Proroctví (2009)

Na poměry hollywoodu neobvykle originální a kvalitní sci-fi thriller, na poměry Proyase slabší snímek. I přesto jsem si film nehorázně užil a Cage mne konečně přesvědčil, že se jeho studna talentu nevyčerpala.

Kasandřin sen (2007)

Match Point 2, tak by se měl správně jmenovat Kasandřin sen. Zatímco ale většina pokračování jde o stupínek níž, Woody Allen si dal tentokrát mnohem více záležet při psaní scénáře a výběru herců, takže tragédie ála "Zločin a trest" se tentokrát nekoná. Režisér nám podává brutální realitu současnosti v podání nepřekonatelného Ewana McGregora a stejně vynikajícího Colina Farrella. Role bratrů, neustále balancujících na hraně štěstěny, nemohly být obsazeny lépe. Oba se motají z průseru do průseru a když už se začne blýskat na lepší časy, stejně jako v normálním světě, i tentokrát to zkrátka nevyjde. Největším pozitivum, vedle dokonalé hlavní dvojice, vidím v celkové atmosféře filmu. S hrdiny jsem sdílel jejich strach, obavy z věcí budoucích či letní lásky. To všechno vrcholí nečekaným zakončením.

Bruno (2009)

Nepamatuji se, že bych se v kině někdy tak hlasitě smál jako u tohoto snímku. Pokud nejste zatvrzelý odpůrce homosexuality a striktní katolík, tak to ani jinak nejde. Sacha Baron si tentokrát udělal prdel z opravdu každého. Církev, politici, herci a desítky dalších osob či organizací dostávají na frak od šíleného gay extroverta. Neskutečně vtipné situace se střídají jak na běžícím pásu, počínaje úvodem, pokusy ve filmové branži, cestách na Střední Východ, televizní show, swingers party a mnoha dalšími. I přesto všechno si najdou tvůrci i čas na dramatické scény, jenž mohou místy konkurovat Oscarovým veledílům a zároveň zůstávají stále stejně ujeté, jako celý film. Cohen tak završil svou trilogii "Ali G, Borat, Bruno" a proto nastává pouze otázka, zda-li se rozhodne odejít na maximálním vrcholu, nebo nás opět překvapí. Osobně doufám pro to druhé. Update: Po druhém shlédnutí nucen zhrouhnout o jednu hvězdičku. Tenhle film zkrátka má smysl sledovat pouze ve společnosti a to se to ještě musí ostatním líbit.

Zathura: Vesmírné dobrodružství (2005)

Remake kultovního Jumanji, tentokrát ve vesmíru. Zathura se ale od svého předchůdce v mnohém liší, bohužel k horšímu. Má několikrát horší efekty, horší příběh, horší dialogy, také není tak různorodá na lokace a korunu tomu nasazuje maximálně nesympatický Jonah Bobo. Jediné co mne drželo u filmu bylo neustálá touha koukat překrásnou Kristen a vidět, jaký happy end si tentokrát tvůrci vymyslí. Pokud ale opět dostanu chuť kouknout se na film o stolní hře, volím jedině Jumanji.

Push (2009)

Často klišovitý scénář, minimálně využité schopnosti u hlavního hrdiny (nejvíc si nakonec Pushuje vedlejší postava, u níž známe pouze jméno), triky jsou místy opravdu levné a to všechno má nemastné neslané zakončení. Jediné co drži film nad vodou jsou moji oblíbenci Chris Evans a Dakota Fannig. Občasné experimenty s vizuálem velmi potěší, výběr hudby se také docela povedl.

Vetřelci (1986)

Director's Cut: Vynikající akce, hudba a režie. Bohužel první hodinka je místy opravdu nudná a finální masakr už ten pocit nesmaže. Navíc triková stránka už zas tak moc dech nevyráží (rozumně, že vyrostl jsem na Matrixu).

Až tak moc tě nežere (2009)

Air France je vynikající cestovka. Let z Paříže do San Franciska trvá něco okolo 8 hodin a tudíž jsem si naplánoval, jak krásně se vyspím. Chyba lávky! Celou dobu jsme putovali se sluncem a já po dvou hodinách už začínal vidět dvakrát, ale spánek nikde. Pak ale koukám na obrazovku a tam film. Dal jsem si sluchátka na hlavu a začal sledovat. Po pár minutách se mi v zorném poli objevil Ben Affleck a Jennifer Aniston a mně už bylo jasné, že se jedná o tu romantickou komedii, jejíž plakát mne strašil každé ráno při cestě do školy. Uplynuly dvě hodinky a spal jsem jako mimino. P.S. Za poslední desetimutovku by měli být scénáristé postaveni před popravčí četu, protože do té doby působil Affleck z těch všech chlapů jako největší sympaťák. P.S.S Scarlett se zase nesvlíkla. Člověk stále čte o tom, jak má nejlepší dekolt na světě, ale že by se s ním pochlubila, to ne.

Earth (2007) (TV film)

It is in our hands. Dojemnější jak Kolja, dramatičtější jak Shawnshank, napínavější jak Tenkrát na Západě, vizuálně oslnivější jak Vesmírná Odyssea, hudebně epičtější jak Pán Prstenů. Vrchol dokumentárního filmu a poselství o globálním oteplování. Ještě máme šanci vše změnit ...

Podfu(c)k (2000)

Ohromně vtipné, dialogově stále stejně chytlavé jako ostatní "ritchieovky", příběhově velmi propracované. Brad Pitt jako cikánský boxer tomu nasazuje korunu. I přesto tomu "něco" chybí. Je to právě to "něco", jenž mne dohnalo k maximálnímu hodnocení Rock'n'Rolla. Bohužel ono "něco" se mi zde nepodařilo najít, ale i tak se jedná o nehoráznou zábavu.

Veřejní nepřátelé (2009)

Kde jen začít? Tak třeba kamerou. Digitál mi opravdu sednul, sice v nočních scénách trochu zlobí, ale jakmile dojde na akci, nemá Mannova technika konkurenci. Vše je snímáno s až perfekcionistickou přesností, ať už se jedná o bouřlivou salvu Tommy Gunu, "rychlou" jízdu aut či noční dav obklopený světlicemi. Největší slabinu vidím v opravdu silně přepálené stopáži, 140 minut je v tomto případě velmi dlouhá doba. Herecky je film nadprůměrný, i tak se nejedná o Oscarové výkony. Johny Depp vykazuje minimalistické hraní, sem tam nějaký úšklebek a fórek. Jeho nemesis Christian Bale se tváří stále stejně jako v posledních dvou letech, David Wenham / Channing Tatum dostali pro sebe až ostudně málo prostoru a nejlepší z celého obsazení je ve finále Marion Cotillard. Co je tedy největší plus celého film ? Atmosféra jako z Mafie. Akce s desítkami Tomíků, gangsteři v černých kabátek zběsile ujíždějíc autem, naprosto stylové vykrádání banek, hodně vydařené útěky z vězení. Pokud se někdy nějaký film přiblížil kvalitám tohoto českého skvostu, tak je to právě tento.