Lovci hlav (2011)

První kniha od Jo Nesbø, se kterou jsem měla tu čest se potkat a kterou si u mě získal jméno. Takže příběh znám, leč má fantazie je šílenější než to co tvůrci vyplodili a co zároveň vůbec nebylo špatné. Asi není dobré číst první knihu, protože mě to pak celý film nutí porovnávat. Ale řekněme dost přesná adaptace, herci dobří a sever krutý aneb nežijte si nad poměry.

Gokusen: The Movie (2009)

Yankumi to nemá jednoduché, delikventi se na ni lepí na každém kroku a tak když letí na dovolenou a dává si šlofíčka, samozřejmě, že někdo unese její letadlo. Tak začíná závěrečný film Gokusenu, který završuje tři série se značně stereotypmním dějem, vtípky a teplákovinou. Yamaguchi Kumiko zůstala na Akadou a opět učí nejhorší delikventy, alias třídu 3-D. Pokud jste koukali na seriál, (což předpokládám), víte, že 3-D je bývalá problémová 2-D z třetí série, takže prostě hrůza (ještě nikdo netropil neplechu o rok dříve než nastoupil do třeťáku). Ale hoši ve filmu nemají moc prostoru, protože tu máme přehlídku spousty bývalých žáků ze všech tří sérií v čele s Odagiri Ryu, který se na Akadou vydal na stáž a možná se i stane učitelem. Máme tu kompletní třídu z trojky, která teprve nedávno opustila školní lavice - a už mají problémy hoši - tedy Kazama má problémy a tak je musí Yankumi vyřešit, společně se všemi jeho bývalými spolužáky. A že tu tentokrát řešíme velké problémy, zlý motorkářský gang a dokonce i drogoví dealeři. A tak Odagiri podá Yankumi v boji pomocnou ruku, protože přestože prošla tři série bez poskvrnky, co kdyby se jí nakonec něco stalo! Přemýšleli jste při sledování, zda by ji vlastně mohli i zabít?! Však holka postoupila na vyšší level a bourá teď i zdi, to by byl zvrat! Tož poběžme spolu s Yankumi a jejími žáky do západu slunce (přestože se žádný nekoná) a užijme si přátelství až za hrob, hru s plechovkou, rozvazování culíčků a hlášku "já jsem jejich třídní učitelka". Přestože může komentář působit poněkud ironicky, Gokusen The Movie se mi vlastně dost líbil a Kame tu má zase pěknou roli...

Gokusen Graduation Special '09 (2009) (TV film)

Blíží se konec školního roku a Yamaguchi Kumiko aka Yankumi ho se svými studenty, bývalými mladistvými delikventy, z 3-D nadšeně vyhlíží. Snad se podaří a všichni společně zakončí studium. Ale je jasné, že tak jednoduché to nebude a něco (nebo spíš někdo s chutí ke rvačce) se do toho zas připlete - tentokrát rebelující spolužáci z 2-D. Závěr třetí série Gokusenu je celkem příjemný prodloužený díl. Ale všichni už se těšíme na Gokusen The Movie, takže rychle dokoukat!

Gokusen 3 (2008) (seriál)

