Občan Kane (1941)

Po tom všem co jsem o Kaneovi četl mírné zklamání, přesto jde bezpochby o brilantní a přelomové dílo, které si místo na vrcholech nejrůznějších žebříčků zaslouží. O Wellsově režii toho bylo npsáno hodně, ale titulní role se zhostil neméně famózně. Celkově mi to nepřišlo od začátku do konce až tak úžasné, přesto tu bylo nemálo scén u kterých mi spadla čelist..Musím zmínit především Kaneúv projev nebo scénu na schodech. A přestože jsem znal pointu dlouho dopředu, tak mě u závěrečné scény pořádně zamrazilo.

Pokoj 1408 (2007)

Solidní horor, kterému se sice daří budovat atmosféru, ale málokdy je opravdu strašidelný. Což je u duchařiny trochu problém :)

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Možná ne nejlepší (do komplexnosti Princezny Mononoke tomu přeci jen něco schází), ale rozhodně můj nejoblíběnější Miyazaki. Krystalicky čisté dobrodružství a nadpozemsky nádherný příběh, při jehož sledování se mi srdce chtělo každou chvíli rozskočit radostí a na konci jsem měl chuť brečet nebo aspoň nějak rozdýchat tu dokonalost.

Shrek Třetí (2007)

Nejsem zrovna velký příznivce předchozích dílů, ale tohle už je moc. Třetí Shrek je tak zbytečný, až to bolí. Ten film totiž NEMÁ VŮBEC NIC. Animace je ještě horší než v předchozích dílech, nové postavy jsou trapné nebo v lepším připadě dokonale nudné a o nějakém příběhu se snad ani nedá mluvt. Což bych dokázal tolerovat, kdyby to bylo alespoň trochu vtipné - tedy ne že bych se párkrát nepousmál, ale všechny vtipné momenty jsou buď vykradeny z předchozích dílů nebo byly v trailerech. Kvůli tomu hodinu a půl života opravdu zahazoval nemusím. Dělá se mi zle při pomyšlení, že takový hnůj vydělal skoro 800 milionů dolarů a tvůrci nás tudíž budou zásobovat dalšími díly. Já si je nechám klidně ujít. Raději ani nechci vědet, kam až je možné klesnout.

Žralok útočí 2 (2000) odpad!

Odpad nedávam příliš často, ale tady nejde jinak. Ukázkový případ naprosté absence jakékoliv kvality.

Uzumaki (2000)

Mno, tak nakonec jsem dostal něco úplně jiného, než jsem čekal. Není to ani tak horor jako spíš bizarní kameramanská exhibice na téma "spirály". Ale musím uznat, že exhibice to je moc zajímavá.

Madlax (2004) (seriál)

Audiovizuální orgasmus, který snad nemá v rámci anime seriálů obdoby. Dojem mi ale trochu kazí příběh, který je hlavně ke konci poněkud natahovaný a překombinovaný a taky některé postavy (především hlavní záporák je docela wtf). Ale co, těch slabých 5* tomu dám, koneckonců je to výjimečné anime a to já cením.

Pojistka smrti (1944)

Dokonalý scénář, ještě dokonalejší režie a výborní herci. na jeden z nejlepších filmů všech dob to stačí.

Chage and Aska: On Your Mark (1995) (hudební videoklip)

Je až neuvěřitelné, kolik nápadů a emocí dokázal Miyazaki napěchovat do pouhých sedmi minut bez jediného slova, po jejichž skončení mě zaplavil nepopsatelně nádherný pocit. Na něco takového by bylo i pět hvězdiček málo, jen kdyby to nemusel být videoklip zrovna k takovému cajdáku.

Tetsuo (1989)

Rozhodně to není film, na který bych se chtěl dívat ve společnosti. No, přidávám se k těm, kterým druhá půlka - narozdíl od fascinující první zobrazující počáteční přeměnu - připadala až nesnesitelně nudná. Kdyby měl Tetsuo půl hodiny, považoval bych jej za geniální. Takto jsem to dokoukal jen s velkým sebezapřením.