• Fantasy

An - Zen a lívanečky (2015)

U japonského dramatu je taková jistota, že to bude něco unikátního. Zde tedy žádná výjimka. Film se sice ze začátku nese nejistým směrem a těžko říct, zda půjde jen o vaření, či o něco víc, každopádně i tak zajímavým způsobem paralyzuje a jemně vnáší do průběhu děje i nějaké to drama, pojednávající právě o malomocenství. Hezky, realisticky a melancholicky vyobrazeno. 80%

Polární expres (2004)

Zvyšuju hodnocení na 5*, protože tohle je pro mě neodmyslitelná součást filmových Vánoc. První část odehrávající se uvnitř a v okolí Expresu jasných 10/10. Dynamické, ujeté, pořád se něco dělo a nikde nepolevovalo. Úplně zbožňuju scénu s poletujícím lístkem. Obecně pasáž zahrnuje to nejoriginálnější, co mohly kdy vánoční filmy nabídnout. Neskutečně si tu jízdu pokaždé užívám, až mě mrazí. Druhá část v opuštěné továrně je už taková slabší, řekl bych 8/10. Dynamika polevila a vystřídalo ji lehčí plížení. Výsledná pointa byla čistá a jasná. Tom Hanks jako průvodčí výtečný a charismatický (taky, co od tohoto herce očekávat, i když tentokrát v digitální formě). Celkové zpracování na rok 2004 super. Některým přijde fotorealistické 3D navíc pracující s motion capture děsivé, mně vůbec. Jako celek za mě v mnoha ohledech absurdní, ale pohádkově kouzelná výpravná podívaná, na jejímž konci vždy taju jako sněhulák v létě. Hudba top, podtrhující emoce už od samotného začátku. Každý rok jsem před nebo po Vánocích připraven spolu s hrdiny nastoupit na Polární Expres a nechat se unášet až na severní pól. Konečné hodnocení: 10/10

Kingsglaive: Final Fantasy XV (2016)

V první řadě, tento film nepojednává o Noctisovi a jeho cestě. A v druhé, člověk si jej paradoxně užije víc, když na něj koukne až po dohrání regulérního FFXV. To jsou slova na úvod, která bych chtěl říct. Ze čtení zdejších komentářů jsem se mohl dozvědět, že jde o zbytečný film. Není tomu tak! Film je natočen, aby doplnil dějství hry. Proto jsem taky řekl, že zkouknout jej až po hraní hry od začátku do konce je tím nejlepším řešením, jak si jej nejvíc užít (vše se chápe o mnoho lépe). Je tu víc Insomnie, víc Luny a hlavně víc konfliktu, který vedl ke všemu, k čemu vedl (tedy, k totálnímu obsazení světa Niflheimem). Další věcí, co jsem si zde přečetl, že to prý není dobrý film. Nevím, co oněm jedincům v ději chybělo. Má to tempo, má to zatraceně dobrou akci a hlavně napětí a (očekávané, ale dobré) zvraty. Postavy jsou o trochu horší. Mohlo toho být víc ohledně hlavního hrdiny Nixe, aby si jej člověk víc oblíbil (třeba nějaké ohledy do jeho minulosti, když už se zmiňoval o sestře, kterou nedokázal ochránit). Není to tedy vůbec špatný film, stejně jako není dokonalý, ale fanouškovi FFXV dá vše - od samotného kořenového tématu, po věci známé ze hry, tak samozřejmě úžasný soundtrack a nádherné počítačové zpracování. Jedinou větší výtku mám k českému dabingu, kdy výhradně sleduju filmy s ním a zde to bylo na takové hranici snesitelnosti. Luna třeba zněla strašně staře, ačkoliv sama jako postava rozhodně tak stará není (i když tak může díky zpracování filmu vypadat). Ale jinak? Jakožto člověk, který dohrál hru a chtěl si doplnit info o chybějící střípky jejího příběhu, jsem příjemně překvapen (hlavně poté, co jsem dostával spíše negativní ohlasy). Svého vůbec prvního v životě zakoupeného filmu na Blu-Ray nelituju ani v nejmenším. 90%

