Všechno je jak má být (1995)

Píše se rok 1943 a i neutrální Švédsko pociťuje dopady války. Ale patnáctileté kluky zajímá především sex a všechno co je s ním spojené. Každá myšlenka a otázka směřuje k sexu. A sex je pochopitelně zajímá o to víc o co míň o něm vědí. . „Pánové mají o mužské potenci poněkud přehnanou představu“. A jediný Stig má možnost si pubertální bajky ověřit v praxi, protože jeho učitelka Viola se dalšímu vyučování překvapivě nebrání. Stig se tak zabydlel nejen v kabinetu, ale i u ní doma a dokonce i v přízni jejího manžela. Jenže z „doučování“ se stává posedlost. Nevšední pohled na dospívání, ale i na konflikty, které sebou přináší ten ještě dětský svět se světem těch dospělých.

Dobrodružství Priscilly, královny pouště (1994)

Na tenhle film jsem před mnoha lety vyrazila do kina jen a jen kvůli mé milované ABBě. Víc mě nezajímalo a popravdě o moc víc jsem si z filmu ani nepamatovala. Trochu přeháním :- ). A konečně jsem měla možnost vidět ho znovu a pokorně přidávám 1* do plného hodnocení. Australská poušť a v ní tak nepatřičně působící šílené kostýmy podivné trojice. Zvláštní, výstřední a rozevláté bytosti v lodičkách, tančící na hity 70. let. Jejich nejoblíbenějším repertoárem je ABBA ( v tom jsme zajedno), i když písniček ABBy ve filmu moc nezazní. Autobus Priscilla se švédskou vlajkou a nápisem „hajzlové s AIDS táhněte domů“ přetřený levandulovou barvou a velké putování za sjednaným angažmá. Nádherný film.

Jarmark marnosti (2004)

„ Stačí získat postavení a svět vám leží u nohou“. A přesně to je cílem chudé, ale ctižádostivé Becky Sharp, mít co nejvyšší postavení ve společenské hierarchii. Jenže do běžného handlu, kde se kupčí před sňatkem... . „ mám značný majetek a bídný původ. Mám tedy na výběr pouze z chudých šlechticů nebo bohatých měšťáků. Jako ty. Ráda bych měla titul. Když my dva ty majetky spojíme, titul si potom můžeme koupit.“, nemá co nabídnout. Má pouze svoji chytrost (vychytralost) a šarm. A do té naduté společnosti, kde vládne chamtivost a hloupost, ale navenek se tak krásně leskne .... prostě chce. Ironický pohled na snobskou společnost ve velkolepé kostýmové podívané se skvělou Reese Witherspoon.

Hilary a Jackie (1998)

Nerozlučné sestry Hilary a Jackie, společně pod dohledem matky, rozvíjejí svůj hudební talent. Žijí jedna pro druhou. Jenže velká kariéra se rýsuje pouze před Hilary, která hraje na flétnu. A Jackie (začínající violoncellistka) je tak vychovávána ve stínu své úspěšnější sestry, která je pro ni nedostižný vzor. A najednou se role vyměnily.. „ jeden den jsem si jen tak hrála a druhý jsem už byla zamluvena na dva roky“ a tím se i jejich cesty rozešly. Jackie se vydává za potleskem publika a Hilary za obyčejným životem. Nádherný film o hledání štěstí, životních cílů, rivalitě, ambicích, žárlivosti, odcizení, ale i lásce podle knihy "A Genius in the Family" .. „Když máš někoho ráda. Zjistíš, že jejich obrazy jsou pořád s tebou ve tvém srdci. Obrazy toho, jak na ně myslíš, když na ně myslíš. Když myslíš, že jsi někoho ztratila, vybavíš si obraz a pak ho najdeš “

Tanec na konci léta (1998)

.. „Když se v duchu vrátím do léta 1936, objevím ve své paměti mnoho vzpomínek. Pořídili jsme si první rádio. Zbláznili jsme se do něj. Hrála muzika a tančilo se. Také se vrátil bratr mé matky, strýček Jack. Přijel z Afriky po pětadvaceti letech. Byl nejstarší v rodině a jediný kluk. Moje maminka byla v rodině nejmladší“. Osudy pěti velmi rozdílných sester, žijících ve společném domě, které přes všechny vzájemné rozpory spojuje silné pouto soudržnosti. Vše viděné očima malého chlapce. Irský venkov, kde se křesťanství mísí s keltskými zvyky, čas sklizně, čas slavnostních ohňů., čas tance, ale i doba a místo, kde život není vůbec snadný. Poetický příběh léta, nádherná atmosféra, hudba a samozřejmě herecké výkony v čele se skvělou Meryl. Poslední okamžiky než se všechno navždy změnilo.. „Vzpomínky na to léto jsou pro mě jako sen. Sen o hudbě, kterou jsem slyšel i cítil, která jako by byla svou vlastní ozvěnou. Když na to vzpomínám, mám pocit, že tančím.“

Pýcha a předsudek (2003)

