Nepřítel státu (1998)

Nepřítel státu je opravdu povedený akční film. Nepřináší sice nic moc nového, ale vše je přesně tak, jak má být. Nechybí hutný děj, plno akce, zajímavá zápletka a nečekané a promyšlené vyvrcholení. Will Smith v hlavní roli opět dokazuje, že tenhle typ filmů mu sedí a já jsem za to jedině rád.

Den nezávislosti (1996)

Den nezávislosti je takový průměrný Sci-Fi velkofilm, který ve mně bohužel nezanechal nějak zvlášť dobrý celkový dojem. Základní dějová linka je dobrá, ale třeba postavy Jeffa Goldbluma jako technika/vědce nebo Billa Pullmana jako prezidenta mi vůbec nesedly, ať už jde o jejich role v příběhu, tak i o samotné herce. Naštěstí vše zachraňuje mnou oblíbený Will Smith. Jenom jeho výkon a slušný námět však na nějaké lepší hodnocení nestačí.

Armageddon (1998)

Pokud Armageddonu něco nechybí, tak to je rozhodně velkolepost. Stěžovat si nemohu ani na herecké obsazení, které sedí k ději a scénáři. Celkový dojem ale není takový, jaký bych si představoval. Nepatřím k těm, kteří kritizují každou faktickou chybu, ve filmu se musí něco dít, a nevadí mi, i když to je na úkor reálnosti. Ostatně u podobného filmu tomu snad ani nemůže být jinak. Nevadí mi tedy, že se na vesmírné výpravě dějí věci, které nemohou. Není to dokument, ale akční film, tak podobné věci neřeším. Spíše mi nesedí děj, který mi jako celek nějak nejde dohromady a nepomáhá ani řada „amerických klišé”. Vidím to tak na tři a půl hvězdičky a vzhledem k tomu, že velkofilm s tolika dobrými herci nepřinesl vlastně nic převratného, se přikláním k horšímu hodnocení.

První neděle (2008)

První neděle mě příliš nezaujala. Humoru ve filmu totiž zrovna moc není, a pokud už se nějaký vtip objeví, tak rozhodně není z kategorie prvotřídních. A nic jiného vlastně ani nenabízí. Film jsem zhlédnul, aniž bych nějak trpěl, ale těžko hledám něco, co by se mi při sledování opravdu líbilo a čím by film vynikal.

Johnny English znovu zasahuje (2018)

Třetí díl nebyl žádným velkým překvapením, což nevadí. Stále je to oddechovka s jednoduchým humorem. Někdy ale možná až moc, když je vtip vlastně prozrazen už předem. Děj byl někdy až přehnaně naivní, a to i ve srovnání s předchozími díly. Můžou za to i ne úplně vhodně zvolené charaktery hlavního záporáka a paní ministryně. Film na mě působil dost rozporuplně – některé scény se povedly a jiné se tam svou prostou trapností a tvůrčí nenápaditostí zase nehodily. Z prvních tří filmů je pro mě trojka nejslabší, ale myslím, že se k ní i přesto ještě někdy vrátím.

Poslušně hlásím (1957)

Poslušně hlásím plynule navázalo na Dobrého vojáka Švejka. To mi ale bohužel velkou radost neudělalo, protože už prvnímu filmu jsem vytkl, že humor je založený stále na to samém, takže s ubíhajícím dějem přestával být tak zábavný. A tady se to vezlo pořád dále. Druhý film mi navíc nepřijde ani dějově tak povedený jako první. Za vyzdvihnutí ovšem opět stojí herecký výkon Rudlofa Hrušínského. Na víc než tři hvězdy to ale nestačí.

Dobrý voják Švejk (1956)

Povedené zpracování Švejkových příhod. Velkou zásluhu na tom samozřejmě má Rudolf Hrušínský, který je pro roli Švejka jako dělaný. Škoda jen, že humorné scény jsou založeny stále na tom samém, takže s ubíhajícím dějem se stávají méně zábavnými.

Já, robot (2004)

Já, robot už dlouhé roky patří k mým oblíbeným filmům, a to i přesto, že tento žánr nijak zvlášť nevyhledávám. Děj je poutavý a vzhledem k tomu, že komentář píši 15 let po uvedení filmu a 20 let před dobou, kdy se film odehrává, troufnu si ocenit „reálnost” příběhu. Technologický trend je totiž opravdu takový. Doufám (a myslím – pořád je to totiž „jen” akční film), že k něčemu podobnému nedojde, ale nadčasovost mu upřít určitě nelze. Zásluhu na skvělém celkovém dojmu má samozřejmě i Will Smith, kterého jsem si právě díky této roli oblíbil.

Grand restaurant pana Septima (1966)

Další povedená komedie s mým oblíbencem. Za vyzdvihnutí stojí především scény v restauraci, třeba proslulé popisování receptu v němčině je naprosto dokonalé. I další restaurační scény stojí za to. Poté už se film spíše dohrává, vzhledem k jeho délce a výkonu Funese ale na nudu rozhodně nedojde.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Od Jumanji jsem čekal víc. Hru jako takovou neznám, takže filmu nedám body za žádné vzpomínky na dětství. I když chce chvílemi vypadat jako „cool” akční film, tak jsem měl bohužel celé dvě hodiny dojem, že je to silně zaměřené na dětské publikum. Odpovídá tomu obrazové zpracování i styl humoru. Jednoduchý děj mám rád, ale aspoň něco by se stát přece jen mohlo... A nezachránil to ani Dwayne Johnson, kterého mám v jednoduchých filmech rád. Sice nerad, ale dávám dvě hvězdičky, protože jsem si prostě nenašel nic, co by mě nějak víc zaujalo.