Šógun - Podvolen cizí pěsti (2024) (epizoda)

Škoda, že se této adaptace pan Clavell nedožil. Smysl pro budování napětí a pocitu, kdy Vám přeběhne mráz pot duši, byť jen z malého chytře zvoleného detailu (mimoděk záběr na dva šípy v pravém sloupu u branky) je mistrovská. A ještě nikde jsem v žádném filmu, nebo seriálu neviděl podat zemětřesení tak kdy se ZEM chová jak rozbouřené moře.

Vyšší princip (1960) odpad!

Konečně jsem po letech, díky ČT, viděl tuto komunistickou tendenčně natočenou protiněmeckou propagandu, v souladu se současnými proruSSkými narativy všelijakých kolaborantů v ČR. Německý národ, hrdinně za druhé světové války, kterou započal masový vrah Stalin, bránil Evropu před ruSSkými hordami a bolševismem. Film ukazuje dezoláta Ryšánka a jeho lokaje jak se vysmívají smrti pana Heydricha, našeho legitimně dosazeného  reichsprotektora, jenž byl hanebně a brutálně zavražděn teroristy poslané chcimírem Benešem. Tento pořad Česká Televize zjevně odvysílala jen proto, aby se zavděčila naši proruSSký páté koloně. Tato zrada Evropské myšlenky  je o to hanebnější, v kontextu bojů Ukrajinců a jejich elitních praporů AZOV, pod vlajkami Pravého sektoru na Ukrajině. Styďte se. Sláva Ukrajině.

Duna: Část druhá (2024)

Závidím divákům pod 25 let, pro ně musí být FILM neskutečně zážitek, tak jako pro "naši" generaci podobně epické filmy před 20 lety (například.: Matrix, Pán Prstenů). A rozhodně nemám v úmyslu komukoliv kazit nadšení a radost, přesto žádám o trpělivost s vysvětlením proč "jen" za 3*.Film klouže majestátně po povrchu písečných DUN, kdy však tajemství a bohatství Světa předlohy je žel bohu neodhaleno. A tak svět, který v knize obsahuje i hutný rejstřík pojmů k danému Světu a dále skvělé úvodní citáty kapitol, je ve Filmech, s prvním dílem přes 5 hodin materiálu, skutečnou obsahovou pouští, bez oáz, kdy například schází i smysluplný prostor pro GILDU a navigátory. Zde nejde o kritiku ve smyslu kvality a věrnosti adaptace, ale ve smyslu selhání budování druhotného světa na plátně, který je v románu mnohem zajímavější, než laskavý divák po shlédnutí může jen stěží, ne jeho chybou, tušit. Jako bych Vám chtěl dle receptu uvařit Vaše oblíbené jídlo, kdy ze všech ingrediencí bych většinu vynechal a snažil se Vás zaujmout kvalitou porcelánových talířů a křišťálových sklenic ze který by jste poté večeřeli a pili. Ano pokud by jste neznali pravou chuť předlohy, byli by jste tou krásou beze chuti právem ohromeni. Věřte mne Však, že je to strohý chod. Dále se nemohu zbavit dojmu, že hrdinové i antihrdinové filmu si drží od diváka mírně řečeno odstup, kdy jediná postava, která skrze svého herce skutečně ve mne vzbudila náznak emoci, byla v samém závěru se srdcem zlomená Zendaya. A Postava Imperátora? Shrbený  a unavený starý muž, beze pocitu hrozby z jeho moci a majestátu... Vlastně již ani více nechci psát. Duna není vítězstvím formy nad obsahem, ale rezignace obsahu před strohou do prostoru rozmáchlou  formou.

Šógun - Osmero hradeb (2024) (epizoda)

Po předchozím poněkud roztěkaném dílu (ostatně byla to jediná epizoda, kterou režírovala žena), se seriál propracovává k jádru románu a obecně se v závěru přitvrzuje muzika. Hatamoto, a laskavý divák, postupně přijímá Japonskou kulturu a způsob myšlení, byť jde o pouhé první krůčky. P.s.: Moeka Hoshi (30 let) je fantastická, ve vší úctě k Anna Sawai. Pro mne dosud nejlepší epizoda.

Šógun - Sluhové dvou mistrů (2024) (epizoda)

