Smrtelné stroje (2018)

Tohle mi hodně sedlo, i když si jsem vědom nedostatků, které celý film provází. Ten svět by si zasloužil daleko rozsáhlejší a méně klišovitě pohádkově zkratkovité uvedení. Na druhou stranu je Mortal Engines akční jízda od začátku do konce, která sice neposadí na zadek příběhem, ale promakaným vizuálem, neskutečně rychlým tempem a díky sympatickým postavám mě nezačala ani na minutu nudit. I když potenciál v tom světě by byl každopádně výrazně vyšší, minimálně na plnohodnotnou provázanou trilogii určitě.

Megan is Missing (2011)

Spíše než jako plnohodnotný film tohle na mě působilo jako samoúčelná šoková terapie, která je v určitých momentech na ránu (dekadentní párty v úvodu), v jiných zase brutálně směšná (prostřihy na fiktivní zprávy), nelogická (proč Amy dál komunikovala s únoscem bez dohledu policie), aby na závěr obě dívky a potažmo diváka ztrestala nekompromisní a mrazivě věrohodnou brutalitou. Film, kterej by děcka v pubertě vidět měla, ale zároveň film, kterej by jim normální rodič asi úplně pouštět nechtěl.

Ostrov hrdlořezů (1995)

Průměrná dobrodružná záležitost s luxusní výpravou, kde největším problémem je mdlá režie, která neumí pořádně využít investovaných peněz, děsně basic zápletka a nezáživné hlavní postavy v čele s Geenou Davis, která se na roli femme fatale pirátky vůbec nehodí a působí ve své roli toporně. Není to špatný film, jako neškodná oddychovka funguje docela dobře, ale je pochopitelné, proč díru do světa neudělal a v kinech s ohledem na rozpočet naprosto propadl.

Černé roucho (1991)

Cesta skupiny indiánů a dvou misionářů skrze neprobádanou a drsnou panenskou přírodu Severní Ameriky. Vizuálním pojetím je to hodně raw a co do výpravy úsporné, ale poctivé. Z psychologického hlediska ale nejsou postavy zas až tak propracované a film působí ve vztahu k jejich charakterům celkem odtažitě a samotném závěru se mi to zdálo poněkud nedořečené. Závěrečná slova o osudu kmenu Huronů ale skrývají jednu zajímavou myšlenku a to, že snahy o asimilaci cizích kultur, byť třeba někdy v dobré víře, nemusí vždycky z různých netušených důvodů dopadnout jen výhradně dobře. Líbilo se mi i to, že tu nejsou indiáni vykreslováni, tak jak je v severoamerických filmech sebemrskačsky zvykem, jen jako oběti kolonizátorů, ale i jako docela krvelačná cháska.

Ghosted (2023)

Hezká romance v úvodu, ale jinak průměrný akční film s primitivním scénářem, který navíc kazí všudypřítomné a kvalitativně příšerné CGI. Humor moje pubertální já celkem potěšil, stejně jako hromada různých malých cameí známých tváří. Na pohodu oddychovka, jen škoda že bez větších ambicí.

Jízda smrti (2023)

Standardní neesonovka posledních let. Průměrný akční thriller, který neurazí, nenadchne, ale obzvlášťňuje ho alespoň evropský setting. Ani španělský originál nebyl žádné intelektuální veledílo a německý remake jsem neviděl, takže nevím, jestli poměrně zásadní zásahy do scénáře provedli už Němci nebo až Američané, ale každopádně v téhle podobě je to snad ještě o něco více přitažené za vlasy.

Batesův motel - Série 1 (2013) (série)

Poslední dobou mě dokáže překvapit málokterý seriál. První sérii Bates Motel se to ale podařilo. Hned od začátku nabírá rychlé, ale vyvážené tempo. Občas je to přehnané, občas toho postavy v relativně krátkém časovém horizontu zažívají strašně moc, všichni tam jsou nějakým způsobem jebnutí, ale většinou tak akorát, aby to nelezlo na nervy. Naopak, je to fakt zábava sledovat, neb prakticky celé obsazení předvádí naprosto královské herecké výkony, očima hrající Vera Farmiga zejména. A Olivia Cooke je cute.

Polednice (2016)

V rámci českého filmu svěží závan a docela zajímavý pohled na klasickou báseň. Vizuálně je film fakt hezký a i nadstandardně dobrá hudba atmosférický podkresluje celkovou náladu. Jen mi to z psychologického hlediska nepřišlo moc dotažené. Ač asi chápu to, co chtěli tvůrci divákovi předat a třeba pointa toho, co vlastně chtěla bláznivá babka Elišce celou dobu říct, mi přišla vlastně dost chytrá. Ovšem building postav imo celkem selhává, je dost povrchní a závěrečný zlom přichází až moc rychle a z ničeho nic a kvůli tomu nepůsobí vůbec uvěřitelně.

Vertical Limit (2000)

Když už nic, čekal jsem adrenalinovou zábavu, ale on je to i poměrně zdlouhavý, nezáživný a nedobře natočený film. Kulisy a CGI jsou strašně umělé, herci dost přehrávají a mnohé scény působí spíš komicky než napínavě. Koho by proboha napadlo nést na vrchol hory mizerně těsnící nádoby s nitroglycerinem?

Huldra (2021)

Řemeslně dobře udělaný kraťas, který využívá všemožná hororová klišé, nepřináší nic moc navíc, ale monstrum ze švédského folklóru je fajne a za těch 15 minut dokáže slušně napnout.