Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Prstene moci začali epicky. Vizuálna stránka je naozaj výborná a nevidím dôvod, prečo by som sa mala rýpať v detailoch, hľadať a umelo vyrábať chyby, ktoré tam nie sú. Hudba je nová a pôvodná zároveň, automaticky zapadá do príbehu a strieda motívy podľa toho, ktorému národu sa dej venuje. Scenár sa inšpiroval pôvodnou predlohou a postavy rozprávajú spôsobom, ktorý im patrí. Dej sa neponáhľa a pripomína mi poetické rozprávanie fenomenálneho Tolkiena. Herci sú pre mňa neznámi a preto ma bavilo pri detailných záberoch na ich tváre, študovať ich rysy a spájať si ich herecké výkony s postavami.

Rod Draka - Nezvedený princ (2022) (epizoda)

Tempo sa zvoľnilo a dej prešiel do módu politickej drámy, kedy ešte stále divákovi, ktorý nepozná históriu rodu, ostávajú charaktery mnohých postáv neodhalené. Nejaké náznaky tu už sú, ale ide väčšinou o prehliadnuteľné detaily. Znova som si všimla krásne vypracované kostýmy, s ktorými sa tvorcovia naozaj vyhrali. Rovnako tak ozvučenie na pozadí pomohlo pri doplnení atmosféry, rôzne zvuky mora, vtákov a ruch ulice. Hudobný podmaz sa naopak strácal. Trochu horšie to tentokrát dopadlo s kvalitou trikov, kedy mi udieralo do očí natáčanie na zelenom pozadí nielen v exteriéroch pri neexistujúcich hradoch, ale aj samotného hlavného mesta, či dokonca u niektorých scén v interiéroch. Herci nemali veľmi čo predvádzať, lebo celý diel sa niesol na jednej emočnej hladine. Ak sa tvorcovia pridržia striedania eskalácie deja, tak by som to prirovnala k tichu pred búrkou.

Rod Draka - Potomci draka (2022) (epizoda)

Atmosféra prvého dielu bola skvelá, hneď od začiatku a silno mi pripomenula prístup filmárov k téme, ktorým boli natočené prvé série GoT. Intrigy, nezodpovedané otázky, krutosť, ale aj elegancia, pravda, loajalita či teror. Známa hudba, detailne pojaté kostýmy, výprava, dokonca uhly, pod akými sú snímané scény, jednotlivé kúsky skladačky do seba zapadajú a vytvárajú obraz tohoto neuveriteľného sveta.

Sandman (2022) (seriál)

Seriál hodnotím z pohľadu diváka, ktorý nepozná predlohu a nemá s čím porovnávať. Námet je zaujímavý, plný rôznych postáv a fantazmagórie na entú. Príbeh mieša známe s neznámym, rozprávkové bytosti s mytologickými, alebo na moje prekvapenie aj s biblickými. Spracovanie sa mi zas až tak nepozdávalo. Skutočné masky a kostýmy boli nahradené trikmi, krajina snenia je komplet natočená na zelenom pozadí a pôsobí umelo, niekedy až povrchne. Herci na mňa výkonmi výraznejšie nezapôsobili. Dej skákal z príbehu do príbehu a niekedy dosť skratkovito. Čo sa zdalo na začiatku ako hlavný motív, sa v ďalšej epizóde odsunulo na vedľajšiu koľaj. Celkový dojem mi najviac kazilo rozprávkové spracovanie, v ktorom sa strácalo fantasy aj horor. Stále sa to snažím spracovať a nájsť v Sandmanovi to, čo v ňom vidia skalní fanúšikovia, ale na základe tohoto seriálu sa mi to nedarí.

Predátor: Kořist (2022)

Fakt sa na to dalo pozerať a viem si predstaviť, že by som na to kľudne išla do kina. Filmu uberajú okaté digitálne triky zvierat, rozpočet v tomto prípade proste nepustil. Príbeh a zasadenie do doby bolo nové a teda úplne iné, ako predchádzajúce filmy. Rovnako zaujímavé bolo sledovať počínanie a rozhodovanie sa samotného predátora, ktorý nebol tak nedotknuteľný, ale hlavne sa zdalo, že neoplýval výrazným dôvtipom. Myslím si, že to bol nejaký zelenáč, podobne, ako Nara.

Volavka (2022) (seriál)

Skvelá miniséria, ktorej by sa podľa mňa darilo udržať dynamiku ešte lepšie v podobe filmu. Pretože aj napriek dostatku času, ktorý postavy dostali v šiestich dieloch, sa mi aj tak javili charakterovo neúplne vystavané a hlavne potom Jimmy a jeho situácia vo väzení bola miestami vata, pritom mala pomôcť vykresliť jeho charizmu a nadanie spriateliť sa kľudne aj s diablom.

Zranitelná srdce (2022)

Film v určitých momentoch zaujímavým spôsobom ukazuje na polarizáciu spoločnosti a niektoré z veľkých problémov v štátoch. Romantika ako hlavný motív na mňa fungovala možno aj preto, že sa mi neopozeraní herci v roliach páčili a chémia medzi nimi bola na začiatku totálne na bode mrazu k čomu práve prispievali ich rozdielne názory. Pozitívne plus k tomu všetkému dodali aj originálne skladby, zložené priamo pre film, keďže jedna postava bola aktívny muzikant a je aj v reálnom živote.

Nepřestávej dýchat (2022) (seriál)

Čím dlhšie sa hlavná hrdinka borila v šlamastike, tým hlbšie upadala do snového a halucinujúceho stavu. Dej sa tak viac odpútaval od prítomnosti v divočine a motal sa v súvislostiach z minulosti. Preto aj príbeh, ktorý začína dobrodružne, sa postupne preleje do vzťahovej drámy. Škoda, že sa tvorcovia viac nepohrali s detailami v divočine a tým pádom by sa vyhli zbytočným chybám. Posledné dva diely boli vyložene nuda.

The Gray Man (2022)

V niektorých momentoch som mala dojem veľmi light verzie Mission Impossible, hlavne v tých akčných, ako scéna v lietadle a potom určite tá v Prahe. Bojové scény ale svojou choreografiou vážne zaostávali, chvíľami predvádzali také to pomalé kung-fu. Dojem kazili aj niektoré počítačové triky, ktoré rezali oči zlou grafikou ale tiež nedodržiavaním fyzikálnych zákonov. Zápletka klasicky špionážna scenárom neohúrila, ničím neprekvapila a bola v podstate až príliš čitateľná a predvídateľná. Sľubný začiatok filmu síce celkom navnadil, po spŕške scén už len smeroval do očakávaného konca. Priznávam, že v dnešnej dobe je určite veľmi ťažké natočiť niečo originálne pre extrémne rozmaznaných divákov, s takýmto rozpočtom by som ale čakala menej tunelovania a viac komplexného filmového umenia. Palec hore za Evansa, ktorému táto poloha veľmi sadla. No Netflixu už nejaký ten piatok tečie do topánok, zatiaľ okrem zrušenia mnohých projektov a plánovanej reklamy, nevnímam posun k zmene trajektórie.