• Mysteriózní

Phantom of the Mall: Eric's Revenge (1989)

80s variácia na Fantóma opery, kto má rád také tie neskorsie 80s ľahšie a zábavnejšie slashery, bude si to užívať. Cute hlavná hrdinka, záblesky gore a krvavosti tu a tam, skôr zábavný, ako desivý killer alá pozdejší Freddy Krueger, zábavné postavy a dej, minimálne jeden chytľavý 80s song  a kopa "mall" 80s atmosféry, kde sa film prevažne odohráva. Toto je hlavne pre ľudí, čo si to všetko dokážu užiť.

Kvílení vlkodlaků (1981)

Priznám sa, že aj ja som Howling tak trochu podcenil. Registroval som ho, videl som ho viackrát, vždy sa mi s výhradami páčil, ale až s 4k-čkom sa mi otvorili oči. Pôsobivá, pomalá atmosféra, krásne prostredie lesov, mora, chatiek versus špinavé veľkomesto, postupné gradovanie deja a pekne dávkovaní vlkodlaci. A keď prídu na scénu... Nechápačka nad maskami a efektami. Ako to dokázali zvládnuť bez hnusného CGI, hlavne úžasnú transformáciu, to je aj dnes na spadnutú sánku. Wau.

Jigsaw (2017)

Sériu Saw mám docela rád, väčšinou sú to efektné mixy krimi a hororu, s prekombinovaným dejom a zopár slušnými gore efektami. Čo by sa v pohode dalo vztiahnut aj na tento sequel po rokoch.  Zamrzí občasné CGI gore, aj keď je myslím prevažne praktické, film je až príliš, na milimetre, lapený vo svojej šablóne, nie a nie z nej vybočiť. Čo je asi najväčšia výtka, je to až príliš "bezpečné", ale inak pobaví, a nenudí.

Denní směna (2022)

Jamie Foxx je vo svojej úlohe výborný, akcia dynamická a efektná, slnečný vizuál tomu sekne. Nebyť digitálnych CGI efektov, dalo by sa ísť aj o hviezdičku hore, škoda, ale aj tak je to zábavný "popcornový flick", o čo asi šlo predovšetkým.

Hřbitov domácích zvířátek 2 (1992)

Oproti mrazivej a citovo drviacej jedničke je toto dobrá nostalgická 90s zábava, s jesennou atmosférou, skvelými maskami, gore, ktorého tu kľudne mohlo byť viac a obstojným Furlongom, čerstvo z T2, a Brownom, ktorý aj pred premenou vyzerá ako pošahaná zombie. To je ako klad. Inak naozaj VHSkovka ako má byť, z nostalgiou tej doby.

Il sorriso della iena (1972)

Výborne giallo s dvoma krásnymi ženami, v atraktívnom prostredí Ríma a vilky kdesi v okolí. Je to skôr v štýle takého toho zamotaného gialla, kde ide o peniaze, spiknutia a twisty, tu sú naozaj prekvapivé a do poslednej minúty. Skvelá je 70s hudba, tá nosná pesnička a jej variácie, sebavedomé natočenie s dôrazom na spomínané krásne ženy a 70s dekor.

Frauengefängnis (1975)

Podľa recenzií som to čakal drsnejšie, ono je veľa naznačené, ale minimalisticky podané. More a stará pevnosť majú atmosféru, Lina je skvelá, ako vždy, zaujímavý je pesimistický záver, trošku väčší dôraz sa kladie aj na príbeh. Spomalené zábery hrané spomalene je niečo, čo treba vidieť. Toto je "komerčný" WIP Franco a povinnosť pre všetkých jeho fans a fandov starých grindhausov.

Macumba sexual (1983)

Francova psychosexuálna nočná mora, v krásnej a sureálnej krajine, na tú je ako vždy kladený veľký dôraz. Púšť more a len veľmi voľné rozprávanie, uhraničivá Lina a Ajita Wilson, podivný a pôsobivý Franco, lepkavá a strašidelná a veľmi zvláštna atmosféra. Franco to zasa utiahol na nej. Len pre zasvätené publikum.

La mansión de los muertos vivientes (1985)

Francova psychosexuálna sadomaso dreamlike fantazmagória, naozaj nič pre mainstreamového diváka bez skúseností s jeho filmografiou. Atmosféra Kanárskych ostrovov po sezóne je úchvatná, ten vietor... K tomu si treba pripočítať skupinku lesbičiek, vedenú úchvatnou Linou Romay s blond parochňou, sadomaso väzňa v jednej z hotelových izieb, a čosi ako zmučené duše mníchov v letovisku, to je myslím ponechané voľnej interpretácii. Niektoré scény "ocistovania hriešnikov" a sadomaso podriadenosti a to "posledné jedlo" s repelentom a otravou na krysy sú až nechutné, ale to už k eurokulťákom patrí. Je tu o čosi viac hororových prvkov, ale klasický horor nečakajte. Pre tých, čo vedia do čoho idú, výborný film významného kultového režiséra.

Bloody New Year (1987)

Film nenudí, a z očividne nízkeho rozpočtu tvorcovia vyžmýkali čo sa dalo, pointa je vcelku originálna, ale... Tu sa ukáže inšpirácia Shining, tam Nočnou morou z Elm street, inde Evil dead, a kde by mali tvorcovia pritvrdiť a vytasiť sa s parádnymi gore efektami, ostane len taký nemastný neslaný úmysel. Taktiež toho pobehovania po ostrove je niekedy až veľa, prospela by hutnejšia atmosféra a koncentrovanejší dej, človek občas stráca pozornosť. Inak je to fajn a občas i ambicióznejšie béčko, ktoré malo na viac.