prilis moc) a dej bol trosku chaoticky. Vytknut by som chcel asi jednu scenu, kde dieta zostalo same doma a vdaka macke sa dostalo k oknu, ale konkretizovat nechcem, sami uvidite, pretoze realita by bola podla mna uplne ina. Dobra scena bola aj ta, kde ine dieta bolo same doma a dostalo sa k megafonu svojho otca a vykrikovalo do dvora, ze ma hlad. Zaujimala by ma reakcia rodicov, ked sa vratili domov, zial nic take som si nevsimol. Nastastie k zaveru filmu to zacalo byt stale viac zaujimave a musim uznat, ze Truffaut asi presne vedel zobrazit myslenie alebo spravanie sa deti, akoby tie deti filmoval skrytou kamerou... 28.03.2010 ________ Nicole Félix - (Grégoryho matka) +++ Chantal Mercier - (Chantal Petit, učiteľka) +++ Jean-Francois Stevenin - (Jean-Francois Richet, učiteľ) +++ Virginie Thévenet - (Lydie Richet) +++ Tania Torrens - (Nadine Riffle, kaderníčka) +++ René Barnerias - (Desmouceaux, Patrickov otec) +++ Katy Carayon - (Sylviina matka) +++ Jean-Marie Carayon - (Policajný inšpektor, Sylviin otec) +++ Hudba: Maurice Jaubert) +++

Dva výtečníci (1977)

Skvela komedia, ale v druhej polovici filmu akosi ubral reziser z plynu a zacalo to byt trosicku zdlhave, avsak na zaver sa to s humornymi bitkami zase dostalo na tu spravnu kolaj. Nadalej zostava mojou najoblubenejsou komedou s duom Spencer - Hill JESTLI SE ROZZLOBIME, BUDEME ZLI (1974)... 27.03.2010 ________ Terence Hill - (Matt Kirby) +++ Bud Spencer - (Wilbur Walsh) +++ David Huddleston - (Kapitán McBride) +++ Luciano Catenacci - (Fred ´Curly´ Cline) +++ Luciano Rossi - (Geronimo) +++ Hudba: Guido De Angelis, Maurizio De Angelis +++

Rosemary má děťátko (1968)

Mal som prilis velke ocakavanie, kedze sa tento film nachadza v TOP 250 na IMDb, momentalne na 196. mieste. Po prvych 40-tich minutach som si pomyslel, no Polanski, mohol si ich skratit aspon o 20 minut, aby sa dej trosku pohol dalej a ked sa aj naozaj pohol, nadalej to bolo len plne dialogov a ziadnych nejakych sokujucich zaberov napriklad na styl Friedkinovho VYHANACA DIABLA (1973). Dobre, mozno bolo sokujuce to, co zistila Mia Farrow v druhej polovici filmu a o zavere ani nehovorim, ale to nestacilo na to, aby som bol s tymto filmom spokojny na 100%. 3 hviezdicky davam za herecky vykon Mii Farrow a za to, ze ma ten film na jedno pozretie bavil. Film dostal jedneho Oscara a to v kategorii najlepsia herecka vo vedlajsej ulohe Ruth Gordon... 27.03.2010 ______ Mia Farrow - (Rosemary Woodhouse) +++ John Cassavetes - (Guy Woodhouse) +++ Ruth Gordon - (Minnie Castevet) +++ Sidney Blackmer - (Roman Castevet) +++ Maurice Evans - (Edward ´Hutch´ Hutchins) +++ Ralph Bellamy - (Dr. Abraham Sapirstein) +++ Victoria Vetri - (Terry Gionoffrio) +++ Patsy Kelly - (Laura-Louise McBirney) +++ Tony Curtis - (Hlas Donalda Baumgarta) +++

Rychlý jako blesk (1992)

Je celkom zabavne pozriet sa na film, ktory som videl naposledy v kine niekedy v roku 1992, teda naposledy pred 18 rokmi. Samozrejme, ze v tom obdobi scenar pre mna nehral ziadnu ulohu a dolezite boli pre mna bojove umenia Brandona Leeho, strielacky, nahanacky a vybuchy, ktore mi pripominali akcne filmy 80-tych rokov spolu aj s hudbou od Chritophera Younga. Film som videl na JOJ-ke a mozno aj preto mi dnes zazitok pokazil skor nekvalitny dabing, kde pri strielaniach zo samopalu, nebol pocut ziadny zvuk a vobec pri mnohych akcnych scenach akoby chybal zvuk, ale bavilo ma to aj dnes... 26.03.2010 _______ Brandon Lee - (Jake Lo) +++ Powers Boothe - (Mace Ryan) +++ Nick Mancuso - (Antonio Serrano) +++ Raymond J. Barry - (Agent Frank Stewart) +++ Kate Hodge - (Karla Withers) +++ Tony Longo - (Brunner) +++ Tzi Ma - (Kinman Tau) +++ Michael Paul Chan - (Carl Chang) +++ Hudba: Christopher Young +++

187 - Kód pro vraždu (1997)

