Saw: Hra o přežití (2004)

Aha, ehmm. Poprvé jsem Saw viděl jako malej kluk. Tenkrát to pro mě byl tak nechutnej zážitek, že mi z toho bylo zle. Při aktuálně druhém zhlédnutí této žánrové klasiky tak po 15 letech musím říct, že je to jen průměrná rudá nuda. Ačkoli jsem si z filmu od minule nic moc nepamatoval, takže jsem nevěděl, jak film dopadne, ani o čem vlastně je, vůbec mě to teď nezajímalo. Kdyby se scénář držel výhradně té koupelny a neustále ji neopouštěl, byl by to možná úplně jiný zážitek, než takhle, kdy je to jen nudná kaše se spoustou dialogů, s pár kapkami krve a s logikou o levelu automatu na loupané mandarinky. Z tak originálního námětu by se dalo vytřískat opravdový psycho, hlavně protože platí, že v jednoduchosti je krása. Stačilo by to celé situovat prostě jen do té nechutné čím dál víc zakrvácené koupelny, co by tak pro díváka neměla hranice s reálným světem a jediným pojítkem s normalitou by mohla být stále se více vytrácející lidskost obou hráčů mizející spolu s jejich rozumem. Snímek pak taky neměl snad jediný hororový prvek. Je to prostě jen průměrný thriller. Od první cca půl hodiny stopáže jsem se prostě nudil. Já chápu, že za málo peněz je málo muziky, ale tady podle mě šly peníze někam, kam neměly. Takže, jako kiddo jsem byl nadšený, teď jsem měl co dělat, abych neusnul. Jestli bylo tedy záměrem tvůrců natočit film (v rovině žánru) pro dětské publikum tak tleskám, ale jako středoškolský pedagog se musím ohradit proti takové šílenosti. Jestli je film poté zaměřen na dospělého diváka, přidám alespoň jednu hvězdu za celkem dobrý režijní start pana Wana, jinak opravdu nevím, za co má tohle laciné béčko tak vynikající hodnocení.

Star Wars: Klonové války - Destiny (2014) (epizoda)

Tajemství síly a řádu Jedi jsou ta největší lákadla na světě Star Wars. Pokud je potom jako pravý fanoušek objevujete společně s nejmoudřejším mistrem Jedi v galaxii a s pravděpodobně nejtajuplnější a nejzajímavější postavou celého sci-fi žánru, skoro se vám zastaví dech a to jediné, na co se se slzami v očích při každé scéně zmůžete, je, ve srovnání s tím, na co se právě díváte, poněkud tupé "WOOW". Mistr Yoda je podle mě vedle Jediů a Sithů obecně Lucasův nejgeniálnější výtvor. Každá epizoda hlavní série nebo seriálu s ním je impozantní fontána fantazie génia a já bych se raději stokrát radši díval na dvacetiminutovou epizodku s Yodou, nežli na miliardový trhák bez něj.

Válka o planetu opic (2017)

Velmi důstojné pokračování s důstojným koncem. Matt Reeves teda válí. Michael Giacchino stejně tak.

Úsvit planety opic (2014)

Pro mě je Úsvit jednoznačně nejlepší díl celé opičí série. Hluboce smekám před Mattem Reevesem. Pan režisér společně se scénáristy mi totiž po dlouhé době naservírovali film, na který jsem dlouho čekal. Geniálně nastavené zrcadlo společnosti, kterým tento snímek pro mě je, mi pomohlo se zamyslet nad spoustou věcí dnešního světa, ve kterém tady všichni žijeme (zatím). Reeves zde vlastně vzal potenciál a emoci, které společně sálali z myšlenky konce původní Planety opic a Boulleho předlohy a roztáhl je na dvě hodiny mistrovského díla, kde každý jeden díleček u diváka po emocionální stránce vyvolává přesně to, co má v úmyslu. Jako bravurní vizuální stránku opů nebo postapokalyptické Ameriky vůbec nekomentuji. Vlastně jediné, čemu moc nerozumím, je obsazení tak významné role někým tak pro mě nevýrazným, jako je Jason Clarke. Ale co už, fakt skvělá práce.

Zrození Planety opic (2011)

Až moc rozvleklé tempo první poloviny u mě po čase sledování začalo vytvářet pocit, že se ve filmu vůbec nic neděje. Chápu, že tvůrci chtěli postavit pevné základy, na kterých by pak stál příběh, ale tohle na mě bylo trochu moc nic neříkající. Celé to bylo takové nějaké jalové, včetně pana Franca ve vedlejší roli, ale v rámci celé půl století staré série to je film pořád mnohem lepší než všechen ten ambiciózní kopec nudy před tím.

Pád do tmy (2005)

Líbila se mi stísněná a temná atmosféra jeskyně. Lekačky většinou fungovaly a dokud nebyli jeskynní tvorové odhaleni, byl jsem napjatý jako kšandy. Potom se karty obrátily a z naší party hrdinek se stala banda Rambů (jak výstižně popisuje T2). Jeskynní tvorové byli najednou stejně tak blbí jako slepí. Jejich provedení mi nepřišlo nějak extra strašidelné a jejich hromadná genocida napříč jeskyní už vůbec ne. Úvod filmu před vstupem do jeskyně byl na mě až moc natahovaný a ke konci nudný. Konec filmu se mi ve finále líbil a ten tak končil překvapivě uvěřitelně. Co se stalo v jeskyni, mělo by také v jeskyni zůstat, a to stejné by mělo platit pro toho, kdo tak příšerně zmrvil záběry v bojových scénách. Sekvence a střih jsou v těchto inkriminovaných scénách tak rychlé, že když mrknete, skoro ztratíte dějovou linku. Jako plus beru onu zmíněnou temnotu, na druhou stranu jsem kvůli pro mě nepřehledné kameře po většinu času nepoznal, kdo je kdo, což je problém, který mi každý takový film zkazí asi nejvíce. V celku se tedy podle mého názoru jedná o dobrý dobrodružný film s kapkou fantasy.

Nezvratný osud 5 (2011)

Tak jako sledovat to samé 5× po sobě začíná být trochu nuda. Na odpad to ale pořád rozhodně není. Oproti předcházejícím dílům se trochu zlepšily vizuální efekty a Nicholas D'Agosto je mi extrémně sympatický. I přesto víc jak jednu hvězdu dát nemůžu. Alespoň díky tomuto pokračování teď vím, že opakovaný vtip přestává být vtipem při jeho pátém provedení.

Nezvratný osud 4 (2009)

Nezvratný osud 4 mi přijde stejně tak pitomý jako první díl série. Nesouhlasím ale s tím, že by byla čtyřka o moc horší než předešlé díly, ani s tím, že by byla série postižena nějakým postupným ubíráním na kvalitě s vždy nově příchozími díly. Je to nelogické, nereálné, nedůvěryhodné, s nulovým herectvím nebo schopnou režií, ale prostě se na to z nějakého záhadného důvodu koukat dá. I když je spousta sekvencí natočená tak, jakoby je točilo dítě, film za celou svoji stopáž nenudí a to je pro mě důležitý faktor kvality. Upřímně Bobby Campo tady taky není úplně k zahození a jeho postava na mě působila nejcharismatičtěji za celou dosavadní sérii.

Nezvratný osud 3 (2006)

I když scénář stále kopíruje linku předchozích dvou dílů, pořád je film koukatelný. Scéna s dívkami v soláriu je za mě asi ta nejsilnější, ačkoli je pitomá jako všechny ostatní.