Bao (2018)

Překvapením pro mě ani tak nebylo, že ten čínský chlapeček snědl svůj milovaný oživlý koláček, kterého vychovával jako vlastního, ale když jsem zjistil že ten čínský je ve skutečnosti čínská maminka. Tak či onak je to neskutečně milý a krásný, jakkoliv tam rvou ty scény kde je vyloženě zcela korektně každý zástupce tří hlavních ras. Zde to alespoň nebije do očí.

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Zkuste si někdy pustit film o rozmnožování. Jako dospělý divák jej prožijte daleko silněji než malé nevinné dítě 😇

Hrozny hněvu (1940)

Tento film si nezaslouží plný počet jen za to, že vynechal gradující závěrečnou scénu. To byla na tu dobu příliš "perverzní"? Budiž ale, zbytek je naprosto skvěle zpracován, Fonda je úžasný, ale i tak mě z herectva nejvíce zaujal představitel Casyho. Prostředí skvěle vystihuje atmosféru knih a celkově se film dokáže diváku dostat pod kůži. Přeci jenom, 2,5 centu je vždy míň než 5. Tak koho máme zastřelit?

Mauglí - příběh džungle (2018)

Zase to nevyšlo. Škoda. Mauglího všichni znají ze zprasené Disney pohádky a já doufal, že tato Serkisova verze napraví Kiplingově románu charakter. Bohužel. Z charakterů zde sice už povětšinou nikdo nedělá šašky, děj je tu ale sestříhán podivně a nesoudržně, v mnoha scénách chybí cit pro příběh a mnohdy jde jen o efekt. I tato drsnější verze často zjednodušuje, ne však tak nechutně jak barevná verze. Za zmínku stojí i mnohdy zvláštní animace, to by však nevadilo, kdyby šlo o dobrý příběh, ten se ale nějak konat nechce. Z Ká udělali ženu a v Balúovi je občas vidět Serkisova mimika, Šér Chán je prostě Šmak jak jsme zvyklý, nic dílo ale nezachrání. Na pravou knihu džunglí, ať už Mauglího nebo jiný příběh, si budu muset ještě počkat.

Kniha džunglí (1967) odpad!

Disneyovky mám rád, dokáží být vtipné, zábavné, dobrodružné, zajímavé, etc. Když ale znám předlohu a vidím ty hrůzné důsledky Disneyfikace, hodnotím dle toho, jak moc se mi film líbí původní dílo a jak se dle něj vyvedl film. A zrovna v tomto případě si říkám, jak toto mohl někdo myslet vážně. Knihy džunglí jsou zde okleštěny na maximum a je z nich využít jen jediný příběh, zatímco ostatní jsou (naštěstí) nedotčeny. Ale to jak se s Mauglího příběhem naložilo je trestuhodné. Namísto adaptace výborné dobrodružné knihy zde máme primitivní pohádku kde se změnili charaktery postav (Ká, Balú) jiné jsou zde zase trapně dehonestovány (Šér Chán), nebo nevyužity (Akéla). Bandary na tvůrce tohoto zla 😁

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Že malá kompozice a větší důkaz na scénář nemusí být vždy na škodu je mi samozřejmě známo už nějakou dobu, plně jsem si to uvědomil v době kdy jsem v Buranteátru viděl komedii začínají nevědomostí muže s hlavou zakrytou pytlem uprostřed výslechové místnosti a zde je prostředí podobně minimalistické, že by jej s lehkostí zvládlo jakékoliv sklepní představení a přesto silné, kvalitní a přesahující. A za George Voskovce jedině plus.

Legenda o Mulan (1998)

Tato Disneyovka mne mile překvapila. Asijská kultura, silná a zároveň neotravná hrdinka, fešný kapitán, pěkný dobrodružný příběh, zábava na celé ráno.

Hrob světlušek (1988)

Smutný, velmi smutný film. Škoda že jsem ho nijak neprožil, to ale nutno nemusí znamenat, že je špatný.

Černá labuť (2010)

"I felt it. Perfect. It was perfect." A dál netřeba dodávat. Snad jen že tento film mne naprosto do sebe vtáhl, mučil mne a nenechal vydechnout. Často se to blížilo k utrpení. U jiných filmů jsem cynický a nijak nedokážou zaujmout, zde jsem se do pocitů hrdinky stoprocentně vcítil a trpěl spolu s ní. A že to bylo často. Snové sekvence na mne působili děsivým, znepokojujícím dojmem. Ninu jsem chápal, fandil jí a zároveň jí byl znechucen. Tento film je stejně perfektní jako ona. Stejně jako ona chtěla být. Po jeho shlédnutí se budu zřejmě ještě dlouho vzpamatovávat.

Farma zvířat (1954)

Toto by měla být povinnost už na základních školách, to ovšem neznamená že to může něco dát jen dětem, ba naopak, mnohým současným voličům by toto měli pouštět na stejné kůře jako v Mechanickém pomeranči 😊