Venom (2018)

Takže dětem se teď líbí jednoduché sračičky bez špetky jakéhokoliv děje či dramatického oblouku. Ono se to podobá současnému marvelovskému bullshitu, na rozdíl od něj si ale na nic nehraje a má dokonce i zajímavého hrdinu, jehož civilní forma není na nafackování a navíc krásně koresponduje s jeho vnitřním démonem a vlastně i alter-egem, tedy Venomem. Co film ale dost shazuje jsou přehnaně nudné akční scény, absence krve tam kde by být měla, neurčený limit Venomových schopností a celková generičnost filmu. Na druhou stranu první dějství s civilním Eddiem bylo zajímavé a protagonistův vztah s Venomem je často dobrý, třebaže někdy lehce naivní a vcelku debilní. Navíc je škoda že film působí tak že zničením hlavního zlouna jako by se vyřešili všechny Eddieho problémy, což je směšné, nelogické a zjednodušující. Zkrátka a jednoduše, nic moc, ale lepší na vypnutí mozku než třeba současné MCU. Vlastní holce bych to nepustil, aby si nemusela pomyslet nic o špatném vkusu.

Zkažená mládež (2007)

Naprosto nechutný film, kterému stačí jen hrstka charakterů za hranicí obvykle překročené hranice morálky, aby donutil diváka nenávidět tu partu šikanujících Harantů při každé scéně kde se ta parta šikanujících harantů vůbec objeví. A ačkoliv bych řekl že ne vždy by se takto choval obvyklý středoškolák, kdo ví co za zvláštní školu ta jejich průmka byla. Že tito středoškoláci nemají nadhled o tom byl film, takže to nevadí, stejně jako nevadí kapičku přestřelený konec, který byl ale natočen s citem takže se z toho nestal závěr #liketarantino, což je dobře. Jediné co tomu shazuje hvězdičku je důvod setkání na pláži. Tedy samotné setkání bylo super a byl to skvělý důvod k tomu si později ze spolužáků tak trochu vystřelit. Ale to jak je spolužáci k setkání donutili je tak stupidní a průhledné, že to shazuje celou úroveň filmu o několik příček dolů. Škoda.

Milionář z chatrče (2008)

Jedná z těch srdcovek, která ve mě již navždy zůstane. Naprosto geniální film, který by dnes již nikdo nenatočil. Čert vem, že milionáři totálně pozměnili pravidla, jde o čistou fikci a natolik skvěle provedenou že u filmu sedím s napětím třebaže jsem jej už viděl... kolikrát jsem jej už vlastně viděl? To není podstatné, vždy šlo o nezapomenutelný filmový zážitek. Ať už šlo o dětské nadšení ze scén jako pád pod latrínu, chilli pod kalhotami, nebo krádeže bot a vydávání se za průvodce v Tádž Mahalu, případně pak když jsme jako starší vnímali vynikající kvalitu režie, fázování příběhu a celkové emoční zpracování, zvlášť v první části snímku, která je naprosto dokonalá. To ale neznamená že druhá polovina je výrazně horší, je také skvělá a ohromující, jen jí chybí nápadité a výborně vypointované scény, jako když Salim vede svého bratra vstříc oslepení, zatímco mu Jamal vypráví o tom, jak jednou bude bohatý, nebo když turisté ukaží chlapcům kus pravé Ameriky. Na rozdíl od druhé však první části chybí jiné scény a mluvit můžeme například o "pádu" z rozestavěné budovy, rozmluva o tom jak se jejich rodné město změnilo a samozřejmě Salimova koupel - netřeba vysvětlovat. A také netřeba připomínat že daleko zajímavější a propracovanější postavou je právě Salim a ne ústřední dvojice Jamala a Latiky, přestože oboum fandím, nebudu popírat že ten soběstačný vychcánek, co vždy věděl co se životem byl zajímavější než láskou poblázněný a naivní Jamal - na rozdíl od něj byla i Latika na konci cynická (na chvíli v Javedově vile). I tak mám ale rád všechny tyto tři mušketýry, stejně tak celé prostředí filmu od špinavých slumů a skládek po vzkvétající město o němž Salim prohlásil že je středem světa a samozřejmě i tu konzumní soutěž která vše protla. Pro toto vše jsem schopen zapomenout i na tu závěrečnou Bollywoodskou prasárnu v titulcích.

Komplikace (2011) (studentský film)

Na poměry studentského filmu je to dobré, slabší herecké výkony jsou standardem a jednoduchost je vítaná a na místě. Jen na konci si autoři nebyli jistí žánrem snímku a tak jej naprosto nesmyslné a předvídatelně shodili jen aby se na konci odehrálo drama k němuž nebyla vybudována žádná atmosféra.

Mulholland Drive (2001)

Tak nakonec nejsem jediný, kdo to celou dobu nechápal, na druhou stranu jsem ale líný snažit se to pochopit. Ono je krásné že se Lynch snaží donutit diváka přemýšlet, na druhou stranu bez jakéhokoliv rozumného rozuzlení děje to ale moc smysl nedává. Což je škoda, protože na film jsem se kvůli oblíbenému prostředí těšil a on si pak zahraje na jakousi zřejmě smysl dávající kompilaci sestřihů, kde mě každá minuta nutí přemýšlet o žánru filmu a kde si režisér občas z diváka až nechutně utahuje, bohužel někdy i velice nepovedenně.

Je s námi konec? (2016)

Musím se přiznat že DiCaprio, přestože jej zbožňuju, mě svými ekologickými aktivitami nikdy nezaujal, přišlo mi to od něj neosobní. Myslím ale že až tento film mi plně odhalil, že jeho činnost nejsou jen planá slova a že se ten člověk přeci jen o něco snaží. A to je chvályhodné.

Statečné srdce (1995)

Na jednu stranu jde o naprosto znásilněnou historii (a tady jí někdo ublížil více než když se do nepovoleného coitu pustili tvůrci Gladiátora) na stranu druhou je lepší natočit koukatelný příběh než 'historie se držící' sračku nejvyššího kalibru jako Free state of Jones. Takže tomu odpustím i tu naivitu, latinu sekajícího Gibsona, který by se takto víc hodil do adaptace Far Cry: Primal a občasnou nudnost a zbytečnost snímku, protože to vynahrazují scény které za to stojí a o mnoho lepší postavy, než je William Dušín.

Život Briana (1979)

Tento Monty Python byl skvělej, dokonalá parodie, dokonalé gagy. Oproti suššímu Svatému grálu má snímek jeden unikátní prvek, který film dělá skutečně dobrou komedií. V artušovské parodii se jako debilové chovali všechny hlavní postavy, zde je židovský Brian omnoho lidštější a vtipy zde tedy v kontrastu s karikaturami všude kolem něj o to víc vyniknou.