Vládce temnot (1987)

Jeden z nejlepších hororů, co jsem viděl. Staví nejen na zajímavém střetnutí vědy a nadpřirozena, ale hlavně na ukázkově vygradovaném ději, začínajícím zlověstnými náznaky blížícího se zla podbarveného typicky carpenterovským hudebním podkresem a vrcholícím naprostou hororovou extází, která bohužel trvá až příliš krátce. Btw, poslední scéna rulezzz

Simpsonovi ve filmu (2007)

Bavil jsem se výborně a dostal jsem přesně to, co jsem čekal, ale chybí tomu nějaký nosný nápad, který by to povýšil nad prodlouženou a rozmáchlejší epizodu seriálu. Další důkaz toho, jak moc je celovečerní South Park geniální.

Battle Royale (2000)

Neskutečně originální a zvrhle zábavné. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že vzhledem k základní premise mohl být výsledek ještě lepší. Nejvíc mě mrzela naprostá nevyuženost "nebezpečných zón". Takový vynikající nápad a ono z toho nakonec nic nebylo. I přes tuto výtku je ale snímek příliš originální, než abych šel pod pět hvězdiček. Ale s odřenýma ušima.

Oskar (1967)

Neuvěřitelná smršť dokonale vypointovaných gagů a patrně nejlepší komedie se záměnou kufříků a z toho, co jsem viděl i nejlepší funésovka.

Tajemné zlo (1987)

Úvodní scéna přepadení banky a následná honička městem je úžasná, zbytek je už jen průměrný sc-fi horor s překvapivě protivným MacLachlanem.

Sny Akiry Kurosawy (1990)

Jak to už tak u povídkových filmů bývá, výsledek je poněkud nevyrovnaný. Především první dvě povídky jsou úžasné stejně tak i poslední (ale u ní mi připadá, že jsem jeden z mála, kteří si to myslí). Ty ostatní, depresivnější, mě až tak nevzaly ačkoliv jim nemůžu upřít působivost. Jako celek to vidím na lepší čtyři s tím, že v kině by zážitek byl určitě lepší.

Vražedná pole (1984)

Není vůbec jednoduché natočit film s takovým silným tématem tak, aby se mnou ani nehnul. Nebo jsem zrovna neměl to správné rozpoložení?

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Jeden z nejblyštivějších skvostů, jaké jsem měl doposud tu čest shlédnout. Už úvodní titluky jsou geniální a to je teprve začátek. Jedna dokonalá scéna střídá druhou a já poznávám, co je to naprostá filmová extáze. Škoda jen, že ke konci už filmu poněkud dochází dech (a to u Hitchcocka obvykle bývá naopak), jinak by měl místo v mojí top 10 jisté.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

V podstatě totéž jako dvojka, akorát ještě natahovanější a zamotanější. Závěrečná akce mi ve své přehnané spektakulárnosti připadala spíše trapná. Dojem naštěstí zachraňuje navrátivší se kapitán Barnarossa a úvodní část se zachraňováním Jacka z podsvětí.

Sunshine (2007)

Výborně zobrazená nicotnost a křehkost člověka ve ve srovnání s mrazivou vesmírnou prázdnotou na jedné straně a spalující sluneční výhní na straně druhé. Bezmezná fascinace Sluncem se z hrdinů snadno přenesla i na mě. Vizuální stránka je vzhledem k rozpočtu vpravdě luxusní a plně ji vychutnat lze pouze v kině s velkým plátnem a pořádnou zvukovou aparaturou. Navíc je snímek úspěšně vyhýbá klišé podobných sci-fi (obzvláště mě potěšila skutečnost, že jelikož jde o britský film, nemusí být v posádce černoch, ale na druhou stranu tu jsou hned tři asiaté). Zážitek mi poněkud zkazila typicky boyleovská divočina na konci a ten hnusák to také zrovna nevytrhnul (zde si nelze nezvpomenout na Horizont události, který dojel na to samé), ale uvidím, co na to budu říkat po druhé projekci. Každopádně mě Boyle velice příjemně překvapil a při vzpomínce na loňské Potomky lidí začínám mít pocit, že budoucnost sci-fi žánru neleží v Hollywoodu, ale v zemi za průlivem La Manche.