• Mysteriózní

Od soumraku do úsvitu (1996)

Stále skvelá kultovka. Clooney je charizmatický hajzel, Juliette Lewis nevinná aj sexy, tanček Salmy Hayek úchvatný. Perfektné je cameo Toma Saviniho, rozpálené mexické prostredie a geniálne sú masky a gore efekty. Dialógy a záverečný záber na pyramídu sú čerešňou na torte. Nekorektná zábava, akej podobnú by nám trebalo aj do dnešných čias.

L'assassino è ancora tra noi (1986)

Silne priemerné. Samozrejme to nemá klasu a štýl 70s giallo peciek, všetko je také 80s sleazy "ušmudlane", myslím, že Gastaldi by takéto scenáre dával v 70s v polospánku. Keby to bolo aspoň poriadne kontroverzné, ale tá jedna gore scéna to nevytrhne. Často je to nechcene cheesy, občas prebleskne pekné prostredie a štýlová scéna, väčšinu času je to ale taká rutina. No a koniec sa dal tušiť, ale aj tak som ostal prekvapený. Teda nie tým naj spôsobom, ale rozhodne to bolo zaujímavé. Argento, Soavi a Bava pod vedením Argenta, napríklad, boli aj v 80s na inej úrovni. To len pre porovnanie.

La venganza de la momia (1975)

Jednu hviezdičku si ešte nechám na tie najväčšie paľby s Naschym, ale aj tak je to skvelý film, ktorý prekvapivo viac vsádza na gotickú atmosféru Anglicka, krásne kostýmy, výpravu a príbeh, ako na gore, ale aj to sa tu ,samozrejme, nájde. Naschy je klasicky výborný v dvojúlohe faraóna/ jeho zlovestného potomka, ženy sexy a okúzľujúce, klasik Jack Taylor, ktorého poznám hlavne od Jessa Franca, poteší, vôbec rozpočet musel byť pomerne štedrý, všetko je tip top natočené, spracované. Aj makeup, celkový výzor múmie, je skvelý. Ono ten film je občas krutý, aj bez vyslovene grafického gore, i keď minimálne jedna nezabudnuteľná gore scéna sa nájde. Ale samozrejme nie je to len o tom, to vôbec. Výborný film s charizmatickým Naschym, v podstate povinnosť pre jeho priaznivcov, aj pre fanúšikov klasického španielskeho hororu.

Downtown - Die nackten Puppen der Unterwelt (1975)

Tak film si samozrejme najviac užijete, ak ste fanúšikmi Jessa Franca a Liny Romay. Pre mňa je to totálne cheesy odľahčená záležitosť s neodolateľnou Linou, z ktorej uvidíte naozaj všetko, Martine Stedil, ktorá jej v kráse zdatne konkuruje, a totálne prehrávajúcim Francom, ako súkromným detektívom. Naviac, ako to už Jess dokáže, v nádherných tropických lokáciach a v letných teplotách, priamo sálajúcich z obrazovky, čo sa prejaví aj na absencii oblečenia väčšiny herečiek. Je to ľahké, pekelne zábavné, sleazy, s tou nenahraditeľnou exotickou 70s atmosféou a užil som si každú minútu, aj keď, ako to už u Jessa býva, nemusí to takto sedieť každému.

Velký útok zombies (1980)

Pamätáte tú dobu, keď "zombie" gorefesty boli rozsahom a ambíciami veľké, gore poctivé a praktické, korektnosť nebola tak samoúčelné pretŕčaná... Má to tú krásnu "arómu" Dawn od The dead/Zombi 2, typickú, ale geniálnu Ciprianiho hudbu, nezabudnuteľné gore a rýchlo frčiaci dej v neustále sa meniacom prostredí. Záver a "pointa"... No, už som si zvykol. Nijak to ale nebráni vo vychutnaní si tohto klasického kúsku.

Ilsa, the Wicked Warden (1977)

Typické WIP, a možno aj jedno z najlepších, súčasne tá komercnejšia a prístupnejšia stránka Francovej tvorby, kde si ale ponechal aj dostatok voľnosti. Dyane Thorne charizmatická a vzbudzujúca rešpekt, z obsadenia ešte vytŕča hlavne tu krátkovlasá Lina Romay, zábavný je aj samotný Jess ako doktor. Dostatok nahoty, exploitation violence, ktoré je viac naznačené, ako ukázané, ale úplne to stačí, perfektne sadnúce tropické prostredie. A parádny prekvapivý záver. Exploitation gold!

Der Ruf der blonden Göttin (1977)

No a toto je zasa jeden Franco, ktorý rozdeľuje. Ženy sú permanentne nahé, Franco krásne podchytil horúcu atmosféru paliem, mora, zelene, sídla a starožitného nábytku. Permanentná nahota je jeho jazykom, zábery sú dlhé, náladové, dej len čosi, na čo sa podchytí svojská, pomalá atmosféra za tónov voodoo bubnov, plná sexu a hypnotického, rozpáleného tempa. Buď si to, ako ja, vychutnáte a necháte na seba pôsobiť, alebo...

La Fille de Dracula (1972)

Krásna gotická fantázia, predchnutá klasickou hudbou, veľmi jemnou a decentnou nahotou, v nádherných lokáciach hradu, hôr a historického mestečka. Sústredená, nápaditá réžia, samozrejme s osobitým prístupom, dlhými zábermi a klasickou snovou atmosférou, kde príbeh je len barlička pre hrátky s formou a obsahom. Toto je klasický, ešte relatívne "príčetný", prístupnejší Franco, ktorý by mohol presvedčiť o opaku aj tých, ktorí tvrdia, že  Franco "nevie."

Obřady, černá magie a tajné orgie 14. století (1973)

Pre "otrlejších" euro fanúšikov, keď už máte nejakú skúsenosť s, povedzme, Jessom Francom. No, aj tak je dej dosť poprehadzovaný a neprehľadný, zachraňuje to pekná hudba, prostredie hradu a jeho horské okolie, pekné, a často odhalené, herečky a nejaké to, na svoju dobu, o.k. gore. Zlé to nie je, ale aj na "zvláštny" film mi to prišlo mierne zmätené. Na druhej strane, ten menovaný skúsenejší 70s euro fanúšik si príde na svoje, aj keď s menovanými, subjektívnymi, nedostatkami.

Frauen ohne Unschuld (1978)

Tak určite to nie je film pornografický, ako sa tu píše. Inak je nahoty samozrejme dosť, a všetkému kraľuje Lina Romay. A ako je tá nahota natočená! V Taliansku, Como, na mori, jachte, dva ženy, orámované slnkom, v krásnej vile... Toto vedel Franco ako nikto iný. Vystihnúť tú atmosféru miesta, prostredia, atmosféru... A o tom to je. Vizuálno. Atmosféra. Sú tu síce aj prvky gialla, a Lina svoju postavu zahrala skvelo, ale ide hlavne o tie čarokrasne lokácie, množstvo svojsky natočenej erotiky, atmosféru, náladovú hudbu... Ako ostatne u Franca často. Nie je to pre každého, nikdy nebolo. Za mňa hovorí hodnotenie.