• Fantasy

Tammy (2014)

V road trip komediích to jsou samé pánské jízdy, takže tato dámská byla takovým zajímavým osvěžením. Bohužel, celkově nic extra. Pár nevšedních situací, nějaké to uvědomění a nic víc. Pointa prakticky jasná už dopředu. Hrdinka těžce nesympatická. A humor? Hodně slabý. Takže osvěžení se zvrtlo v silný podprůměr. 40%

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Nejvtipnější a nejzábavnější část? Rozhodně ta s mnoholičným lektvarem a infiltrací do ministerstva kouzel. Nejděsivější? Souboj s hadem v Godrikově dolu. No a nejsmutnější? Bez pochyb závěr. Relikvie mi po novém a novém zhlédnutí připomínají, o jak výtečný díl ságy jde. Nechybí zde tentokrát vůbec nic - napínavá akce, sranda, ale i těžké deprese s emocemi, které gradují v již zmíněném závěru. Harryho jednání bylo tentokrát naprosto uvěřitelné - kdo by chtěl být neustále tím, kvůli komu se když už neumírá, tak mrzačí? Podporu opět zajistila dvojice nejbližších kamarádů - Rona a Hermiony, kdy Ron se snad prvně v sérii choval opravdu dospěle a uvědoměle (tedy, jasně, dokud mu mysl nezatemnil viteál). Pátrání po dalším viteálu bylo zkrátka zajímavé, plné atmosféry a neustálé nejistoty, kam je cesty zavedou. Tentokrát zcela bez Bradavic. A já si to asi teprve počtvrté neskutečně užil!

Znovu 17 (2009)

Na filmy se Zacem Efronem jsem vždy odmítal koukat, protože si jej spojuji s Disney Channelem (jenž je upřímně svými seriály děs a hrůza). Nicméně jsem udělal tentokrát výjimku a zkoukl tento film, který je bohužel jedno velké klišé. Podobný námět tu byl už několikrát a v obou případech, kdy hrdina sám cestuje časem, či kdy necestuje a dojde jen k fyzické proměně (zde tedy o 20 let zpět). Jinak žádný zázrak, konec a pointa už předem jasná - prostě chlápek, který díky své proměně pochopí, že jeho život vlastně nebyl zase tak špatný a zkazil si ho jen on sám svým přístupem, nikoliv důležitým rozhodnutím v mládí. Charaktery nevýrazné, situace ohrané a mnohdy dost hloupé. Nic nového, nic zázračného, ale jakožto film na sobotní odpoledne pohodovka. Osobně, ze subžánru máloco překoná kultovního Velkého, či o dost emotivnější Třicítku. 54%

Vánoční Kameňák (2015) odpad!

Vrchol trapnosti. Mám rád první Kameňák, i vlastně zbylé díly trilogie. Čtyřka byla sice už špatná, ale pořád měla sem tam dobrou hlášku. Ale Vánoční Kameňák? Naprostá tragédie. Výběr hlášek byl tentokrát uvařený z vody. Něco se sice dalo zkoušnout, ale jinak to byla trapnost na trapnosti. A příběh? Perverze na perverzi, jako by na ostatní věci už nezbylo místo a mělo zrovna tohle být tím hlavním tahákem. Sám jsem se po celou dobu cítil neskutečně trapně jen tím, že jsem to sledoval, respektive měl to zapnuté, ale pracoval si přitom na svých věcech. Hlavně, ať už další Kameňáky netočí! Nicméně jo, jedinou dobrou věc z toho vytáhnu - závěrečnou skladbu. Alkohol nepiju, ale chytlo mě to natolik, že jsem se nachytal, jak si pozpěvuju refrén a i teď si ji občas v hlavě přehrávám. 12%

Ghoul (2015)