Na střední škole Akadou mají také třídu 3-D, které obsahuje větší než malé množství mladistvých delikventů. Po dvou rocích strávených v inspirující společnosti Yamaguchi Kumiko se zástupce ředitele Sawatari oblékne do teplákoviny a pokusí se po jejím vzoru postavit třídě 3-D. Neúspěch je už předem jasný a tak se Sawatari vydává hledat Yamaguchi, aby mu vytrhla trn z paty (rozuměj, vzala třídnictví ve 3-D). Mezitím Yamaguchi obšťastňuje třídu mezinárodních studentů svými vydatnými proslovy (v japonštině), když dostane vyhazov, protože cizí jazyky zřejmě nejsou její silnou stránkou a chudáci mezinárodní studenti zřejmě v (Jakuzou řízlé) japonštině příliš nerozumí. A tak se Yankumi nadšeně vydává zpět do Tokia aby zachránila co se dá a všichni společně ukončili zdárně studium. Zápletka v podstatě stejná jako v předchozích dvou sériích, jestli je to dobře nebo špatně musí každý určit dle svých preferencí. Moje schopnost sledovat příběhy mladistvých delikventů s tímto množstvím slzavých momentů, rozvazování culíčků, odhazování brýlí, motivujících proslovů a prohlášení "jsem jejich třídní učitelka" právě dosáhla svého maxima a dokoukat třetí sérii mi trvalo opravdu dlouho. Ale abych byla objektivní, tak oproti předchozím řadám bych neřekla, že to bylo horší, pořád tam jsou ty stejné vtipné momenty, když vás to baví, tak proč se nepodívat znovu a znovu. Mimochodem třetí řada je v podstatě uzavřená až v Gokusen Graduation Special z roku 2009.

Atašinči no danši (2009) (seriál)

Z Chisato udělal její otec ručitele pro své dluhy a pak zmizel a tak je z ní bezdomovec na útěku. V jedné už dost vyhrocené situaci ji zachrání Shinzo Okura a zaplatí za ni dluh - ale jen pod podmínkou, že si ho vezme za manžela na poslední měsíc jeho života... Ve chvíli, kdy Chistao souhlasí ještě netuší, že se další tři měsíce bude muset starat jako matka o šest Shinzových adoptovaných synů v bláznivém hradu Trick Heart. Zápletka je dost vykonstruovaná, ale je to komedie a kdo by jim skoro všechno neodpustil při sledování saunových scén... Prvních pár dílů mě moc nebralo, ale už před půlkou jsem byla definitivně pohlcena a do konce mě to nepustilo. Tvůrci vědí, co je to fanservis a Koji Seto (který má i neočekávaně úžasné nohy, viz ep. 3), Yamamoto Yusuke a Mukai Osamu tomuhle dorama, které je určené spíše pro děvčata (a fanoušky skvělé Maki Horikity), přidávají alespoň jednu hvězdu navíc.

Koizora (2007)

Miko ztratí mobil a potom co vše prohledá ho najde ho v knihovně, když jí na něj volá chlapec, který ho pro ni našel a nechal v poličce mezi knihami. Po několikadenním neustálém telefonování se neznámý odhodlá prozradit svou identitu... Tak začíná příběh velké lásky Koizora natočený podle pravdivého příběhu dívky Miko, která prožívá svou první (a druhou) velkou lásku za složitých okolností. Seriál z roku 2008 jsem dokoukala před pár dny, tož dnes film z roku 2007 pro srovnání. Pokud máte jen trochu čas, určitě doporučuji dát přednost seriálu, protože pro příběh odehrávající se v několika letech je delší formát určitě vhodnější a vše není tak uspěchané jako ve filmu. Navíc Kódži Seto je prostě skvělý Hiro, i když Haruma Miura taky není úplně špatný (ale zrovna si dávám pauzu v půlce Gokusenu 3 a tak ho nedokážu docenit). Moc se mi líbila Jui Aragaki jako Miko a Keisuke Koide jako Yu. Scéna, kdy Miko běží a volá Hirovi je i tady naprosto skvělá, ale jinak je konec trošku nedotažený. Btw. to, že se z chlapce otravujícího po telefonu vyklube ten největší fešák v okolí se fakt může stát jen ve filmu.

