Ospalá díra (2013) (seriál)

Priznám sa, že ma zatiaľ dosť štve scenár. Ale inak je to natočené naozaj slušne a herci sú fajnoví.

Hell on Wheels (2011) (seriál)

Anson Mount a jeho hlavná rola darebáka, ktorý v hĺbke duše skrýva posledný kúsok muža, ktorým býval pred vojnou, mu sedí ako vyšitá. Jeho zjav je presne taký, ako má byť. Prešedivené strnisko, mastné vlasy, špinavý od hlavy po päty, cigara a permanentné promile v krvi. To všetko podfarbuje jeho hlas, južanský akcent a hypnotizujúce oči. To, aký v skutočnosti je, čo ho poháňa v jeho činoch, som sa dozvedela hneď na začiatku a musím povedať, že to bolo aj dobre, všetko pekne priamočiaro a na rovinu. O to viac mi ten chlap prirástol k srdcu. Seriál má veľmi slušne spracovanú hudobnú stránku, objavujú sa songy, plné smútku a utrpenia ľudí, ktorí si prešli peklom. Výprava je tiež obstojná, keď prižmúrim oči nad stanovým mestečkom. Sklamalo ma, ako šetrili na komparze. Zdalo sa mi, že tam pracuje dohromady 30 chlapov. Pri sledovaní dielov som si však uvedomila zaujímavú vec a to takú, že úplne každý diel má čo ponúknuť a vždy ma niečím zaujal.

Siberia (2013) (seriál)

Druhá séria bola definitívne zrušená, takže čo sa stalo ďalej si môžeme len domyslieť. S mojim hodnotením zostávam na 65%, rozjazd pomalý, poslabší scenár, prehrávajúci herci. Ale malo to celkom slušnú autentickosť a nebyť mysterióznych záhad, aj uveriteľný ako naozajstná reality show.

Riddick (2013)

Je to typicky riddickovské a určite riddickovejšie, ako dvojka. Zhruba prvá polovica filmu ma celkom bavila. Neohúrilo ma to tak, ako jednotka, ani som nebola tak vydesená, ale určité napätie tu bolo. Ako sa ale film prehupol do druhej polovice, pribúdali chvíle, keď som sa nudila a premýšľala, kedy to už skončí. Tuctové humorné hláškovanie nebolo tak premyslené, ako Riddickov skvelý sarkazmus v jednotke, predvídateľná akcia a postavy, nakoniec finále ako veľké sklamanie. Čo sa dalo čakať s tak slabým scenárom?

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Toto je taká zvláštna zlátanina, taký všehodžús. Gozila, Iron man, Interceptor, okrem toho hromada priemerných hercov a kopec slušných vizuálnych efektov. Cupitá tam aj bláznivý Charlie Chaplin s IQ mimo misu a šibnutý Bart Simposon. Stačí si vybrať, komu budete fandiť. Ja som si vybrala Elvisa. Alebo to bol Wolverine?

30 minut po půlnoci (2012)

Vedomie, že sa jednalo o skutočného vodcu teroristov, filmu dodávalo elektrizujúci náboj a vysokú mieru žalúdočnej nervozity, ktorú som pri sledovaní cítila. Je to slušne natočené, zahrané s talentom, naozaj citlivo zrežírované a možno trochu dlhé na jeden film. Zo začiatku som sa strácala v menách hľadaných osôb, súvislosti sa mi ale odhaľovali postupne, pričom nebolo treba extra premýšľať, stačilo to pozorne sledovať. Zaujímavo vyvážená politická dráma, obohatená o finálnu zásahovú scénu, ktorá vyzerala naozaj autenticky.

Hunger Games (2012)

HG je úvaha o vojne a mieri a veľmi tenkej čiare, ktorá ich oddeľuje. V knihe je dej prerozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky v prvej osobe, so všetkými jej pocitmi, neistotou, beznádejou a strachom, ktoré nevysloví nahlas a nedáva ich najavo, aby neukázala svoje slabosti. Toto mi vo filme vážne chýbalo, pretože tým prišiel o pointu. Niektoré scény tak vyznievali trápne a až hlucho. Hlbšie úvahy vystriedali hra na schovávačku a chabý boj na život a na smrť. Soundtrack k filmu je plný skvelých skladieb, čo ma na druhú stranu potešilo. Dúfam, že dvojka bude lepšia.