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Sice bylo hezké vymyslet takovou meziepizodu o ukradení plánů Hvězdy smrti, ale popravdě, osobně mi vůbec nesedl styl, jakým to bylo natočeno. Tedy, nějak mi to nechtělo zapadnout do univerza Star Wars, ačkoliv zde bylo vše potřebné a prakticky nic nechybělo. Děj byl občas nudnější. A postavy taky nebyly kdo ví jak extra, vlastně vůbec. Jediný, kdo mi přišel sympatický, byl hláškující robot. Ti ostatní se tam prostě objevili jen proto, aby zastoupili roli nikterak zajímavého „sebevražedného oddílu“. (Po druhém zhlédnutí nakonec nemohu tolik kritizovat digitálního Tarkina, ani Leiu. Alespoň na menší obrazovce to nevypadalo tak strašně.) Nakonec vše tak nějak podržela fenomenální závěrečná bitka u, či rovnou na tropické planetě - úžasně originální místo, kam zasadit slušnou řežbu. Ale nadšení necítím. 60%

Napospas osudu (2014) odpad!

Prvních zhruba 30 minut se absolutně nic neděje. Ano, začátek je míněn jako seznámení s hlavními postavami, jenže to se dá udělat i jinak a nezabere to takovou úmornou a těžce nudnou dobu. Po půl hodině hurá - začínají mizet lidi, odteď to snad bude konečně zajímavé! Houby! Dějství se překlenuje do letadla a žánr se mění v řadovou misi o přežití s cílem přistát i navzdory unikajícímu palivu, panikařejícím cestujícím a dalším hovadinám. Hrdinka byla natolik dobrá, že mezitím dokázala na zemi mimo neustále bezcílné přecházení z místa na místo řídit postupně auto, motorku, válcovač a div ne i letadlo. A mizení lidí, to se mezitím přece dá svést na víru v boha. Nicméně co mě drželo až do konce, byl zájem o to, jak vše dopadne a co bude nakonec moct za to tajemné mizení. I když nedávalo žádný smysl, jelikož zmizely nejen všechny děti, ale pak i náhodně co oné podivné síle přišlo pod ruku. A jaký byl teda závěr? Takový, že jsem nevěděl, jestli si ze mě film celou dobu dělal srandu a nebo to opravdu myslel vážně. Závěrem, je to hovadina, je to odpad a ztracených 110 minut času čekáním na něco, co vůbec nepřišlo. Nudné, navíc i škaredě natočené a vůbec, nenacházím jediné pozitivum. Opravdu se hodně divím, že se zrovna Nicolas Cage upsal něčemu takovému. Myslel jsem, že se díky němu bude jednat alespoň o trochu dobrý film. Ale ne. 14%

Sněžní psi (2002)

Průměrná americká (černošská) komedie, akorát zasazená na Aljašku. Téma - adopce a cesta po stopách biologických rodičů. Do toho samozřejmě nějaká ta kupa psů a s nimi spojené arktické prostředí. Nic víc, nic míň. Ale co je hlavní - koukat se na to dá.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Nutno říct, že mě to nenadchlo, ale nakonec ani nějak zvlášť nezklamalo. Když začnu hlavní trojkou (nepočítaje jednu lehce důležitější postavu navíc), tu zde tvořil hrdina - podivín Newt, bývalá bystrozorka Tina (bez výraznějšího charakteru a i důvodu si ji oblibovat) a k tomu všemu neúspěšný podnikatel a mudla Jacob (sranda týpek). Od původní trojky Harryho, Rona a Hermiony úplně něco jiného a hlavně nesrovnatelného (a kdo je přece jen srovnává, vaří z vody). Ohledně hlavních postav tedy docela slušné a sympatie každým coulem. Když odbočím k příběhu, to je to, co mě tolik nezaujalo. Ano, honba za bájnými tvory byla pořádná legrace a hlavně jeden z mála zdrojů obhajitelné akce, ale jinak zde nefigurovalo nějaké propracovanější a promyšlenější zlo, které by otevřelo cestu dalším dílům. Ono celkově, sice téma bylo jasně dané - svět lidí a kouzelníků, kteří se před nimi musí za každou cenu krýt a do toho nebezpečí ve formě koncentrovaného zla - ale jak říkám, podklad pro další díly není úplně jasně daný a popravdě, už jen kvůli tomu jsem zvědav, co si do příštího vymyslí (že by návrat přímo do Bradavic?). Jinak samozřejmě, do poloviny pořádná sranda, skvělý humor. Od půlky lehké potemnění s takovým docela zajímavým, leč ne poutavým vyústěním. Rozhodně se ale vyplatí mít zhlédlou sérii HP, protože se na ni zde hodně odkazuje (už jen třeba symbolem relikvií smrti, či zmiňováním Brumbála a Bradavic obecně). Závěrem, zatím si nemyslím, že by tato série výrazněji měla šlapat na paty výtečně zpracovanému a promyšlenému Harrymu Potterovi, nicméně jako spin-off docela obstojné a pro fanoušky nutnost. 79%

