Temné vzpomínky (2008)

Craig. Daniel Craig. Na začátku věčně zdrogovaná hvězda, na konci muž se svědomím. Dokud se příběh točí okolo něj, vše šlape jak Švýcarské hodinky. Zlom nastává v prostřední části o mládí Joeho Scotta, kde se celý děj stává obrovským kýčem a ani charisma Harryho Edena to nezachrání. Za dobrou režii a hudební složku dvě hvězdičky, tu třetí přihazuji díky bravurnímu představiteli Jamese Bonda.

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Denzel Washington jako prošedivělý hrdina z lidu vs. namachrovaný John Travolta ve filmu, kde si první hodinu a půl člověk přeje aby už skončil a posledních třicet minut lituje, že na to vůbec šel do kina. Badass "pomáďák" je ale k nezaplacení.

Odpor (2008)

Utrpení židovské komunity za druhé světové války, tentokrát pod taktovkou Edwarda Zwicka dopadlo přesně podle očekávání. Nulové výchylky od stylu pro amerického diváka, to je hlavní kámen úrazu. I samotný režisér tentokrát povolil a atmosféra už není tak intenzivní jak tomu bylo v předešlém Krvavém diamantu. Na druhou stranu hlavní protagonisté se snaží ze všech sil, hudba je také velmi povedená a skromné finále neurazí, naopak potěší. Krásná ukázka tříhvězdového filmu.

Pýcha a předsudek (2005)

Aneb jak podle dokonalé knihy natočit dokonalý kinematografický zážitek. Jane Austen obdařila film jedinečnými dialogy, Dario Marianelli nebeskou hudbou a Joe Wright svým ojedinělým citem pro kompozici obrazu. K maximálnímu požitku ze sledování pak přispívá Keira Knightley, která svou temperamentní a veselou Elizabeth ztvárnila s takovou lehkostí, že i ten sebepatrnější dialog dokáže po dlouho dobu vykouzlit úsměv na rtech. Romantický žánr v té nejčistší podobě!

Hanebný pancharti (2009)

Nein, nein, nein, nein, nein, nein! Tentokrát se Tarantinovi podařilo mne opravdu silně nasrat. Očekával jsem pořádný masakr, kde banda nemilosrdných amíků vraždí nácky po stovkách a místo toho jsem dostal pouze méně ukecané Pulp Fiction. Nezáleží na tom, jak moc stylových scén tenhle paskvil má (pálka Eliho Rotha, smrt ála "Romeo a Julie", vyřezávání hákových křížů na čelo), protože dialogy jsou tak otřesně nudné! Tím samozřejmě netvrdím, že pár dobrých vtipů se nenajde. Další negativum je dějová linie s židovskou dívkou, jenž naprosto nezapadá do panchartovského příběhu, bez ní by celý snímek bez problémů obešel. Takhle si pouze režisér zatlouká další hřebík do rakve. Ještě že na konci si Quentin šňupne pořádně dlouhou lajnu a vykouzlí na plátně doslova pekelnou řež. Největší zásluhy na filmu má ve finále (ne)překvapivě dvojice Brad Pitt a Til Schweiger. První jmenovaný trousí okolo sebe bezkonkurečně nejlepší hlášky posledních let ("italština", proslov před vojáky, sklep), druhému naopak stačí pouhý pohled do kamery a už vás z toho mrazí v zátylku. Westernové ladění ohromuje pouze z počátku, kopírovat Morriconeho dokáže každý. Jedno by si měl do nebes vychvalovaný tvůrce už uvědomit a to, že hrát dokola dvacet let tu samou písničku zkrátka funguje pouze pro skalní fanoušky, což já bohužel nejsem. Edit po 2 letech: Tak nakonec ty 4 hvězdy budou.

Komici (2009)

I've seen new Harry Potter Movie. Harry is getting old! Judd Apatow má velké srdce a ještě větší talent. Svým neotřelým humorem ve stylu "Smithovek" dokázal stvořit jednu z nejlepších komedií posledních let, jenž je vtipná jak šíleným, tak inteligentním způsobem a zároveň po romantické stránce nepůsobí vůbec kýčovitě. Hlavní hrdinové trousí fórky či životní pravdy v každém dialogu, takže ani přes nadprůměrně dlouhou stopáž (jedná se o letní komedii) film nenudí a svižně plyne skrze opravdu dobře napsaný scénář (naprosto nepředvídatelný). Co se týče hereckého obsazení, tak nemohlo být lepší. Adam Sandler balancuje na hraně mezi Reign me Over a Punch-Drunk Love, čímž se jeho postava stává sympatickou a nehorázně vtipnou již od první sekund (ano sekundy, ten začátek je vynikající) a do závěrečných titulků se na tom nic nezmění. Seth Rogen září jak Chernobylská elektrárna, ten kluk má nekonečné zásoby pozitivní energie! Zástupce ženského pohlaví Leslie Mann hrdě drží krok s hlavními hrdiny. Třešničkou na dortu se pak stává Eric Bana a jeho šílený akcent. Shrnuto a podtrženo, Funny People je nejlepší komedie tohoto roku (promiň Bruno).

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009) odpad!

Ne, prostě ne! Rhona Mitra absolutně nedosahuje sex appealu Kate Beckinsale! To samé platí pro funebráka Luciana v podání MIchaela Sheena, dokonce ani Bill Nighy se nijak zásadně nepřevedl. K tom ještě triky, jenž by byly dech beroucí v době mého příchodu na svět a scénář tak dementní, že jsem se cítil hůře jak při sledování HSM3. Já chci zpátky Wisemana! Já chci zpátky krásnou Kate!

G. I. Joe (2009)

Ultimátní popkorn roku, jenž svým dějem sice překonává Transformers: Pomsta poražených, ale ve všem ostatním se jedná o průměrný snímek, jenž z hlavy vypustíte během následujících minut po odchodu z kina. P.S. Luxusní postavu Sienne Miller naopak budete vypouštět hodně dlouho.

Kronika mutantů (2008)

Stokrát ohraná pohádka o záchraně lidstva, ale když ono se na to tak krásně kouká.