Simpsonovi (1989) (seriál)

Áno, toto je legenda. Dovolím si dokonca tvrdiť, že je to fenomén medzi seriálmi.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Breaking bad graduje tak, ako som to ešte nikdy u žiadneho seriálu nevidela. Každá séria je lepšia a lepšia, hlavná postava sa tak neskutočne rozvíja a mení, že mi spadla sánka a ešte som ju nedokázala vrátiť do pôvodnej polohy...

Argo (2012)

Premýšľam o tom, či fakt, že film neposkytuje priestor na výraznejšie herecké výkony, filmu uberá, alebo práve naopak, zvýrazňuje onú dookola spomínanú výbornú réžiu. No a odpoveď je jasná, áno, tomuto filmu niečo chýba a myslím si, že práve herecké výkony mohli dopomôcť k tomu, aby bol oveľa lepší. Pretože takto je Argo len prerozprávaný príbeh, bez jasnejšej iskry, viac mi pripomína dokumentárny film, ako skutočnú drámu. Postavy v ňom sú príliš jednoduché, stručne predstavené vo svojich charakteroch, niekedy ani to nie. Herecké obsadenie je ale i tak zaujímavé, plné seriálových jednotiek. Film sa javí hodnoverne aj vďaka vyšperkovaným detailom, ktoré patrili do onej doby 80. rokov. Vyhrotenie napätia v tretej tretine filmu bolo nevyhnutné, ale až príliš silené. Môj dojem tým dosť utrpel. Scénu z tržnice pokladám za naozaj premrhanú. Skrývala v sebe veľký potenciál hmatateľného nebezpečia, bola ale s najväčšou pravdepodobnosťou zostrihaná. Argo je príklad toho, že sa dajú veci riešiť aj bez jediného výstrelu zo zbrane zásahového komanda. Neriešim, koľko z toho bola pravda, pretože je jasné, že mnohé skutočnosti budú utajované aj po odtajnení. Dôvod, prečo Agro vyhral Oskara za najlepší film roka je jasný. Pre niekoho vzor, ako riešiť konflikty v dnešnej dobe, plnej násilia, pre druhého je to len mastenie amerického ega. V oboch prípadoch hovorím: Ak si odmyslím, že film je postavený na skutočnom príbehu, nie je to až taká pecka.

Pilíře Země (2010) (seriál)

Trošku som v tomto diele cítila ako keby nemeckú produkciu, alebo čo. Je to sám o sebe, veľmi pekný príbeh, ale príliš dlhý a komplikovaný, aby sa dal vtesnať do ôsmych dielov bez toho, aby sa v tom divák občas nestrácal. Vo filme si zahralo pár mojich obľúbených britských hercov a za tých dávam o jednu hviezdičku viac, pretože ma nesklamali. Keby som mala hodnotiť bez tejto zaujatosti, dala by som za **. Seriálu naozaj chýba niečo strhujúce, nervy drásajúce. Rovnako tiež stredoveká atmosféra a temnota doby, na čo dopláca jeho uveriteľnosť.

Ripper Street (2012) (seriál)

Seriál si určite zaslúži minimálne 80%. Tvorcovia z BBC už majú akýsi punc kvality svojej produkcie, a Ripper Street fakt nezaostáva. Výprava, tenmé prostredie, kostýmy a hlavne výborní herci, dodávajú seriálu autentickosť. Dialógy sú napísané slušne a dej má príjemný spád, žiadna vata. Super!

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Prvý diel je postavený na výrazných efektoch, skvelej výprave, známej hudbe a predstavení nových postáv. Veľmi mi chýbalo vykreslenie charakterov a vzťahov medzi trpaslíkmi samotnými a vo vzťahu k hobitovi. Je tam nejaký náznak konfliktu, ale je to veľmi slabé. Herci nedostali priestor na to, aby predviedli, čo skutočne dokážu. Martin Freeman je skvelý Bilbo, ale má veľmi málo priestoru na to, aby predviedol, aké vnútorné boje musel prekonávať, aby nezdupkal kade ľahšie. V tomto ohľade je to také duté, a dosť nafúkané. Takže áno, film je síce rozťahaný, ale nie práve na prvky, ktoré by som dokázala oceniť.

Kráska a zvíře (2012) (seriál)

1* dávam jedine, ale naozaj jedine za oči Jaya Ryana alias Zviera. Scenár, réžia a herecké výkony sú skôr slabšie ako priemerné a nijako významnejšie si ma nezískali. Zápletka je síce naznačená, dej je ale vskutku nudný, predvídateľný a neoriginálny. Nebyť hlavného motívu krásky a zvieraťa a ich vzťahu, nebola by to ani kompletná kriminálka.

Taková moderní rodinka (2009) (seriál)

Fakt inteligentný humor. Okrem toho, že mi seriál dvíha náladu, dokáže mi ukázať a potvrdiť fakt, že kopec problémov v rodine je proste univerzálnych a také sú aj ich riešenia.

Chicago Fire (2012) (seriál)

Akčne sa tváriaca dráma, s príjemným hereckým obsadením. Sentimentálnosť, klišé a gýč sa veľmi často objavuje vo filmoch s podobnou tematikou. Réžia tu je ale čistá a upriamená na dej, žiadny prehnaný a na city brnkajúci patos tam nie je. V druhej polovici prvej série výrazne ubudlo napätie a akcia, seriál sa upriamil viac na riešenie vzťahov. Takže trochu sklamanie a moje nadšenie pokleslo.

Pravěk: Nový svět (2012) (seriál)

Nepoznám pôvodnú verziu seriálu, takže nemám s čím porovnávať. Seriál som si vyhliadla ako možnú alternatívu sledovania TV, pokým čakám na ďalšie diely najobľúbených seriálov. Takže som neočakávala prevrat. Hodnotenie naň sedí, seriál sa buď páči, alebo až tak nie. Len veľmi ťažko sa tu dá nájsť stredná cesta. Pre mňa je to skôr slabší počin. Prácu režiséra Wooda poznám, preto som čakala vačšiu dynamiku deja, ale za to môže aj slabý scenár. Celkovo môžem povedať, že dejovo na mňa pôsobí dosť naivne a postavám som neuverila ani jedno slovo. Škoda, námet je naozaj zaujímavý, chýba mu ale misterióznosť, určitá dávka humoru a moment prekvapenia.