Herkules: Vzkříšení (2014)

Už jsem viděl od The Asylum dost, abych mohl říct, že tohle nepatří mezi jejich nejhorší z nejhorších. Možná za to může fakt, že Atkinse pro jednou vystřídal Lyon. Ono je to znát. Jde tedy pochopitelně vesměs o hovadinu, která ze začátku působí jako laciná turecká telenovela a poté se překlenuje v i docela sledovatelnou změť, kde figuruje unikátní druh Herkula - tentokrát ožrala. Záporák nemá dobrý důvod k tomu, proč vše dělá, tedy krom toho, že se neshodl s králem, což z něj udělalo v mžiku vraždící stvůru. Ale dobře. V obsazení lze jinak nalézt docela snesitelné ksichty, včetně variace na Pavla Lišku, která občas hraje, občas moc ne a je vidět, jak herecky až přehání. Dějově hloupější, přímočaré, ale překvapivě krvavé, kdy nebyly ušetřeny ani některé hlavní postavy (a to nemluvě o vedlejších). To se mi zase líbí, že Asylum nikdy nejde po proudu, spíš totálně proti a neváhá pro to udělat vše. Na produkci Asylumu tedy až překvapivě snesitelný snímek. Nejlepší zdaleka ne. 20%

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Výborná hudba, skvělé zpracování, ale jako celek průhledné. Duševně nevyrovnanému týpkovi se nedá věřit nic a je dopředu jasné, že něco tají. A i když se nakonec ukáže, že věci jsou přece jen trochu jinak, než by se nakonec zdálo, stále to zůstává jen trochu nadprůměrným thrillerem. Napětí v druhé polovině parádní. Ale jinak? Nevím, nevím. A to propojení s originálním (a nesrovnatelným) Cloverfieldem? No, fakt, že si to studio vymyslelo až po natočení filmu, bylo vidět. Jelikož jinak bych jen těžko hledal spojitost. Ale tím lépe. Na konci jsem si mohl říct: „Že by?“ 60%

Westworld (2016) (seriál)

Zahodil jsem Shannaru, pak i seriálové pokračování Minority Report a málem bych to samé udělal po první epizodě Westworld, která mě neoslovila. No, díky stvořiteli, že jsem tak neučinil, protože od druhé epizody na mě čekal tak hluboký, tak překvapivý a tak skvěle napsaný seriálový skvost, že jsem nestačil zírat. Ze začátku je tedy vše opředeno tajemstvími, ale postupem času začínají na povrch vyplouvat zatraceně šokující a nečekaná fakta. Výhodou tohoto seriálu je, že se prakticky nedá předem odhadnout, co se stane, či co jak přesně bude. Tedy, až na šílené teoretiky, kteří to samozřejmě opět odhadli správně. Další silnou stránkou jsou samozřejmě dialogy, na kterých si Westworld zakládá a tudíž je třeba být neustále v pozoru. A co teprve postavy, které jsou výborně představeny a rozepsány. No, už nenacházím dalších slov. Letošní rok prostě patří Westworldu! To samé platí o většině hodin mého spánku. 95%