• Krátkometrážní

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Svět X-Menů pořád funguje, triková stránka je bezchybná (byť si budem všichni pamatovat asi jen stěhovačku mostu), dialogy malinko zdementněly. Co je ovšem největší šutr úrazu - SPOILER - Wolverine versus Jean Grey. Celý film staví na strašlivě monumentální osudovosti, kterak Jean Grey podlehla svému potlačovanému druhému já a kterak musí být od své bolavé existence očištěna. Takže superodolný Wolverine jde a zapíchne ji. Což nefunguje jednak kvůli nedostatečnému podkladu (celému platonickému románku W+JG je v celé trilogii věnováno pár nevýrazných minut), druhak kvůli nedomrlému zpracování. Jo, je to poněkud blbé. Stejně jako načrtnutá centrální linka s antimutantími injekcemi, jelikož na tomhle stominutovém tobogánu ve finále na nic a na nikoho nezbyde místo (krásným příkladem budiž vskutku "nadupaný" souboj bratří ohně a ledu, sfouknutý stylem "budem se několik sekund přetlačovat a pak půjdem do hajzlu, jo").

X-Men 2 (2003)

Už je známe a tvůrci to ví, takže zbylo více prostoru pro práci s jednotlivými postavami a jejich pohnutkami. Mnohem lepší jsou rovněž triky a choreografie, díky čemuž vzniklo hned několik šťavňatých akčních scén (úvodní pokus o atentát, Magnetův útěk z vězení, Mystique v akci). "Profesor X proti své vůli" - výborný nápad.

X-Men (2000)

Filmový vstup do mutantího univerza si pamatuju z dob, kdy přišel do kin a hutně se o něm psalo ve filmových časopisech (R.I.P. Total Film). Mám tím pádem sedmnáct let zpoždění a nebudu si stěžovat na únavu materiálu (znatelnou především v akčních scénách, což je částečně způsobeno i na svou dobu nikterak závratným rozpočtem). Navzdory většinovému názoru si ovšem nemyslím, že by první X-Meni překypovali kdovíjak osobním přístupem a propracovanými charaktery - spíše se jedná o vkusnou a překvapivě nevelkolepou seznamku se světem, v němž existuje gen X a spousta existencí s menšími či většími zvláštními schopnostmi. Spíše náčrt, než finální malba. Zamrzí absence zapamatovatelné hudby a lepší akce. Dvojka došla o kus dál.

Wolverine (2013)

Menší trapas než první celovečerní zářez, každopádně pořád žádná velká sláva. Velkým plusem vizuálně atraktivní Japonsko a zranitelný Wolverine, velkým mínusem záporák a závěrečný souboj.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Spoilery obsaženy: jako fakt? Wolverinovi jsou na několika místech do těla vraženy jehly, vstříknuto tekuté adamantium... a výsledkem je každičká kost obalená adamantiem? Jak? Proč? Já vim, protože komiks. Záporák zase ví, že střelou do hlavy zajistí, aby Wolverine zapomněl přesně to, co zapomenout má. Úvod ve stylu "bratři jak se patří" OK, turistické momentky ze severské přírody taky, Hugh Jackman tradičně jistotka. A tím to končí. Zbytek se motá mezi táhnoucím se soplem, nudnou limonádou a bezradným blockbusterem.

Žraločí invaze (2012)

Vlna šplouchne, žralok si v obchoďáku třikrát chramstne, TŘI DÉ párkrát důležitě bafne a je konec. Do toho trochu blablabla a trochu omňomňom. Stejnej vopruz jako digiracek v tlamě digižraloka.

DNA - Stvoření netvora (1997)

Koncem devadesátek obcházeno ve videopůjčovnách. Taková ta aura nikdy nepůjčený kazety... Na každej pád je celkem prča tenhle plagiát nejednoho sci-fi kultu sledovat. Jednou. Provinile.

Červená světla (2012)

Film, kterej chytře předstírá, že není úplně debilní. Jde mu to tak napůl.

Hercules (2014)

Antická demýtizace, proč ne. Pod nudným příběhem s kupou prapodivných scenáristických rozhodnutí se schovává nadějný námět. Nejvíc fajn mi ve finále přišel fakt, že bitevní scény nesmrdí cégéíčkem a jsou za všech okolností přehledné (díky čemuž ovšem brzy vyjde najevo, že choreograf příliš nadání neměl). Uvidíš, zapomeneš.

Pasažéři (2016)

V řeči filmu CRITICAL FAIL... no, začněme od začátku - navzdory tématu se Pasažéři dlouho tváří jako taková "feel-good" pohodovka, přičemž jí to funguje a všechno je fajn. K tomu adekvátní obsazení ústřední dvojky (tady někdo soutěžil v kategorii "obsaď dva nejpopulárnější herce současnosti") a sem tam pěkná sci-fi momentka. Tím to ovšem končí, jelikož závěrečná část vrazí do zásobníku sladkobolnou munici, infikovanou tim nejsmradlavějším klišé z vod katastrofické rutiny. Chápu, že si SF romance za sto mega nemůže dovolit prodělat, ale sakrakurník, tolik, TOLIK zavražděnýho potenciálu! Chci indie verzi od tvůrců, co se toho nebojej - triky ať dělaj třeba v garáži.