• Mysteriózní

Lovec lidí (1980)

Veľmi podcenený film. Jess poňal kanibalský žáner po svojom, skrížil ho so svojím pomalým tempom, hudbou a tropickými lokáciami a výsledok vôbec je pomerne originálny. Čierny boh kanibalov, jeho krvavé oči a vzdychy nesúce sa džungľou, a jeho spojenie s domorodou ženou,  sú dobré a atmosferické nápady, je tu vcelku výživné gore, aj keď samozrejme nedosahuje kvalít vtedajších talianskych peciek, určite je lepšie ako terajšie CGI. Modelka Laura je sexy a Jess to neváha využiť, ako sa len dá, veterán Al Cliver do filmu vnáša atmosféru italo gore hororu, kde často hral. Vôbec je to taká obskurnosť, ktorú docenia hlavne hardcore priaznivci eurohororu, a ešte aj tam sa to bude deliť, a vôbec to nie je zle natočené. Možno neuškodí mať aj dobrú kópiu.

Countess Dracula (1971)

V pohode Hammerovka, len sa z toho námetu dalo vytrieskať oveľa viac. Krásne kostýmy, lesy, hrady, herečky, ale chcelo by to viac krvi alebo možno zomknutejšiu atmosféru, väčší rozptyl, takto aj fantastický námet ako je Bathory pôsobí veľmi skromne. Viac sa mi páčili Naschyho Bathorys, alebo španielska Blood ceremony. Zlé to rozhodne nie je, ale tak trochu nevyužitý potenciál.

Le regine (1970)

Veľmi zvláštny film s veľmi zvláštnym obsahom a námetom, ale ono to funguje, ak sa nad tým zamyslíte. Originálna myšlienka v originálnom a krásnom sedemdesiatkovom spracovaní, s krásnou giallo queen(no, jednou z nich) Evelyn Stewart, s nečakaným záverom, ktorý už tak trochu čakáte. Zvláštny sedemdesiatkový kult, ktorý stojí za to.

Die teuflischen Schwestern (1976)

Klasický Jess pod Dietrichovou produkciou, ktorý mi asi najviac pripomínal veľmi podobné Voodoo Passion. Sprevádzané vnímanie reality, horúca letná atmosféra a samozrejme spústa náladovych, pomalých softcore scén a príbeh o pokusoch o získaní dedičstva a ovládaní človeka. Ale hlavne to softcore a sexy Gambier. Je to hlavne pre ľudí, ktorým Francov štýl a atmosféra vyhovuje.

La casa de las mujeres perdidas (1983)

Francova erotická  psycho melodráma na pôsobivým spôsobom zosnímanom melancholickom, takmer opustenom ostrove. Lina Romay a jej pôvaby nesklamú, scény s nahou retardovanou sestrou má trošku vyvádzali z rovnováhy, aj keď si niekto môže povedať, že neboli až tak dobre zahráte, a sčasti bude mať pravdu. Ale aj tak, trest od nevlastnej matky... Je to pomalé, v závere pomerne prekvapivé a posledné atmosférické zábery sú skvelé. Toto je hlavne pre Francových fans, ktorý už majú niečo od maestro Jessa odpozerané.

Gemidos de placer (1983)

Pomalá, atmosférická sexy melodráma na motívy De Sadea. Lina Romay úchvatná, prostredie domu nad morom, jeho neustále šumenie, taktiež. Softcore scény sú veľmi dlhé, film je miestami prekvapivo násilný, aj keď bez kvapky gore. Franco sa hraje s kamerou, spracovaním, tempom a nie každý to docení. Za mňa palec hore.

La noche de las gaviotas (1975)

Stále výborne, ale s krvácajucim srdcom musím povedať, že tomu miestami dochádza dych. Prímorská dedinka super, nápady s obetovaním, nočné procesie, Lovecraftovský prvok super, len je to cele niekedy až príliš pomalé a mám pocit, že vstávanie zombie templárov z hrobov je použité z jedničky. Zasa ale keď už cválajú okolo mora, je všetko v najlepšom poriadku, obliehanie domu skvelé. Len sa neviem zbaviť dojmu, že aj režisérove filmy Night of the sorcerers a Grasp of Loreley mali v sebe viac nadšenia, energie. Ale i tak veľmi dobré rozlúčenie s nezriedka geniálnou sériou.

Die Sklavinnen (1976)

Pornografický tento film určite nie je, aj keď nahoty je v ňom dosť. Plagát aj obaly dvd a blu rayov navodzujú dojem, že sa jedná o typické WIP ale aj keď sa tu dajú nájsť prvky nedobrovoľného držania a prostitúcie, WIP to rozhodne nie je. A Lina nie je väznenou obeťou, má tu zaujímavú zápornú úlohu. V podstate sa jedná o krimi, kde sa Franco snažil pritlačiť na pílu prekvapivých twistov, hlavne v závere, a... No, oveľa dôležitejšie a lepšie sú zmáknuté krásne prímorské a tropické lokácie, výborná, až relaxačná 70s hudba a kopa erotických scén. A je na čo sa pozerať. Lina a Stedil sú potešením pre oči, zahrá si tu aj samotný Jess. Pre fandov Franca lahôdka, naviac naozaj technicky výborne a nápadito natočená. Príbeh je vlastne zasa raz len kulisou pre typickú dreamy, nahotou nabytú 70s lahôdkovú atmosféru, a ja, ako fanda, by som to ani nechcel inak. Spokojnosť.

Vřískot (1996)

Jeden z najlepších 90s slasherov, ktorý vlastne vrátil horor na výslnenie popularity a do kín. Je vlastne až prekvapivé, aký drsný, krutý a provokatívny film to vlastne je, čo sa do štvorky v pokračovaniach eliminovalo. Postavy sympatické, Ghostface sa stal slasher ikonou, vraždy a rozuzlenie stoja za to. A samozrejme je tu spústa skrytých aj očividnych odkazov a narážok, hlavne na slashery, Cravenova energická réžia. Proste moderná klasika.

Murder obsession (Follia omicida) (1981)

Podľa mňa vydarené a podcenené gothic chiller/ giallo s kvapkou skvelého gore od maestro Stivalletiho. Už len tá gotická atmosféra hradných chodieb dodáva kus atmosféry, všetko je parádne nasvietené, natočené, zo zmyslom a citom, prvá polovica je pomalšia, druhá sa už vytasí so spomínaným gore, zašmodrchaným, nijak objavným, ale príjemným príbehom, a krásnou Laurou Gemser a Silviou Dionisio. Nájde sa tu aj trocha nadprirodzena a nejaký ten zvláštny atmo sen, čo je samozrejme plus.