Poznáš, až to přijde? (2010)

Z traileru to vypadalo na romcom událost roku, něco jako Lepší pozde nežli později atp., ale to se bohužel nekoná. Scénář je sice poměrně vtipný, nicméně zoufale předvídatelný a hlavně strašně dlouhý. Paul Rudd dokazuje, že je výborný charakterní herec, Reese Whiterspoon nečekaně civilní a nečekaně krásná, můj oblíbenec Owen Wilson to s tím tupectvím trošku přetahuju a Nicholson je klasa, ale jaksi do počtu... A hudba? Zimmer a zní to jako The Sims??? Nicméně 45% je trochu přísné hodnocení, v rámci žánru je to průměr, který neurazí.

Bezvadíkyještěprosím (2010)

Další příspěvek mému oblíbenému žánru, tentokrát navíc od oblíbence Radnora. Očekávání bylo veliké... a bylo naplněno! Lidské, dojemné, vtipné, iritující, vláčné, syrové, opravdové drama, které sice má pár chyb (linie mileneckého páru je poněkud slabá), ale má v sobě odzbrojující upřímnost.

Nějak se to komplikuje (2009)

Pravděpodobně nejslabší film Nancy Meyersové - neoplývá totiž tou upřímností a vtipností jako její předešlé kousky, které mají charakter filmů, které si člověk může pustit několikrát. Nějak se to komplikuje už znovu vidět nemusím. Je to "jen" slušná romantická komedie ze života padesátníků s úžasným ústředním triem (naopak si myslím, že Martin byl dobrá volba), ale příliš tuctovým scénářem.

Český lev 2010 (2011) (pořad)

Letošní Lvi se odrazili od loňského dna a kupodivu vyskočili výš, než by kdo čekal. Vachler (možná pod tlakem přišedšího spoluscenáristy Najbrta) se umírnil, zvolil jednoduchou a fungující dramaturgii krátkých tanečních vložek na filmovou hudbu a minimum povedených vtipů vložených mezi to (Audrey Tatou, dva lístky do kina). Samozřejmě je vždy někdo, komu to nesedne, ale byla to správná cesta. Večer měl rychlý spád, přizvaní předávající byli poměrně vtipní (zejména Liška, jeho vtip byl vrcholem večera) a nedostalo se tomu, čeho se všichni po loňsku báli. Budař byl skvělou volbou a američtí ocenění by měli zkouknout ultrakrátké a zábavné děkovačky českých umělců (Kačer, Štindl, Špaček). Dokonce, vzhledem k přihlédnutí k mému loňskému hodnocení Lvů a letošnímu hodnocení Oscarů, musím říct, že letos jsme viděli zábavnější Lvi než zlaté plešouny. Jen škoda, že máme tak nechutně konzervativní akademii, která v mnoha kategoriích oceňuje podle nominovaných osobností a ne podle výkonů (Švankmajer, Třeštíková, Fišárek, Dlouhý in memoriam). Aspoň, že hlavní ceny dostala Pouta, už jsem se chvíli bál, že to bude Kuky...

83. Annual Academy Awards (2011) (pořad)

Před dvěma lety nasadil Hugh Jackman laťku extrémně vysoko, a poměrně nečekaně ji dejme tomu skoro i udrželi Baldwin s Martinem o rok později. A letos jsem se na moderátory hodně těšil, zvlášť na Franca a na to, že údajně mají být více na pódiu, ale skutek utek. Kromě úvodního sestřihu, klipu "He Doesn't Own a T-Shirt" byl v průběhu večera předvedeno asi tak jeden a tři čtvrtě vtipu. A to je dost málo. Franco strávil na pódiu tak deset minut, zbytek zuřivě tweetoval ze zákulisí (což je dost úpadek naší civilizace) a Hathaway akorát měnila šaty a hihňala se, bohužel, vždyť jinak je to holka sympatická! Žádná vtipná hudební čísla, ani předávající nebyli zábavní (víc než člověk může čekat na strašných Lvech) a optimální drsné žerty na účet herců, tvůrců či akademie se nedostavily vůbec... Kde to jsme??? K tomu téměř nulový moment překvapení. Aspoň, že ceny jsou ve správných rukou. NEVERMORE probdělé únorové neděli.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

No... No... Takové slabší tři hvězdičky za profesionálně, ale nijak úžasně natočený, silný příběh podle skutečnosti + solidní Al Pacino.

Chirurgové (2005) (seriál)

Výtečný lékařský seriál, pro mě možná nejlepší, který znám, ale hvězdičku musím ubrat za překombinovanost vztahů atp. Jinak jde ale o dojemný, zábavný i drsný kousek o skvělých lékařích.

Taková moderní rodinka (2009) (seriál)

Tenhle sitcom mi sedl od prvních epizod. Zatímco u jiných se usmívám či se občas zasměju, u Modern Family se opravdu často řehtám jako málokdy. Přitom jde o humor velmi inteligentní, civilní a ze života. K tomu skvělí herci hrající dokonale napsané postavy, ve kterých se každý najde. Tohle nemá chybu, doufám, že to tak dlouho vydrží!

Muži v říji (2009)

Víceméně (sur)realistický pohled na český venkov a politiku. Sedláček, jakožto asi nejprogresivnější český současný režisér, rozehrává v první půli citlivou a objektivní (čti kritickou) sondu do českého venkova, která je tak trochu Formanovská a naštěstí vůbec ne Troškovská - při tomto námětu to mohlo dopadnout dost otřesně. V druhé půli pak jde o kritickou satiru o tom, jak se to u nás dělá. A bohužel nejenom na venkově... Devízou Mužů v říji jsou kromě skvělého scénáře typově přesně vybraní herci a zejména práce s nimi - Sedláček tu ukazuje, jak je důležitý režisér, když i z takových dřev jako Zedníček nebo Hanzlík vymáčkne přesvědčivé výkony. Jedničkou je pak dokonalý Igor Bareš a duo Chmela-Novotný. Ale ten zvuk...

Láska a jiné závislosti (2010)

Zwick natočil lidskou romantiku, která se rovným dílem dělí mezi komedii a drama - v tomto pořadí. Veškeré vtipy jsou vkusné a hlavně opravdu povedené, a navíc chemie mezi floutkem Gyllenhaalem a chytrou Hathaway skutečně funguje, díky jejich citlivému herectví a faktu, že scénář konečně ukázal romantiku i v naked verzi - koneckonců, nikdo z nás se před protějškem neschovává pod peřinu apod. A zachycení dobrých a špatných dnů Parkinsonovy choroby je strhující. Nelze než vřele doporučit vysoký nadprůměr, kterému by prospělo snad leda deset patnáct minut stopáže dolů.