Byzantium (2012)

Tento melodramatický film neoslní len tak hocikoho, respektíve naň človek potrebuje mať skôr depresívnu náladu. Tiež je nutné podotknúť, že predlohou je divadelná hra, čo v určitých okamihoch presakuje aj do filmu. Priznám sa, že mi v pár momentoch spôsob básnického pojatia dialógov pripomenul Interview s upírom. Len s tým rozdielom, že Byzantium beží akoby so zatiahnutou ručnou brzdou. Saoirse Ronan, jej éterický zjav a vypleštené oči ešte viac prehlbovali moju mizernú náladu. Dievča je sympatické, recituje naozaj slušne, jej výrazový prejav sa ale dosť podobal tomu, ktorý predviedla vo filme The Host. Talent ale určite má a do tejto role sa hodila. Z hereckých výkonov za zmienku stojí Gemma Arterton, dala do toho srdiečko a to ju zachránilo. Ostatní herci ma až tak nepresvedčili. Jonny Lee Miller, sťaby záporák, ktorý výrazne zasiahol do osudov Clary a Eleanor, dostal málo priestoru sa skutočne prejaviť, takže viac-menej splynul s ostatnými postavami. Aj sa mi občas zdalo, že cítim tú komornú atmosféru, o ktorú tvorcom išlo, vždy to ale prerušil herec nevhodným prejavom, strohá kamera, či opakujúce sa zábery na "krvavý vodopád". Konflikt postáv, o ktorý tu ide, bol vykreslený slušne, dokonca prišla gradácia. Stalo sa tak ale príliš neskoro a preto som mala po takmer dvoch hodinách pocit, že film končí príliš nečakane, že mi tam chýba ešte aspoň 10 minút depresie z nesmrteľnosti, izolovanosti a nechutnosti vlastného bytia.

Bílá královna (2013) (seriál)

Angličania podobné seriály točiť vedia, dokážu dať dohromady dostatok talentovaných hercov a história im ponúka veľa možností. Preto som dlho neváhala a pozrela si celú sériu. Interiéry seriálu nie sú žiadne lacné štúdiovky, ale skutočné historické priestory. V bitkách je komparzu pomenej, kamera sa ale vyžíva v záberoch, braných zo zaujímavých uhlov a v posledných dieloch série aj hĺbavým zaostrovaním na emotívne detaily. Príbeh je síce natočený dosť zhustene, nič mu ale neuberá na historickej autentickosti, nevynecháva, ani neprekrúca najdôležitejšie udalosti. Niekoľko prvých dielov je výrazne romanticky ladených. Myslím si a tak to na mňa pôsobilo, že tvorcovia kládli dôraz na historický fakt, že Elizabeth Woodville bola prvá kráľovná Anglicka, ktorá nepochádzala z urodzeného rodu a preto aj príbeh začína vzplanutím lásky kráľa a vdovy s dvomi deťmi. Atmosféra sa postupne v jednotlivých dieloch mení a do popredia prichádzajú skutočné intrigy. Vyvrcholenie série je dramatické a presne také, aké si zaslúži ono obdobie, plné dohadov, intríg, zrady a pomsty. Len nedávno odhaleným chýbajúcim kamienkom zo skladačky menom Vojna Ruží, bol objavený hrob Richarda III, doposiaľ posledného kráľa Anglicka, ktorý umrel v bitke... Seriál je tiež vhodným prostriedkom na trénovanie anglického jazyka, dialógy sú pestré, herci rozprávajú čisto a zrozumiteľne. Prvých niekoľko dielov je trochu slabších, druhá polovica série si ale v pohode zaslúži 70%.

Kolonie (2013)

Toto je taká vtákovina, až strach. Tvorcom by som určite odpustila lacné digitálne triky, keby mal film nejakú pointu, lenže ono je to odfláknuté od podlahy až po strop. Prvú pol hodinu sa nedeje takmer nič a túto časť pokladám za stratu času. Postavy stačilo predstaviť v úvodných titulkoch a krátkych záberoch s fotkou, čo by bolo určite efektnejšie ako to, čo predviedli v tejto časti. Nasleduje veľmi zvláštna hodina filmu, ktorá vo mne vyvolala zmiešané pocity očakávania, sklamania, frustrácie a nudy. Záver to celé pribil dvestoukou klincom do steny zo sádrokartónu. Jednu hviezdu dávam za modré oči Kevina Zegersa.