1) Předlohu jsem četl již před 20 lety. Původní seriál jsem viděl minimálně 2x. Zároveň vím jak uboze dopadl filmový Napoleon, nebo před rokem komicky tragická adaptace Pána Prstenů. Tedy jsem byl pln velmi opatrného očekáváni. 2) Miluji historii, kdy u většiny historických filmů trpím a nudí mne. Filmy které pracují s reálnými postavami a zasazují je do nesmyslného děje a křiví jejich charaktery. Je ironií, že jeden z nejlepších historických filmů vůbec: Poslední Mohykán (Michael Mann 1992), je často zařazen do žánrů dobrodružný film a poté tu máme již zmíněného Napoleona (ale platí to i u Gladiátora, který je velmi špatným filmem) které mají tu drzost se prezentovat jako filmy historické. 3) Román Jamese Clavella je v tomto unikátní. Clavell vytvořil postavy, které sic neexistovali, ovšem jsou zde jasné pojítka s reálnou historií (Oda Nobunaga, Hidejoši Kinošita, Iejasu Tokugawa etc.) a zasadil je do děje, který opět odkazuje na skutečný běh dějin, konkrétně na závěrečné období Sengoku džidai (období válčících států) vrcholící bitvou u Sekigahary (21. říjen 1600). Skutečná historie je tedy spíše inspirací, kdy ovšem ve výsledku historie jako taková není pokřivena jak u konkurence a v mnohých detailech je velmi přesná (například v druhé epizodě odkaz na smlouvu ze Saragossy 1529). Tento princip je mne velmi sympatický, a dílo si tedy mohu více užít, aniž bych jej automaticky podroboval historické kritice. Jak seriál z roku 1980 tak Šhogun z tohoto roku respektují Clavellův uctivý přístup k historii. 4) Nyní k seriálu. Již jsem viděl první dvě epizody a hned v úvodu mohu a musím napsat: JE FANTASTICKÝ! Veškeré jednotlivé části seriálu: výprava, herecké výkony, DIALOGY, kamera, HUDBA, tvoří neskutečnou atmosféru jakou jsem u filmu, seriálu dlouho nezažil. Temné, důstojné, brutální, poetické, epické a pozor v několika dialozích i lehce vtipné ovšem beze šaškování (tedy až na moment Angličana, který nás teprve čeká a má svůj smyls). Například scéna kde John Blackthorne vysvětluje jak si Portugalsko a Španělsko rozdělilo svět (výše uvedená smlouva z roku 1529), za postupně osudovější hudby ve scéně, jsem viděl 3x... 5) Pokud si seriál udrží své kvality u mne se stane jedním z nejlepším vůbec jaký jsem dosud viděl.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

1) Ti co filmu dávají odpad nebo 5 hvězd, by zde měli dostat doživotní BAN 2) Watchmen a Muž z Oceli jsou jedny z nejlepších komiksových adaptací vůbec 3) Rebel Moon je rozmazaná nuda za 40% s několika krásnými záběry, jedním originálním mimozemšťanem - parazitem a skutečně fantastickou scénou (100%), kde se robot baví s dívkou u řeky. Po Armádě Mrtvých Snyderův nejhorší film. Někdo by jej měl začít usměrňovat. A na druhý díl se nepodívám ani zdarma.

Oppenheimer (2023)

Obrovské pozitivní překvapení. Po filmu TENET, který mne hrubě nesedl a vlastně i překvapivě Dunkriku jenž mne zklamal, již od prvních minut jsem byl ztracen: Tempo filmu je kulometné, byť je o dialozích a to díky hereckým výkonům, střihu, režii, HUDBĚ... Po 3 hodinách mne film vyplivl jak zmuchlaný papír. Dal bych si klidně delší verzi, kde by bylo především více rozhovorů s Albertem. Všichni herci zde předvádějí fantastický herecký výkon: Robert Downey Jr. by měl obdržet Oscara za vedlejší roli, to samé Florence Pugh, Casey Affleck a jeho ledový pohled který je drsnější než 20 vémolu v oktagonu, etc. Po Prestige Nolanův nejlepší film, děkuji mistře. 9/10

Napoleon (2023)

Rozumím tomu, že filmy nemohou 100% přesně vystihnout historické události, tím více, že historie je plná spornýma míst. Rozumím tomu, když režisér a scénárista pozmění konkrétní události, charaktery, pro potřebu své vize, vyznění filmu, dramatického výsledku (například Statečné Srdce). Ale do prdele... všeho z mírou.  Napoleon je jeden z nejhorších filmů od Scotta! Ano to i ten Covenant je snesitelnějším filmem! Napoleon je zároveň jeden z nejstrašnějších "historických" filmu s podobným rozpočtem. Mohl bych tu vyjmenovávat všechny nefunkční jednotlivosti v rámci filmové řemesla (Prolog Společenstva Prstenu, starého přes 20 let je epičtější, než celý tento Napoleon), o skutečnosti, že po historické stránce je film naprostý blábol ALE AŽ FANTASTIKÝCH ROZMĚRU, kde například bitva u Slavkova... první co mne napadlo a proběhl hlavou: To si děláš Ridley prdel? Ale tento film nefunguje i jako film jako řemeslo, kde je na vině především brutální střih! 2/10

Zabiják (2023)

Dokážu si vychutnat filmy které nikam nespěchají, třeba: Barry Lyndon, Tenká Červená Linie. Zabiják prvních deset minut byl pro mne nejlepší adaptací herního Hitmana, pak jsem usnul. Po probuzení se vrátil o hodinu zpět, po 15 minutách jsem film pauznul a začal hrát Dead Space Remake (mise na Valoru), poté jsem si opět pustil film, pak jsem si šel dát rohlík s italským salámema + olivy se sýrem, vrátil jsem se k filmu, pak jsem se málem z oliv zesral, po 10 minutých na toaletě a ve sprše jsem opět u filmu a nyní v cca v polovině stopáže (to není možný, vždyť film sleduji již 3 hodiny) mne napadlo, že bych mohl napsat na CSFD komentář. Film  je zatím o ničem, Finecherův rukopis tu moc nevidím a hudba je místy i nechtěně  legrační. Vlastně je to docela sr*** Ale třeba se to ještě zlepší a neusnu (po druhé).

Hranice (2023)

K této černobílé propagandě se nebudu vyjadřovat, tedy mažu původní text.