• Mysteriózní

Silent Madness (1984)

Film hlavne pre hardcore fanúšikov 80s slasherov, kde síce tiež nepatrí medzi špičku, ale mal by potešiť. Za seba môžem povedať, že potešil. Má to tú krásnu early 80s slasher atmosféru, killer je síce bez masky, ale bodycount je miestami vcelku vynaliezavý(zverák), mihne sa herečka zo Sleepaway Campu, a prostredie campusu a okolie je pre slasher ako stvorené. Pointa je síce pre zasvätených fandov odhadnuteľná, ale poteší, záverečná naháňačka obstojná. Ale ako hovorím, je to hlavne pre ľudí, čo vedia tento dlho nezohnateľný flick, teraz v skvelej kvalite, doceniť.

Il tuo vizio è una stanza chiusa e solo io ne ho la chiave (1972)

Lahôdková ukážka gialla v jeho najčistejšej podobe. Nádherná hudba, krásne natočené, krvavé kills, nahota, zamotaný, ale aj pekne vypointovaný dej. K tomu klasici ako Strindberg, Pistilli, Rassimov a hlavne ikonická Fenech a klenot sa len tak blíska v pôsobivých lokáciách zámku a okolitého mestečka a prírody. Vrchol všetkého, o čom giallo je.

Dům II (1987)

Taká pohodička. Nesedela mi linka z praveku, ani roztomilý mazlíček, naopak poctivé efekty a masky, niekedy až stopmotion, sú na sánku dolu. Producent Cunningham mieril vysoko, ale ten mix efektov, až dobrodružného filmu a humoru v typicky 80s móde mi až tak nesadol. Poteší Lincoln z Piatku sedmičky, občas sa človek zasmeje, ale dobre, že Cunningham si ponechal aj Piatky a produkoval ich v 80s toľko. Tie mi sedeli oveľa viac.

Il sesso della strega (1973)

Už keď začala hrať typická 70s gialloesgue hudba, srdce mi nadšene poskakovalo v hrudi. Keď sa k tomu pridalo krásne starobylé prostredie a okolitá jarná príroda, plus krásne talianky, bol som doma. Opäť subjektívne hodnotenie, atmoška na ktorej "ulietavam." Softcore scény su najdlhšie, čo za poslednú dobu pamätám, a mohli by byť o čosi živšie, je to čosi medzi menším giallom a gotikou, pričom ani v jednom film neexceluje, záver je viac ako WTF, ale ok. Aj kills by mohlo byť viac, napínavejšie, alebo krvavejšie. A tu prichádza ale... Napriek všetkým nedostatkom som si film nesmierne užíval. Krásny obraz na originálnom blu, Cammile Keaton trochu nevýrazná, ale to nevadí. Krásna raritka.

Hra s duchy (1986)

Feelgood, totálne 80s movie, ktorý vie zlepšiť náladu. Tawny Kitaen bola fakt kočka, dej je niekde medzi vážnou ducharinou, possesion movie, s dobrou dávkou priznanej cheese príchute, s prehľadom, a chuťou natočený. V závere prekvapí aj trocha gore, príbeh sa pekne uzavrie.  Celé to krásne "smrdí" VHSkami.

Killer Party (1986)

V rámci pozdných 80s slasherov s parádnym haunted house twistom musím dať maximum. Totižto ono si ten film dáva dosť načas, jeden prank a falošný scare strieda druhý, ale všetko je to podané tak zábavne a s chuťou, starostlivo natočené, so zopár naozaj vychutnávkovymi scénami, že sa na to nedá hnevať. Bodycount sa začne až po väčšej časti filmu, a nie je najviac gory, ani najväčší, ale vynahradzuje to ten spomínaný nadprirodzený twist a podarený záver. Nehovoriac o tom, že sa po celý čas bavíte, ústredná trojíca dievčat je "beyond cute" a ten film je tak US 80s, že to už viac nejde. Balzám, keeper.

Madeleine, anatomia di un incubo (1974)

Utiahlo ma to čiste na vizuálnu a hudobnú stránku. Camille Keaton bola naozaj krásna, letné scenérie Talianska a mora, snivá 70s hudba a veľmi voľný, dreamlike dej. Pointa síce nie je zlá, ale viac sa mi páčil ten voľný štýl. Ak už ste absolvovali nejakého toho Jessa Franca, aj keď tento film ani zďaleka nie je tak t&a grafický, skôr mám na mysli nadovšetko vizuálny zážitok, nemalo by to na vás zanechať nejaké negatívne stopy. Aj tak to ale nebude pre každého. Osobne sa mi to páčilo viac, ako by som čakal.

Černý anděl (1989)

Bolo super vidieť zasa Idu Galli v gialle, a v pomerne dôležitej úlohe. Inak je to ok filmík, občas by síce mohol pridať na štýlovosti, ako v prípade vraždy inšpektorkinej milenky(tma, hlas, rukavice, nožnice...), osciluje to niekde medzi cheesovitosťou postáv, t&a sofťákom s výrazne late 80s atmosférou a giallom, ktoré sa rozhodne neťahá na 80s Argentovky tej doby, ale poteší. Hlavne pre skúsených giallo fans, pozdnou úlohou už spomínanej Galli pekne vyplní biele miesta v znalosti  neskorších, menej známych giallos.

La sorella di Ursula (1978)

Ja tieto 70s giallo filmy proste milujem. Film teoreticky nepatrí medzi najužšiu špičku žánru, ale je čistá radosť ho sledovať. Je veľmi "by the book", ale tu to vôbec nevadí, snáď je tu viac nahoty, prímorské prostredie oku lahodiace, Magnolfi zo Suspirie podmanivá, typická hudba a pôsobivá pointa. Love it!

Nehanobte spánek mrtvých (1974)

Svojím spôsobom priekopnícka pecka, ktorá sa vytasila s parádnymi gore efektami od legendárneho Rossiho ešte pred Zombi 2, alebo pred Dawn od the dead. A že ich v druhej polovici filmu je až prekvapivo dosť, a sú až prekvapivo drsné. Ale samozrejme nie je to len o tom. Film má krásne sa stupňujúcu, hustnúcu atmosféru, v krásnom prírodnom prostredí anglického vidieka, a veľmi peknú veteránku Cristinu Galbo v jednej z hlavných úloh. Lovelock trochu na nervy idúci macher, ale dá sa to, taktiež anglické prizvuky až príliš zdôraznené, na hranici paródie. Ale to všetko sa dá prekúsnut vďaka skvelému spracovaniu, ekologicky podfarbenému príbehu a už spomínanej vystupňovanej atmosfére, s naozaj prekvapivým koncom. Pecka, klasika!