Láska nebeská (2008) (seriál)

Mika nastoupila na střední školu a teprve sní o velké lásce, když jí blonďatý Hiro ukradne její první polibek. Hned od první epizody je jasné, jak celý příběh dopadne (že tam bude hodně klišé) a že ti dva se do sebe samozřejmě totálně zamilují. Seriál natočený podle pravdivého příběhu a s titulní dvojicí, jejíž obsazení určitě dost pomohlo (kdo by ledacos nezkousl, kdyby se na něj culil Kódži Seto...). Moc se mi líbilo, zase jsem to dost rychle zkoukla, osušila i nějakou tu slzu, ocenila závěr s úsměvem a každopádně jsem dostala i nový náhled na interpretaci počasí. Píseň Ai no Uta, která v dorama hraje je definitivně skvělá. Kdybych před nějakými přibližně deseti dny nedokoukala Yokai ningen Bem, tak by mě to určitě emocionáně dostalo víc.

Gokusen 2 (2005) (seriál)

Školu Shirokin zavřeli a tak chudák Yamaguchi Kumiko musela vzít za vděk učením malých děcek, které vůbec nerozumí jejím skvělým proslovům. A tak když dostane (úplně šílenou scénáristickou náhodou) možnost učit na střední škole Kurogin, ihned po ní skočí. Kam se poděli její čtyři ctitlé z konce minulé série? Chudák Kumiko je zase singl a hledá lásku... a náhodou se na schodech srazí se svým novým osudovým mužem, který upustí kapesníček... A nebyla by to Kumiko, kdyby jí nepřidělili ve škole třídu s nejhorší pověstí 3-D a tak se můžeme dočkat dalších moralizujících kázání, dalších prohlášení - já jsem jejich třídní učitelka, pletení se do záležitostí delikventních žáků a hlavně teplákoviny. Tito žáci svou Yankumi samozřejmě musí začít milovat a skoro za ni položit život (resp. nechat se zmlátit do bezvědomí) - zápletka této druhé série je stejná jako u první a žádné překvapení se nekoná. Máme tu nové žáky 3-D (mladší, krásnější, víc cool a s účesy, které by ocenila i kdekterá žena), ale taky staré známé Kumu, hlavního učitele Sawatariho a samozřejmě celou rodinku Kumiko. Závěrečné titulky s vybíjenou(?) jsou lepší než ty u minulé série a určitě si budete ještě nějakou dobu pobrukovat "no more cry". A Kame tu má pěknou roli :) a to ve stejném roce, kdy byla natočena Nobuta.

Gokusen (2002) (seriál)

Yamaguchi Kumiko (věk 23, nezadaná) nastupuje na svou první učitelskou štaci na střední školu Shirokin, kde nevědí komu by hodili na krk problémovou třídu 3-D... Jenže Yamaguchi pochází z Jakuza rodiny (což se snaží přede všemi utajit), jen tak něco jí nerozhází a umí se prát. Dočkáme se spousty pravdivých, ale dost často otravných kázání (a prohlášení - já jsem jejich třídní učitelka!) a je naprosto jasné, že na konci musí svou Yankumi všichni studenti totálně milovat. Pěkné dorama ze školního prostředí s hodnými delikventy a potřeštěnou třídní učitelkou.

Jókai ningen Bem (2012)

Příběh filmu navazuje na desetidílné dorama stejného jména. Pokud to jde, určitě si ho pusťte nejdříve, pomůže vám pochopit některé souvislosti, ale i bez toho se film asi celkem dá zkouknout. Bem, Bela a Belo se po nějaké době náhodou vracejí do stejného města, kde už jednou žili (v dorama) a zapletou se do případu smutného osudu rodiny Belovy nové kamarádky. Pořád jsou nechutně hodní a milí a pořád doufají, že se jedou (co nejdříve!) stanou lidmi. Opět se dočkáme několika proměn, ale podoba monster zůstala stejná jako v dorama, kde se mi taky vůbec nelíbila a vypadala stejně zastarale. Film bych chápala jako takovou extendovanou jedenáctou kapitolu příběhu. Opening je trošku změněný, ale zase super a jeden z nejlepších, které jsem viděla. Pro fanynky stříbrnovlasých hrdinů a samozřejmě Kameho pastva pro oči.