Princezna (2022)

Táto princeznička určite nie je žiadna slečinka, respektíve tak vystupuje počas celého filmu. Akcie tam bolo neúrekom, ale nemá ten správny akčný náboj. Po nejakom čase sa mi scény začali zlievať do jednej hrubej sekačky hlava-nehlava. Gradácia napätia bola pritom takmer nulová. Ak mi vo filme niečo chýbalo, tak to bolo viac humoru na odľahčenie a určite nejaká pozitívna charakterová vlastnosť hlavnej hrdinky. Áno, bojovala za správnu vec, bola ale rovnako ak nie viac krutá, ako jej protivníci a miesto statočnosti ju poháňala nenávisť...

Becoming Elizabeth - What Cannot Be Cured (2022) (epizoda)

Asi prvá epizóda, ktorá prevyšuje predchádzajúce svojou dynamikou a krásne predvádza vysokú politiku na pozadí nepokojnej doby. Zaujímavé aj preto, že sa tu dej netočil hlavne okolo Elizabeth.

Pýcha a přemlouvání (2022)

Dakota si rolu v novom spracovaní Persuasion očividne užíva a predviedla aj nejaké to herectvo. Jej rozprávačské vsuvky, žmurkanie na kameru a veľavravné pohľady na divákov miestami obraz ozvláštnili, no často pôsobili až satiricky. Výprava bola fajn, sústredila sa na anglické lokácie, kamera zaberala široké a až melancholické zábery na krajinu a dodali filmu na kvalite. Celkovo ale tento film nevytŕča od iných sfilmovaných príbehov z pera Jane Austen.

Resident Evil: Lék (2022) (seriál)

Hlavné postavy boli sympatické ale viac ma bavili mladšie verzie. Približne prvé 4 epizódy boli celkom pozerateľné, na striedačku hororové scény miešané s teenage drámou, kedy sa dejová línia preklápala v čase. V druhej polovici série som sa ale začínala naozaj nudiť. Nevyváženosť dielov dávam za vinu rozdielnym režisérom a scenáristom, ktorí zmenili dynamiku, herci silno prehrávali a scény sa opakovali v miernych obmenách. Možno by bol celkový dojem lepší, keby bol seriál on niekoľko dielov kratší. Prvé epizódy takmer siahali na 60%, postupne kvalita upadla na 40%.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Stranger Things bol fenomén. V mojom prípade to určite platí pre prvé dve série. Tretia už strácala dych a spracovanie nestačilo na originalitu prvotného námetu, no a štvrtá séria ma nakoniec dosť sklamala. Mladí herci vyrástli a stihli nabrať zlozvyky, ktoré im tu dovolil predvádzať režisér a určite tiež scenár, prešpikovaný s klišé. Dej neukázal významnejší zvrat a preto sa len vraciame do zabehnutých koľají recyklácie. Dejová línia je rozdelená a tak dostávajú priestor vedľajšie postavy v scénach, ktoré sú zbytočné alebo až nedávajú zmysel. Stopáž je umelo natiahnutá a epizódy napĺňa hromadou vaty, takže som sa aj nudila, alebo mala chuť preklikávať dej dopredu. Hororovú atmosféru sa na začiatku podarilo naštartovať, mysterióznosť ale viac nahradila vzťahová dráma a ťah na divácke emócie. Menej je niekedy viac a tu to platí dvojnásobne. 70%

Moonhaven - The Pilot (2022) (epizoda)

Hlavný námet je dobrý, ale spracovanie je až príliš sterilné a pripomína mi iné seriály, ktoré už ale boli dávno zrušené a názov si nepamätám.

Becoming Elizabeth - Lighten Our Darkness (2022) (epizoda)

Pekne zahraté a dobre zrežírované. Stále ostáva 10 rokov, kým sa Alžbeta stane kráľovnou, stále je len mladé dievča, ktoré má síce postavenie princeznej, ale ako keby tam nebol nikto, kto by jej kryl chrbát.

Becoming Elizabeth - Either Learn or Be Silent (2022) (epizoda)

V tejto epizóde sa viac riešila politika a konflikt medzi katolíkmi a protestantmi. Alžbeta bola postavená do pozície ako medzi mlynskými kameňmi a pokúšala sa o prvé vážne rozhodnutie, na stranu ktorého súrodenca sa postaví. Jej vlastná namotávka na Thomasa prejde do ďalšej fázy a za svoje konanie bude musieť prevziať zodpovednosť. Epizóda sa niesla v čistej vzťahovej dráme a konceptom sa nelíšila od predchádzajúcich dielov.

Invaze: Operace Mincemeat (2022)

Myslím, že tomuto filmu najviac ublížilo dokumentaristicé spracovanie s rozprávačom, pričom scenár v jednoduchej časovej schéme popisuje vojnové udalosti a dejovú líniu dopĺňa o fiktívny milostný trojuholník, aby mali herci priestor aj na nejaké to hranie. Celé to je ale slabé a až nudné, bez emócií a nádychu toho nutkavého pocitu, že práve v tomto okamihu sa vo vojne stalo niečo dôležité. Škoda, pretože námet to je výborný a herecké obsadenie navnadí.

Muž z Toronta (2022)

V tomto filme nič nefunguje. Ústredná postava je otravná do takej miery, že som si musela zapnúť dabing. Zhrnuté a podčiarknuté, sledovanie tohoto filmu je strata času.