• Mysteriózní

Co jsme viděli, co jsme slyšeli (2021)

No, je to skôr dráma/ thriller s haunted house rámcom. Zahraté aj nakrútené je to výborne, prostredie veľmi pôsobivé, "sekerová" odbočka v deji prekvapivá, ale tá pointa... No, neviem. Ale ok, dáva to zmysel. Starostlivo nakrútený, zahratý film, ale že by ste sa k nemu vracali... Až mi je všetkej tej očividnej snahy zručných tvorcov ľúto.

Death Screams (1982)

Zasa jedno veľmi subjektívne hodnotenie. Film je veľmi "regionálny", čo znamená, ze si v ňom zahrali aj miestny(tuším niekde z Texasu) a ich zapojenie je veľmi cheesy, vrátane klasického tučného šerifa. Dosť času zaberá "šantenie mládeže", rozpočet veľký určite nebol, veľa vecí sa muselo očividne robiť na kolene. Napriek všetkému som sa nenudil, bavil, film má silný americký feeling, vrátane prízvukov, všetko je tak "malomestsky ušmudlané". Chvíľu trvá než dôjde na gore, ale kupodivu sa ku koncu vytiahne aj solidne natočená atmoška(búrka, cintorín), aj rýchle, až prekvapivé gore(efekty mi na tento budget prišli skvelé). Nemôžem si pomôcť. Toto je tak "early 80s" klasický, regionálny old school slasher... Nič pre tých, čo horeuvedené ingrediencie nedokážu odceniť.

Démoni 2 (1986)

Dokonalé efekty tentokrát nahradili opäť dokonalé masky a transformácie, hravosť a rôznorodosť. Pes, dieťa, malá Asia Argento... je toho dosť. A miestami je to naozaj napínavé, samozrejme skvelo natočené, Argento si svoje produkcie strážil. Sám Bava mladší bohužiaľ podobnú úroveň nedosahoval. Geniálne pokračovanie, ktoré si vždy rád pozriem.

Dnes v noci v lese nikdo nespí (2020)

Určite jeden z tých sympatickejších pokusov o vzdanie pocty prevažne 80s slasherom. Nemá to debilnú pointu, gore v pohode, a hlavne sa to snaží naozaj byť slasherom. Trochu mi vadili killers, až s takým rozprávkovým výzorom, a na staré slashery to nemá, ale snaha a um, pekné prostredie a zaujímavý poľský kolorit, tu určite sú.

Lust for a Vampire (1971)

Opäť veľmi precízne, krásne a po britsky uhladene spracovaný Hammer, aj keď vykúkajú rohy v podobe decentného t&a a trochu tej krvi. Taliansko alebo Španielsko to už v tej dobe bralo odvážnejšie, ale o tom to nie je. Krásne exteriéry i interiéry, škola plná nádherných žien a zaujímavo spracovaná Carmilla. Film stále má svoje čaro a atmosféru.

Dracula cerca sangue di vergine... e morì di sete!!! (1974)

Tak toto je kult a čosi, čo nemá obdoby.  Ak by sa ešte trochu pritlačilo na pílu, hlavne niekde uprostred, šiel by som aj na maximálne hodnotenie. Ale aj tak- Udo je nanapodobiteľný Dracula, tie "absťáky" a gúľanie očami sú neuveriteľné. Zvracanie krvi nechutné, ale o to v kultových filmoch ide, a gore záver to len potvrdí. Prostredie zámku a Talianska... čo dodať. Voči tomu som bezmocný. A to prehrávanie, a akcent väčšiny postáv, vrátane hlavných... Nie, toto tu nebolo ani predtým, a nebude už ani potom. Provokatívny kult nie pre každého. Update: Päť kultových hviezd!

Chůva na zabití (2017)

Vlastne ani nemám čo vytknúť, úplne skvelá hororová komédia, v krásnom letnom malomestskom us prostredí, s úchvatnou babysiterkou, do ktorej sa nemôžete nezamilovať, cool podaní, ktoré je naozaj zábavné no a... cool. Gore je až prekvapivé, aj keď nie nonstop, a možno aj trošičku CGI, ale ten film má srdce na správnom mieste, trošku aj v 80s, že sa to dá odpustiť, naviac je to naozaj dobre zmáknuté. Intelektuály pravdepodobne ohŕňali nos, dobre im tak.

Sette scialli di seta gialla (1972)

Fajnové giallo, ktoré poteší najmä pokročilých v tomto žánri. Krásne ženy, typická hudba, zamotaný dej a nakoniec vcelku jednoduchá, aj keď dobrá pointa. Prekvapí gore, hlavne ku koncu, diskutovaná sprchovacia scéna. Mohlo tam toho byť viac, ale ok. Nie je to Argento, Martino ani Fulci, nijak zvlášť nevystupuje z radu, ale práve tým naopak poteší.

Drákulovo znamení (1970)

Do filmu som šiel úplne nepripravený, nevyzbrojený recenziami ani komentármi, a slávne štúdio Hammer ma skôr míňalo. Ale je to veľmi príjemný film, viem si predstaviť, že štúdio má aj lepšie, no nenudil som sa. Dobová historická výprava krásna, hrad, lesy, kostýmy, hmla a kreslené pozadia pastva pre oči. Lee má stále charisma, hlavná ženská postava a krčmárka až uhraničivo krásne. Gore možno na začiatok 70s odvážnejšie, miestami offscreen, ale celkovo je to dobrý gotický kúsok.

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Tak teda mne ten seriál totálne sadol. Ešte ho nemám úplne dopozeraný, ale boduje u mňa na celej čiare. Áno, je pomalý, atmosferický, rozjímavý a veľa sa rozoberá viera. A hlavne mi to strašne pripomína Stephena Kinga. Fascinujúce, a fascinujúco podané rozmanité charaktery, malá, uzavretá komunita a pomaly sa plaziace zlo... Baví ma aj istá nepredvídateľnosť, kedy dosť dlho neviete čo a ako, tu som si spomenul na Salems Lot, tam na To... Ale pritom je to silné a svojské. Seriál sa nebojí ísť proti prúdu, svojou atmosferickou, ponurou pomalou atmosférou, čo si cením taktiež. Takže... režisér tak dlho sfilmovával Kinga, až ním, podľa mňa, úplne nasiakol. A to vravím v najlepšom slova zmysle, zopár dielov mi ešte ostáva, ale pochybujem, že pri nastolenej laťke ma seriál sklame. Po konci dám edit a záverečné zhodnotenie. EDIT: No, vedel by som si predstaviť aj údernejšie vyvrcholenie, zbiera sa to, ale nakoniec mi tam chýba aj nejaké to nezmieritelnejšie, nemilosrdnejšie zlo, väčšia svižnosť, trošku sa to začne potkýňať o vlastné nohy, a tej filozofie a náboženstva je tam predsa asi až trošku nadbytok. Preto o hviezdičku dole.