„Obecně přijímanou pravdou je, že dívka v určitém věku a v určité životní situaci musí chtít manžela. Nejspíš jsem byla v té situaci a..... podle mé matky jsem toho věku dosáhla už dost dávno.“ Parta holek na lovu s pomocí nezbytné Růžové bible: Jak dostat vašeho kluka na kolena!. Ovšem ženich ( a ještě k tomu nechtěný) krouží jenom kolem Elizabeth „Dlouho jsem přemýšlel a jsem ochoten přehlédnout všechny věci, které na tobě nesnáším. Nadváhu, mimo jiné“ Ale je tady ještě okouzlující Jack a taky ten do sebe zahleděný morous. Darcy „Někdy je pro mě samota jedinou možností, jak zůstat v příjemné společnosti.“ Teenagerovská verze Pýchy a předsudku. Mě to pobavilo, ale Jane Austenová by se nejspíš dost divila svému jménu v úvodních titulcích. I když. právě vtipné odkazy a citáty z její knihy byly to nejlepší. „Štěstí v manželství je výhradně otázka náhody.“

Sunset Boulevard (1950)

Legendární a nemilosrdný film, ve kterém se Hollywood vlastně vysmívá sám sobě, kde se skutečnost prolíná s fikcí. Opravdová nádhera po všech stránkách. Mrtvý muž na hladině bazénu vzpomíná ( „Ubožák! Bazén si vždycky přál. Nakonec ho dostal“) jak přišel o život. Všechno začalo okamžikem, kdy vstoupil do rezidence hvězdy němého filmu .„Velká Norma Desmond. Jak v tom domě přeplněném Normami Desmond může žít? Další Normy Desmond a ještě další Normy Desmond.“ Překročil hranici, vstoupil do jiného světa, do světa minulosti, do světa fantazie, do světa udržované zašlé slávy „Perfektní scéna pro královnu němého filmu. Chudák. Pořád ještě pyšně mává průvodu, který už kolem ní dávno prošel.“ Život iluzí a snů završený tragikou závěrečné schodišťové scény „Vidíte, to je můj život.Vždycky bude. Nic jiného neexistuje. Jen my a ty kamery a ti báječní lidé tam ve tmě“

Vítězové a poražení (1999)

.. „ V téhle hře musí jít o něco víc než jen o vítězství“. Filmy ze sportovního prostředí u mě většinou narážejí na jeden zásadní problém. Neznám pravidla. Ale Stone mě vtáhnul do hry tak, že jsem na chvíli dokonce uvěřila, že bych americký fotbal dokázala sledovat i v TV. Tým, kterému se nedaří a samolibý sólista, který byl ještě včera nula, ale má nečekaný úspěch, jenže jeho chování vede ke konfliktům s trenérem i spoluhráči. .... .„Vedl jsi mančaft, ale šli za tebou? Něco ti řeknu. Fotbal tě naučil frajeřit, kecat kraviny, rvát se. A co dál?“ Tvrdá hra, kde je důležitá spolupráce, ale i loajalita, kde není místo na osobní ambice. U Al Pacina jsem na jeho tradičně skvělý výkon zvyklá, ale Cameron Diaz většinou vnímám jen jako pohledný doplněk filmu ..... a byla vynikající.

Kdybych byl bohatý (2002)

V práci se mu to nedaří, prodej stagnuje. Doma to taky neklepe, protože Alice má dost jeho chování a jeho dluhů. Chce od něj pryč, zbývá jen podělit se o majetek, tedy hlavně o splátky a dluhy a za 3 měsíce budou rozvedeni. Rozvod mu zkomplikuje výhra A dělit se tedy nehodlá, obzvlášť když manželka našla zalíbení ve společnosti jeho šéfa. „Byl jsem bez prachů 40 let, chvíli ještě klidně počkám“. Teď jenom odolat pokušení okusit z všudypřítomných lákadel. Hořká komedie s poučením, že štěstí si sice za prachy nekoupíš, ale pokud je máš, stojíš na nejbezpečnějším základě dnešního světa.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Knihu, která vzbudila tolik vášní, jsem dočetla teprve nedávno a vychutnala jsem si i dokumentární film „ Da Vinci Code Decoded“. Kontroverzní teorie a názory na obecně přijaté pravdy o životě Ježíše Krista mě dokonce donutily omést pavučiny a utřít prach z některých mých knih :- ). Brown vytvořil vlastní, velmi přesvědčivý a čtivý, výklad dávného tajemství. A bylo jen na každém z nás, vybrat si, která část fikce/faktu nás zaujme. Ale především, a to podotýkám, i na nadhledu každého z nás!!! A mně osobně se záhada zabalená do dobrodružné detektivky plné zvratů a hlavolamů líbila moc, ale především v té knižní podobě. V té filmové se luštění záhad změnilo na vysvětlovaní vyluštěných záhad, tím mě film zklamal ..a možná jsem se jenom moc těšila. Přesto si myslím, že takové hodnocení jaké na CSFD zatím má (50% - 18.05.06) si nezaslouží. 3,5* zaokrouhlím tentokrát směrem nahoru.