Tenet (2020)

Na Nolanových filmech mě nejvíc baví, jak mě nutí v průběhu přemýšlet o tom, co se stane dál. Zároveň si myslím, že tady přišel s tak skvělým námětem, že je škoda, že se to nepokusil rozvést mnohem více, třeba do seriálu, nebo do minimálně více na sebe navazujících dílů. Protože na zákonitostech tohoto apokalyptického světa by se dalo neskutečně zábavně vyřádit.

Vyproštění (2020)

Po vizuální stránce v podstatě dokonalý film. Nádherné záběry, perfektní výprava, úžasně přehledná, dynamická a syrová akce = všechny podmínky dobrého akčního filmu splněny.

Vlastníci (2019)

To není komedie, ba né, to je dokument. A tak realistický, že mi na něj fakt nebylo vůbec příjemné koukat a několikrát jsem se přemlouval, abych ho dokoukal. Navodit tak silný pocitu trapna a znechucení pouze na základě dialogů postav? Absolutorium pro scénář a herecké výkony.

1917 (2019)

Po vizuální stránce jeden z nejuhrančivějších filmů, co jsem kdy viděl. Každá lokace promyšlená do nejmenšího detailu, který vtahuje do atmosféry západní fronty (mouchy nad mrtvolami tažných koňů budiž asi příkladem za všechny ostatní). Každý pohyb každého herce v daném záběru s chirurgickou přesností upozorňuje na další a další detaily té naprosto monstrózní mozaiky s cílem přiblížit divákovi život na frontě – choulící se vojáci v zabahněných převisech zákopů pod pláštěnkami, snažící se usnout. V jednom záběru shrnutá denní realita vojáků, které byli vystaveni po dlouhé čtyři roky. A takovýchto krátkých záběrů, které náznakem popisují život na frontě, tam jsou stovky. Hotový ráj pro učitele dějepisu... Scény se světlicemi nad rozbombardovaným městem s úžasnou doprovodnou hudbou jsou jedny z těch nejkrásnějších, co jsem kdy viděl. Film není o příběhu, dialozích, nebo hereckých výkonech. Je to o totální demonstraci současných technických možností. Naprostá nutnost vidět to v kině. Vlastně se jedná o velmi podobný film, jakým byla před pár lety Gravitace.

Westworld - Bikamerální mysl (2016) (epizoda)

Takhle se využívá 90 minut na zakončení. Celovečerní díly GoT byly oproti tomuto slabý čajíček. Skvělé, překvapivé, nutící k zamyšlení. Na druhou stranu mě moc nenapadá, jak na ten konec může navázat druhá série. Rad to ale co nejdřív zjistím.

Obvyklí podezřelí (1995)

Asi bych se neměl divat na filmy postavené na závěrečném plot twistu, neboť zjišťuju, že na mě nefungují. Tady jsem od půlky měl jasno. Ale přesto velmi dobrý film.

Bourneovo ultimátum (2007)

Jedná z nejlepších trilogií, s asi nejstylovějším koncem, co si lze představit.