• Fantasy

Zlodějka knih (2013)

Ani pořádně nevím, co k tomuto filmu říct. Tušil jsem, že bude stát za to, ale ne že tolik. Dojímavé drama z období druhé světové, které zbytečně neskáče z období do období a soustředí se hlavně na dětství hlavní hrdinky, která dokázala svýma očima člověka uhranout. Dlouho se mi nestalo, abych měl pocit, že jsem se na chvíli stál součástí děje, leč jen jako jakýsi imaginární duch poletující nad scénou. 90%

Deník malého poseroutky 2 (2011)

Nulový pokles kvality oproti prvnímu dílu. Téma přátelství tentoktát vystřídalo téma bratrství a funguje to do posledního fekálu! Promyšlené, zábavné a jak jsem už naznačil, na komedii pro dospívající i dost fekální. Peckovní pokračování, jak má být! 95%

Pan (2015)

Film nakonec takovou tragédií není, jak by se dle zdejšího hodnocení mohlo zdát. Naopak, svět Petera Pana obohacuje o příběh, který tentokrát neadaptuje stokrát zadaptované, ale jde o rozšíření aneb „co se stalo před“. Bohužel, děj se potýká s mnoha nesmysly a nevysvětlitelnými jevy. Proč dochází k oněm únosům ze sirotčince, očividně naplánovaným samotným jejím vedením? Jak můžou být ryby v bublinách, kam se sotva vejdou? A jak je možné, že piráti nemohou najít „skrytý“ kmen, který nejen, že používá zatraceně křiklavé barvy, ale taktéž se nezdržuje rambajzu, který musí být slyšet na míle daleko? To jsou jedny z mnoha výtek, které bych si já osobně našel. Dějově jinak docela povedené a bohaté. Akce parádní. Efekty byly tak tak na hraně, kdy hlavně podivní ptáci nevypadali zrovna nejvábněji. Hugh Jackman vskutku nebyl špatný Černovous, nicméně nebýt toho, že se jeho paruka nakonec opravdu ukázala zamýšlenou parukou, myslel bych, že jde o špatnou práci v maskérně. Ohledně ostatních postav, Peter se taktéž povedl a svou roli zahrál skvěle. Celkově vzato, takový lehce nadprůměrný film s dostatečně poutavým dějem, ale hromadou nedodělků. Hlavně, že se zase neadaptovalo něco již mnohokrát omletého. 68%

Návštěvníci 3: Revoluce (2016)

Chaotická, nesouměrná hovadina, která kompletně postrádala na smyslu. Že se tam pořád něco dělo a všem se vydala huba na nekonečný špacír nezachránilo absolutně nic. Ani vtipné to nebylo, tedy, pár situací možná, ale jinak trapnost na trapnosti. A zasazení do Francie alias Praha bylo jako pěst na oko. No, v půlce filmu jsem myslel, že to do konce nevydržím, ale nedalo se nic dělat a přetrpěl jsem to. Takový děs jsem ale nečekal. 17%

Ukradené Vánoce (1993)

Bohužel, Burtona mám sice rád, ale tohle nebyl úplně 100% můj šálek kávy. Líbil se mi námět, pár písniček (které jsem slýchal mnohokrát předtím) a samozřejmě na svůj rok úžasné zpracování. Ale tím, jak to bylo až moc muzikálové, to mě osobně neoslovilo natolik, aby mě film jako takový úplně nadchnul, či doslova zbavil dechu. No, příběh sám o sobě taky nebyl kdo ví jak hluboký. 69%

Dobrodružství ze Země Nezemě (2015) (TV film)

Tak ukrutná nuda a utrpení, že jsem nemohl přistoupit ani na 2*. Jde sice o další z řady adaptací Petra Pana, obsahově se nelišící od své předlohy, nicméně taková, že prostě nebaví. Spojení čtení příběhu z knihy s nemocničním prostředím a příběhem holky, která jde na operaci, bylo sice ke konci trochu zajímavé, ale jinak nevyvážené a vlastně ani smysl nedávající. Dětské postavy hrály-nehrály a celkové zpracování taky člověka na zadek neposadilo. Sám jsem rád, že jsem tento film, který jsem si chtěl pustit před vánoční večeří, vůbec přežil, protože se mi zdál nekonečný. Tedy, 101 minut na něco takového byla vážně ukrutná doba. Nikdy víc. 30%

Anděl Páně (2005)

Pohádka na české poměry a novodobou tvorbu sice dobrá, ale dějově zbytečně roztahaná a přitom plytká zároveň. Jedna věc je hvězdné obsazení, druhá to, aby měl člověk pocit, že se v ději něco událo. Tedy, událo, ale opravdu tak málo, že si to bohužel na zdejší prezentovanou kvalitu tak lehce nedosáhne. Ale jako příjemná podívaná s moralizujícím podtextem se to dá brát docela na pohodu. 65%

Grinch (2000)

Čím víckrát to vidím, tím víc si uvědomuju, jak jsem nedával pozor a z toho důvodu jsem to byl schopen označit za ztřeštěnou blbost. Ano, celý svět na sněhové vločce je praštěný, pokroucený a v mnoha ohledech i zvrhlý - ale to je přesně jeho kouzlo. Okouzlí i svou prazvláštní atmosférou, výbornými hudebními vložkami a hlavně maskami - Jima Carreyho bych pod Grinchem hledal jen těžko, tak moc jsou povedené, až autentické. To samé platí o pro kdovíky. Příběh samozřejmě ukazuje na společnost zkaženou komercialismem a touhou hlavně po majetku, než po pouhém užívání si atmosféry speciálních období (zde logicky Vánoc). A vlastně samotný Grinch je ztělesněním morality, jen převlečené do zelené zášti, kterou dává najevo ale sakramentsky hodně! Spousta obsahu je hlavně o humoru pro dospělé (když jsem si tuhle přečetl o tom, co znamená „key party“, skoro jsem oněměl). Zkrátka... Pro mě nezaměnitelná součást vánoční kinematografie, kterou si každoročně nenechám ujít. 70%

Číslo 5 žije 2 (1988)

Popravdě řečeno, tento druhý díl se mi líbil o velký chlup víc, než první. Stále zůstává dost průměrnou komedií, ale zasazení do New Yorku dalo prostor lepší a zábavnější zápletce, než co byla v prvním díle. Hlavní hrdina, tentokrát pouze ind z jedničky, byl fajn, to samé jeho parťák obchodník. Napínavé zakončení také potěšilo. Jinak samozřejmě stále ta stejná hloupost, která byla i v prvním díle, ale nedalo se čekat nic jiného. 72%

Vánoční koleda (2009)

K mým Vánocům neodmyslitelně patří i tento snímek pracující s nápravou zkaženého člověka. V první řadě, pohádka zůstává pohádkou, stejně jako zlý člověk zlým člověkem ve skutečném světě. A ani tři duchové, každý pojednávající o jiném časovém období, tento fakt nemohou změnit. Ale v rámci zdejšího fantasy podtextu to funguje a je to zkrátka jízda protkaná emocemi od začátku dokonce. Tedy, kromě již zmíněné výtky, bych dále zkritizoval lehce pomalejší rozjezd, slabší (leč nejakčnější) část týkající se třetího ducha a závěr naprosto pokažený převodem původně příběhové postavy na vypravěče. Jinak? Jak jsem říkal na začátku – film mi dělá společnost každé Vánoce a pokaždé s ním zažiju kolotoč emocí. A sem tam se i zamyslím nad svým vlastním životem a možným osudem. 90%