Viděl jsem dost found footage filmů na to, abych mohl říct, že tohle rozhodně není dobrý film. Je to prakticky naopak. Už od začátku mě nezaujala atmosféra, která byla prostě mdlá. Ani jednou jsem se nelekl, ani chvíli jsem nebyl napjatý, ani jsem se nemusel držet opěradel a mít tendenci zakrývat si oči ze strachu z náhlé lekačky. A vše tohle, co jsem zde nezažil, si myslím, že je u filmů tohoto typu naprosto klíčovým. Námět těžce čerpal z již mnohokrát omílaného tématu démonů a přízraků, kdy pokud by se to radši točilo okolo kanibalů z masa a kostí (což se teda točilo, ale až ke konci a ničemu to nepomohlo), dopadlo by to mnohem lépe. Hrdinové byli naprosto typičtí - jeden nevěřící Tomáš (Ryan), jednající jako naprostý idiot, pár hysterek a nakonec i ta, která veškerému tomu tajemnému rozumí a umí komunikovat s duchy. Nulové charisma. Na „pouhých“ 86 minut se zdál pekelně dlouhý, naprosto nezáživný a ke konci jsem už jen doufal, že nastane tma a celá ta hrůza skončí. Hrůza tedy z hlediska to vůbec dokoukat. Vyhřezlé vnitřnosti byly leda tak k smíchu, nikoliv k děsu. Jediné, co uznám, je zpracování, kdy kamera nepůsobila levně a herci opravdu hráli. Jen by to nesměla být taková šaškárna bez všeho, co dělá tento žánr tímto žánrem. Probůh, vždyť i amatérský Projekt Černá Voda, který doslova kopíroval Blair Witch, na tom byl lépe a to měl pubertální neherečky. Měl na rozdíl od Ghoula skvěle navozenou atmosféru. Jsem těžce zklamán a nebýt těch pár pozitiv, co se vzezření týče, asi bych ani tu jednu hvězdu nedával. 20%

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Disney nezklamal. Přinesl jak opět silný ženský charakter v hlavní roli, tak netradiční, detektivně-kriminální zasazení, které bavilo od samotného začátku až do konce. Osobně jsem od tohoto nejnovějšího animovaného počinu čistě od Disneyho moc neočekával, ale nakonec jsem nejen velmi mile překvapen, ale téměř nadšen. Po ofrňování se z mírně moralistického začátku (kdy moralismus je pro Disneyho a vůbec i Pixar naprostou normálkou, se kterou se musí počítat), jsem si už jen vychutnával ten skvěle promyšlený příběh a sinusoidní výkyvy nálad děje. Jen tedy v pozdější části bylo lehčí odhadnout, co se bude dít, ale přesto došlo na nejedno nečekané překvapení a vůbec i zvrat. Klobouk dolů. Odklon od princezen, princů, hradů a vůbec i takové té pohádkové (v případě Disneyho v každém případě skvěle zpracované) klasiky, k naopak spíš Pixarové tvorbě s čistě zvířecím obsazením (a vysvětlenými důvody, proč zhruba onen svět inteligentních zvířat vlastně existuje), naprosto stylový. Až je mi líto, že musím dát jen 90% a tudíž nedosáhnout na plný počet, ale nesmím z nadšení moc vyměknout. Rozhodně kouknu víckrát.

Mrtví a neklidní (2013)

Před pár lety jsem na tento film viděl trailer a i když mi přišla myšlenka romantiky mezi člověkem a zombie poněkud divná, předpokládal jsem, že to bude alespoň sranda. Nyní jsem měl konečně možnost tento film vidět a rovnou říkám, že to pro mě osobně bylo asi největší překvapení měsíce, co se sledování filmů týče. Už od úvodního monologu hlavního hrdiny, který si jakožto zřejmě jediný uvažující zombie vykračuje zdevastovaným letištěm, jsem měl jasno, že tohle nebude špatný film. Uvození do děje tedy skvělé. Po dějové stránce musím říct, velice solidní a zejména ke konci i napínavé - prostě konflikt mezi zombiemi, které to ještě nevzdaly a naopak těmi, které zahodily veškerou zbylou lidskost a staly se jen vraždícími stvůrami. Do toho tedy romantika mezi zombie hrdinou a lidskou hrdinkou, s jistou rozpolceností (aby taky ne, když hrdina sežral hrdince přítele). Atmosféra super, i přes žánr komedie vše bráno s úctou a vážností, zejména vzpomínkové část byly až těžce emotivně vykresleny. Samozřejmě, celé se to nese v trochu hloupém a naivním duchu, jako každá správná romanťárna, ale i přesto není od začátku jasné, jak přesně vše dopadne. Osobně jsem tedy velice mile překvapen a spokojen s filmem, od kterého jsem očekával možná jen parodii a nic víc. Do klasického zombie žánru to přineslo něco naprosto jiného, netradičního a hlavně originálního. Toto můžu vřele doporučit těm, kteří mají rádi jak zombie, tak romantiku. Zde je to skvělý a překvapivě fungující mix. 88%

