Očista (2013)

Chcela som vidieť nejaký film s Lenou Headey "the evil queen" z TGoT. Takže náhodička, že som o toto vôbec zavadila. O filme som dopredu nič nevedela, preto som bola dosť prekvapená a popravde znechutená samotným námetom. Ale potom som si uvedomila, že sa na to nemôžem pozerať ako na niečo, čo by v skutočnosti malo fungovať. Vo filme je niekoľko zaujímavých momentov, ktoré ma celkom slušne bavili, ale ako celok to nie je nič výnimočné, pretože spracovanie je dosť povrchné.

Matrix (1999)

Raz za čas sa objaví prelomový film, až taký, že je možné počuť, ako sa lámu tektonické dosky. Takže môžeme existenciu pokojne rozdeliť na tú pred a po Matrixe. Nejde ani tak o to, o čom to vlastne bolo, ale o spôsob spracovania, ktorý je v tomto prípade delikátny.

Útok na Bílý dům (2013)

Už som sa začínala báť, že toto leto neuvidím akčný vypalovák, ktorý by stál za zmienku. Ak si tento film pozriete s určitým nadhľadom, o zábavu máte postarané. Herci sú sympatickí, zraniteľní a majú reálne životné problémy. Tatum síce pôsobí ako prehnane rodinný typ, bol to ale patetický úmysel filmárov. Scenár je plný vtipného hláškovania, či drobných odkazov a to od hlavných až po vedľajšie postavy. Dej sa nesnaží nasilu tlačiť na vážnu strunu a občas dokonca hraničil s paródiou. Všetko je ale celkom slušne vyvážené, s dôrazom na stupňovanie napätia. Určite som dostala viac, ako som čakala. V rámci Emmerichovej tvorby toto patrí k tým lepším filmom.

Pád Bílého domu (2013)

Tomuto filmu určite uškodilo, že sa snaží pôsobiť za každú cenu vážne, pretože tak dal vyniknúť všetkým tým blbostiam a nezmyslom, ktorými sa ma snažili tvorcovia nakŕmiť. Prvých asi 45 minút je síce celkom efektných, až pokým záporáci nezaujmú svoje postavenia. Potom moja pozornosť začala rýchlo klesať a sama sebe sa divím, že som to dokázala dopozerať do konca.

Světová válka Z (2013)

Prekvapujúco energický film. Po dramatickej stránke to celkom ušlo, aj keď scenár nijako zvlášť neohúri. Do očí mi udreli chyby, niektoré väčšie, niektoré skôr detaily a nepresnosti, v konečnom dôsledku ale zavážili všetky v negatívnom slova zmysle. Do pamäti sa mi vrylo aj nelogické jednanie postáv s fatálnymi následkami na ľudských životoch. Záver je namiešaný až príliš citlivo a nevtieravo, hlavne aby nikoho neurazil. Musím sa priznať, že film vo mne nevyvolal veľmi silné emócie, bolo mi jedno, kto a kedy zomrie a skôr som mala pocit, že sledujem video hru. Motorom celého filmu je určite výkon Brada Pitta, aj keď sa v podstate aj trochu divím, čo ho viedlo k tomu, aby do tohoto filmu vôbec šiel. Možno pôvodný scenár?

Prolhané krásky (2010) (seriál)

Poznám mladíka, ktorý má vyzáž jedného z tých fešákov z tohoto seriálu. Aj u neho je vlastne jedno, čo hovorí, stačí, ako sa pri tom tvári a občas si premyslene a nacvičene prehrabne vo vlasoch. Vtedy si môžem v pohode stlmiť zvuk a sledovať ho v spomalenom zábere. Tak nejako to platí aj pri tomto počine mysterióznej drámy, ktorá sa ku všetkému pýši známkou thriller. To akože vážne? Po preklikaní celej série si nie som až tak istá, či to nie je len príliš drahá reklama na amerických teenegerov.

Podfukáři (2013)

Cítim sa naozaj podfúknutá, ale len v zlom slova zmysle. Nie, že by bol tento film vyslovene spackaný, ale trailer bol tak zaujímavý, že som čakala určite viac. Scenár je zvláštne ukecaný a tak nejako pozliepaný dohromady. Spôsob, akým Morgan Freeman vysvetľoval triky, ma totálne vyrušoval. Podfukári sú síce sympatickí, ako kúzelníci ale za veľa nestoja a necítila som ten druh napätia, ktorý som zažila napr. pri sledovaní Dokonalého triku s Hughom Jackmanom. O čo horšie, zlomové udalosti v deji som tak nejako vytušila. Úplne som prišla o finálny moment prekvapenia, ktorý mi docvakol 5 minút pred tým. Je to slabšie, ako sa to tvári ... rozčarovaných 65%.

Muž z oceli (2013)

Scenár má určite rezervy, herecké obsadenie poteší, aj výkony zodpovedajú očakávaniam. Veľmi veľa efektov, dosť často roztrasená kamera a zoomovanie, zopár pekných filmárskych detailov v minimalistickom pojatí a okúzľujúci hlavný hrdina s charakterom patriota. V pozadí Zimmerova pompézna hudba a snáď najdlhší finálny boj, aký som kedy videla.

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Na môj vkus tam je až príliš veľa záchodového humoru. Občas sa to síce tvári duchaplne a hlášky sú akože vybafnuté premyslene, občas cítiť dokonca snahu o inteligentný humor. Na mňa to ale neúčinkovalo, skôr mi to prišlo trápne.

Ray Donovan (2013) (seriál)

Ray je zaujímavý chlapík, okrem toho má aj zaujímavú prácu. Dokáže vyriešiť mnoho cudzích problémov, ale mám pocit, že so svojimi vlastnými to také jednoduché mať nebude.