• Hudební

Hamlet (1996)

Tento film jsem včera viděla už potřetí, ale myslím, že to ještě nestačí. Sledovat nádherný Shakespearův text zároveň s jeho překladem a vnímat, co všechno se odehrává před vašima očima, na to je potřeba čas. Místy jsem téměř nedýchala a pro slzy neviděla. Fascinující! Kenneth Branagh si zaslouží obrovský respekt. Shakespeare byl génius.

Maškary (1991) (koncert)

Jedinečný, nenahraditelný.

Doktor od jezera hrochů (2010) odpad!

Zrovna včera jsem četla na Novinkách článek o panu Troškovi, jak se mu líbí v důchodu. A těch pochvalných komentářů pod článkem! Těch přívlastků - výborný, jedinečný, úžasný, nepřekonatelný... Jeho filmy jsou prý pravdivým  obrázkem  života na vesnici. Ani omylem, na vesnici jsem žila. Pan Troška je možná sympatický pán, ale k dobrému režisérovi má daleko. Bohužel.

Room (2015)

Kdybych se na film nedívala v i vysílání (po kouscích), asi bych to nedala. Pomalé tempo mi vyhovuje, ale tenhle film bych rozhodně zkrátila. Zajímavý, i když dost nepravděpodobný příběh. Není mi jasné, jak pracovala policie poté, co se rodičům ztratila dcera. Jak mohla být uvězněna v nějaké boudě nejprve sama a později se synem tak dlouho? Že by si nikdo z okolí ničeho nevšiml?  Vztah matky a syna byl dojemný, jejich soužití v Pokoji  bylo náročné, ale ona udělala vše pro to, aby její dítě nestrádalo.  Herečka v hlavní roli mě příliš neoslnila, víc se mi líbil Jacob Tremblay. Druhá polovina filmu se zbytečně táhla. O násilníkovi jsem se v závěru nedozvěděla vlastně nic. Že by to nebylo důležité? Já bych na místě matky rozhodně chtěla vědět víc.

Columbo - Ve hře je všechno (1993) (epizoda)

Na Faye Dunway není pouze krásný pohled, je to i výborná herečka. Ženě, kterou hrála, jsem fandila a přála jsem si, aby ji Columbo nepřiměl k přiznání. Velkorysý byl však  jen k dceři. Jinak by to nebyl Columbo.

Oktopus - Deny (2023) (epizoda)

Tak nevím. Připadá mi nepravděpodobné, že by otec neznal písmo svého dítěte. Že by mu stačila  jedna pohlednice za 13 let, aby uvěřil, že jeho dcera je v pořádku. Nevím, proč musí být inteligentní člověk vykreslen jako nesvéprávné dítě. Jen proto, že je to umělec? Nechce se mi věřit, že by jeden lísteček se seznamem nákupu stačil, aby si  někdo všiml podobného písma. Že by členy kapely nezajímalo, kdo jim naboural a zničil auto? Že by se nikoho nezeptali a nepátrali, co se vlastně stalo? Vyhazovač byl k dispozici. A pak přijde naše úžasná dvojice a všechno vyřeší. Po tolika letech. Srovnám - li s některými zahraničními kriminálkami, měla bych asi přehodnotit své hodnocení. Některé by byly na 10 hvězdiček. Pochválila bych rekonstrukci na jiném místě činu.

Jan Hrubý 70 (2019) (koncert)

Neskutečná krása! Kromě Jana Hrubého potěšili všichni přítomní, škoda, že Špejchar blues už nemohl zaznít s kytarou Radima Hladíka. Na loňském koncertu pana Hrubého v našem městě s ním hráli Ondřej Fencl (klávesy, kytara) a Sean Barry (keltská harfa). Jan Hrubý během koncertu nepronesl jediné slovo, věnoval se pouze svým housličkám. Zážitek!

Svědek obžaloby (1957)

Napínavé soudní drama, kterému vévodí Charles Laughton. Tyrone Power mě však bohužel nijak neoslnil. Nedávno jsem viděla novější zpracování této divadelní hry A. Christie - z roku 2016, rovněž zajímavé, ale s jiným koncem. Takže dnes na mě čekalo překvapení. Možná je toto starší zpracování lepší. Váhám. Kdybych tento film viděla jako první, asi bych dala o hvězdičku víc. Ale trochu mi vadila Elsa Lanchester (manželka Ch. Laughtona) v roli ošetřovatelky. Nelíbil se mi ani její herecký projev, ani její dabing.