Elitní kurýrní služba (2011) (TV film)

Německý pokus o akční, dobrodružný film. Samozřejmě, že z toho vypadla pořádná ptákovina. Nejvíc na nervy mi lezla už od začátku hlavní hrdinka, což byla s prominutím otravná kráva, jejíž vrcholový čin byl, když je spolu s hrdinou „překvapil“ jeden ze záporáků hrajíc si na raněného u cesty a ona běžela z auta pro lékárničku, i když na ně již delší dobu hulákal s pistolí v ruce (logicky by ho mohla slyšet, že). No, nelze ani podrobněji komentovat, že šlo o záchrannou misi a stejně se našel čas pro zábavu a řešení naprosto stupidní minulosti hlavního páru (aneb „chtěla jsem, aby žárlil“). Celý vývoj děje o nic lepší, záporáci na baterky a postrádající hloubku a vůbec i význam - všichni uměli leda máchat pistolí, blbě koukat, unášet přiblblou holku a nebo prostřelovat pneumatiky. A když už střílet přímo, tak jen do kufru auta, kde jsou zavření hrdinové, aby se nakonec ani nepodívali, zda je opravdu zabili. Logika. Zpracování - levné. Sice ne taková hrůza, ale četné přelety točené evidentně laciným, rozklepaným a obrazově nestabilizovaným dronem, některé scény naprosto ponořily. A ta dobrodružná tečka byla k smíchu. Ani nevím, proč jsem se na tento film rozhodl podívat, ale z Kurýra nevypadl ten Kurýr, kterého všichni známe, nicméně jen nějaký škaredý, německý parazit. Snaha kvapná, málo platná. 25%

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

„Moudrý klobouk nás vybízel, abychom byli stateční a moudří. To se mu lehko řekne, je to klobouk!“ Dlouho jsem považoval Prince dvojího krve za svůj nejoblíbenější díl sérrie, ale po již opakovaném zhlédnutí musím razantně změnit názor. Do půlky to byla prostě jedna velká nuda, až pak se doopravdy něco začalo dít a upustilo se od rádoby romantické linky. Tedy, co se zde především rozvíjelo, byly vzájemné vztahy - jenže i tady nastává problém. Harry s Ginny je ve filmech naprosto nesmyslné párování. Dobrá - ve Fénixově řádu si lze povšimnout jasného zalíbení Ginny v Harrym, ale samotný Harry se o ni do této chvíle absolutně nezajímal. A najednou? Puf! Je z ní vedle, jak ta jedle. Dost špatně pojatá část vzhledem k tomu, že je to údajně v knihách vyobrazeno mnohem lépe. Alespoň se Harry prvně od třetího dílu nechoval jako arogantní blbec a konečně se vrátil do role celkem sympatické postavy, akorát s menší závislostí na jedné magické knize. Navzdory všemu horšímu jsem se několikrát dobře zasmál a konec ve mně zase zanechal hodně silné emoce. Ve výsledku bych mohl říct, že čím častěji tento díl vidím, tím méně mě baví, ale přesto pořád víc než dobře doplňuje celou sérii.

Škola rocku (2003)

Sice mi občas Jack Black už leze krkem, ale tohle je s ním vskutku povedený filmeček, pln dobré hudby, i nějakého toho lehkého humoru. 75%