• Mysteriózní

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Žiadne debilné, zbytočné odbočky alá Halloween kills, len Leatherface, píla, Texas, slnko a noc. Uchádzajuci vizuál, svižné tempo, dejovo klasika, ale nič iné ani nikto nechce. A je fajn, že Leatherfacea možno objaví aj iná generácia. No, pre ňu mohol byť aj trochu viac dejovo podchitený, ale O.K. Problémom je... Možno trošku nenápadná skupinka hlavných postáv, zakomplexované final girls, sexujúcich teenagerov alá 70s/ 80s sa už asi nedožijem. Nahota je tabu úplne. A na záver najväčší problém. Gore... Masaker v autobuse by bol bombastický, nebyť polovice natáčanej na mobily. A zvyšok... Bolo by to na otvorené ústa a päť hviezd nebyť pretekoch v CGI. Už to fakt nie je zábavné. Mladým to bohužiaľ nevadí, ale pre mňa tieto rýchle "fastfoodove" CGI dosť uberajú na intenzite, aj zábavnosti, o uveriteľnosti nehovoriac. Sally nevyužitá, o intenzite originálu aj dvoch "remakov" z prelomu 00s už ani nehovoriac.

Sám v temnotě (1982)

Je to v pohode slasher, len by mohol byť trochu viac slasherom a menej sa sústrediť na vyšinuté charaktery a čierny humor. Ale ok, má to tú závislácku 80s atmosféru, a ku koncu sa pekne vystupňuje. Mohol by aj viac, mohol by mať lepších killerov aj kills, ale zlý film to určite nie je.

Flesh for Frankenstein (1973)

Toto je niečo opäť tak šialené neopakovateľné ako Blood for Dracula, že dvíham hodnotenia obidvoch filmov na maximum. Udo Kier so svojím uleteným prizvukom, jeho pomocník Otto, perfektne sa hodiace prostredie hradu a krajiny okolo, a príbeh... No, príbeh... Neopakovateľná anarchia, zhmotnená na plátne, nezabudnuteľné crazy hlášky a gore síce nedokonalé, ale neopakovateľné a priekopnícke. A pozerá sa to s otvorenými ústami, aj preto, že to má krásnu kameru a výpravu! Kult vo všetkých zmysloch tohto slova!

Noční směna (1990)

Myslím, že viac sa ani z Kingovej poviedky vytrieskať nedalo. Perfektné je autentické prostredie Maine, záverečná nora hlavného monštra, aj monštrum samotné, ukázané, ale zasa sa to nepreháňa. Mohlo tu byť o štipku viac gore, na druhej strane tu je šialený prízvuk predáka Warwicka(v anglickom originály)  a nemenej crazy exterminátor Brad Dourif. Poctivá 90s Kingovka.

Trauma (1993)

Ja to maximálne hodnotenie dám. Maestrovi nejdú stereotypné charaktery, odkukané z amerických seriálov, chlapec ako z rodinného filmu, s rovnako podfarbenou hudbou, aj keď jeho čiste dejová linka je skvelá a zásadná. Naopak, čo mu ide, to sú skvelé kills z pohľadu vraha, čierne rukavice, kedy musí každé srdce giallo fanúšika zaplakať nostalgiou, robustná, štýlová kinematografia so spústou vychytávok a vcelku jednoduché, ale skvelo "porozhadzované" a naozaj atmosférické, hororové rozuzlenie(kto, čo a prečo) a pointa. Je dobré, že sa potom vrátil do rodného Talianska, ale Traumou, hlavne ak ju vidíte v špičkovej blu ray kvalite, si hanbu rozhodne neurobil. Aj napriek drobným výhradám.

Grizzly (1976)

Pecka. Stále rovnaká, ako keď som ju pred rokmi videl v rýchlodabingu na VHSke. Krásna príroda, hudba, sympatický hrdinovia a hlavne dostatok, a pomerne krvavých, útokov prehystorickeho Grizzlyho. A stále je to rovnako zábavné, teraz ešte so štipkou nostalgie a kultovosti. Scény ako malý Bobby, rozhľadňa alebo hufnica sú nezabudnuteľné. Jeden z tých kulťáčikov, ktoré si radi pozriete znovu.

Vnitřní démoni (1972)

Nádherný gotický Hammer chiller, štýlový, možno trošku pomalší, ale naozaj stojí za to. Krásne lesy, hrad, opäť minimálne dva ženské predstaviteľky sú pastvou pre oči, štipka gore a zahmlený príbeh niekde medzi nadprirodzenom a takým tým hradným šialenstvom alá Poe atď. Výborná štýlovka!

Zasvěcení (1984)

V pohode slasher pre 80s nadšencov. Mohol by byť lepší, ak by tie najlepšie kills rozhádzal aj niekde inde, nie len do poslednej štvrtiny, trošku pridať na tempe. Ono vidno, že by tvorcovia chceli mať slasher hit, ale robia to akosi ťažkopádnejšie. Zas na druhej strane má to tú typickú 80s atmošku, finále je miestami skvelé, rovnako ako pointa. Film tak či tak poteší, hlavne teda spomínaných 80s fandov.

Lo strano vizio della Signora Wardh (1971)

Čo dodať, giallo modla na večnosť. Tu funguje všetko- rukavice, britva, nádherné euro prostredie, Edwige je tu tak krásna a sexy, až to vháňa do očí slzy, muži šarmantni a idú si za svojim. Dej ubieha ako voda, Martino možno nie je taký artistický ako Argento, ale štýlový po svojom, vršiaci všetky giallo ingrediencie ľahko, s prehľadom a údernosťou sebe vlastnou. Toto je v TOP 10 giallo, učebnica, klenot. A ten nádherný, zvodný hudobný motív... Provokatívne, silné, nesmrteľné, ťažko sa mi stále vracia k ďalším filmom po opätovnom zhliadntí takéhoto landmarku.

Kukuřičné děti: Přízrak města (1995)

Typické VHS 90s, vidím inšpirácie v treťom Hellraiserovi(skvelá hudba, záverečný masaker- ale kľudne mohol byť aj výživnejší), niektoré efekty sú až Yuznovské. Tu pred nimi opäť klobúk dole, Screaming Mad George boli na vrchole. Proste typické 90s pokračovanie, jedno z tých dobrých, až skvelých. Trošku posunuté do mesta, ale nehrá to až takú významnú úlohu. To boli horory ešte hravé, so skvelými praktickými FX, zábavné a bez otravných, do očí bijúcich presahov a obmedzení.