Opät tu mame ucitela, ktory sa dostal medzi bandu kriminalnikov, ale tentokrat to nebude o tom, ze na konci roka ho budu ziaci prosit, aby na skole zostal, tak ako to poznam z NEBEZPECNYCH MYSLIENOK (1995) s Michelle Peiffer, aj ked je pravda, ze ten film bol podla skutocnosti alebo spomeniem PANU UCITELI Z LASKY 2 (1996). 187 je drsny a nechutne realny film, pri ktorom sa nam obycajnym smrtelnikom ani nechce verit, ze v USA naozaj taketo skoly existuju a skolske vedenia ani nemaju zaujem pozriet sa osobne do pavilonov tried, v akom stave vyzeraju a ktore tieto ziaci navstevuju a mozeme len dufat, ze az do takychto rozmerov to nepride az k nam, aj ked urcite nasilie na niektorych skolach stupa. O ucitelovi, ktory sa dostal do drsnej skoly plneho gangu bola natocena aj parodia s Johnom Lovitzom BLAZNIVA SKOLA (1996), ktora zrejme parodovala uz spominane NEBEZPECNE MYSLIENKY. Je zvlastne a urcite pozitivne, kam vstupil reziser prostrednictvom tohto filmu v porovnani z dobrodruznymi filmami z jeho filmografie, ked si spomeniem na ROBINA HOODA: KRALA ZBOJNIKU (1991), RAPA NUI - STRED SVETA (1994), VODNY SVET (1995), HRABE MONTE CHRISTA (2002) alebo TRISTANA A ISOLDU (2005)... 25.03.2010 ______ Samuel L. Jackson - (Trevor Garfield) +++ John Heard - (Dave Childress) +++ Kelly Rowan - (Ellen Henry) +++ Clifton Collins Jr. - (Cesar Sanchez) +++ Tony Plana - (Principal Garcia) +++ Karina Arroyave - (Rita Martinez) +++ Lobo Sebastian - (Benny Chacon) +++ Demetrius Navarro - (Paco) +++ Hudba: David Darling a Michael Stearns +++

Vynález zkázy (1958)

Ani neviem preco, ale tento film siel tiez cele roky mimo mna a dnes uz samozrejme ten zazitok nie je taky, aky by bol v obdobi, ked som mal 10 rokov, ale musim pochvalit Karla Zemana za obrovsku namahu pri tak malych financnych prostriedkoch a moznosti, ake vtedy mal. Pribeh je stale zaujimavy a nie je nudny, takze som bol spokojny... 24.03.2010 ______ Arnošt Navrátil - (Profesor Roch) +++ Lubor Tokoš - (Šimon Hart) +++ František Šlégr - (Kapitán pirátů) +++ Miroslav Holub - (Artigas) +++ Václav Kyzlink - (Inženýr Serke) +++ Jana Zatloukalová - (Jana) +++ Otto Šimánek - (Muž ve vlaku) +++ Hudba: Zdeněk Liška +++

Jestřábí žena (1985)

Neviem, preco sa mi tento krasny pribeh cele roky vyhybal, ked prave ja mam rad tieto typy filmov. Prekliata laska, kde sa Rutger Hauer meni pri zapadajucom slnku na vlka a v tej chvili jastrab meniaci sa na Michelle Pfeiffer a pri vychadzajucom slnku zase naopak, takze ich laska mala byt navzdy prekliata. No a my sa spolu s hrdinami vydavame na dobrodruznu cestu, ako tuto kliatbu zrusit. Skoda, ze som nemal moznost tento film vidiet aspon pred 20-timi rokmi, urcite by bol zazitok este silnejsi, ale nesklamalo ma to ani dnes. Rezisera Richarda Donnera som spoznal hlavne vdaka blaznivej akcnej serii SMRTONOSNYCH ZBRANI (1987 - 1998), ale aj vdaka slavnemu SUPERMANOVI (1978) s Christopherom Reeveom. Mam rad od neho aj komedialny western MAVERICK (1994) s Melom Gibsonom a s Jodie Foster alebo i akcny thriller NAJEMNI VRAZI (1995) so Sylvestrom Stalloneom a s Antoniom Banderasom... 22.03.2010 ________ Matthew Broderick - (Filip Gaston) +++ Rutger Hauer - (Kapitán Etienne Navarre) +++ Michelle Pfeiffer - (Isabeau) +++ John Wood - (Biskup z Aquily) +++ Ken Hutchinson - (Marquet) +++ Alfred Molina - (Cezar) +++ Giancarlo Prete - (Fornac) +++ Loris Loddi - (Jehan) +++ Produkcia: Richard Donner +++ Hudba: Andrew Powell +++

Sedmá pečeť (1957)

Neviem, co si mam o tomto filme mysliet. Na jednej strane kvalitne natoceny snimok so zaujimavymi myslienkami, na druhej strane na moj vkus prilis nudny a zdlhavy aj napriek tomu, ze trva iba 95 minut. Precital som si komentare inych uzivatelov a asi sa najviac ztotoznujem s komentarom uzivatelky Galadriel... 21.03.2010 _______ Gunnar Björnstrand - (Jöns) +++ Bengt Ekerot - (Smrt) +++ Nils Poppe - (Jof / Joseph) +++ Max von Sydow - (Antonius Block) +++ Bibi Anderson - (Mia / Mary - Jofova manželka) +++ Hudba: Erik Nordgren +++