• Pohádka

Vykolejená (2015)

Počítám se mezi fanoušky Billa Hadera a jsem ráda, že to po letech strávených v SNL konečně dotáhl do stádia, kdy se jeho postavy objevují na plakátech, ale tady bohužel neměl moc co hrát, protože jeho Aaron Connors tu slouží jen jako věšák pro hlavní hrdinku. Jakkoliv je mi skutečná Amy Schumer sympatická, její filmové alter ego se pere s tolika problémy najednou (a to, že střídá jednoho chlapa za druhým, je ten nejmenší z nich), že když se na konci najednou začne měnit, moc jí to nevěříte. Hodně nevyrovnaný a překvapivě vážný film.

Skandální život Lady Worsley (2015) (TV film)

Další z řady dobových filmů, který místo, aby nám naservíroval šťavnatý příběh ze života jedné zajímavé historické osobnosti, snaží se nám omlátit o hlavu, jak to měly ženy v tehdejší společnosti ovládané zhýralými muži těžké (pro srovnání viz Vévodkyně s Keirou Knightley). To neustálé zdůrazňování, jak je hlavní hrdinka přes všechny svoje společenské prohřešky morálně na výši oproti všem ostatním, mi lezlo na nervy. Herci dělají, co můžou, a třeba slizkého Shauna Evanse je opravdu snadné nenávidět, ale všechny postavy postrádají hloubku. Vizuálně je to hezké, ale obsahově už to nemohlo být více ploché. Škoda toho námětu, ze kterého se dalo vytěžit mnohem víc. Snad někdy příště.

Lady Chatterley's Lover (2015) (TV film)

Moje první a vzhledem k mému znechucení zřejmě taky na dlouhou dobu poslední adaptace Lawrencova románu. Ne že bych měla ráda otrocky zfilmované knihy, ale tohle bylo tak mimo co se týče pojetí postav, děje i samotné myšlenky románu, až si říkám, jestli ho vůbec někdo ze štábu četl. Opravdu to působí dojmem, jako by si tvůrci přečetli shrnutí děje v učebnici literatury pro střední školy a na jeho základě napsali scénář. Holliday Grainger svým vzhledem až pozoruhodně odpovídá mojí představě Connie, ale hraje ji jako sobeckou a sexuálně neukojenou hysterku, a Richard Madden má štěstí, že na něj nemůžu nadávat, protože byl ve své roli tak nevýrazný, že už si ho vůbec nepamatuju. A pro ten konec ani nemám slova.

Smrt přichází do Pemberley (2013) (TV film)

Ve své podstatě zcela klasická anglická detektivka o vraždě na venkovském sídle s přidanou hodnotou ve formě známých a milovaných postav. Má to tu výhodu, že se s nimi nemusíte dlouho sbližovat, od začátku chápete motivy jejich chování a jejich osud vám není lhostejný (což je něco, s čím mám třeba u takových poirotovek docela problém). Byla jsem až překvapená, jak rychle ty tři hodiny uběhly. Herecké obsazení nemusí sednout každému, ale já jsem s ním spokojená. Anna Maxwell Martin hraje sice trochu letargičtější Elizabeth, než na jakou jsme zvyklí z Pýchy a předsudku, ale dejme tomu, že jí pár let manželství trochu obrousilo hrany. Matthew Rhys není na Darcyho dostatečně vysoký, ale to je asi tak jediná výtka, kterou bych měla. Sluší jim to spolu náramně. Ostatní herci nezůstávají pozadu. Zejména Trevor Eve v roli smírčího soudce je výborný.

Jabloňová panna (2000) (TV film)

Bývám vůči těmhle pokusům o temnější pohádky shovívavá, protože mě fascinují už od dětství, ale tohle se zkrátka vůbec nepovedlo. Líbí se mi zasazení do středověkých reálií i atmosféra chladného podzimu a Karel Dobrý v hlavní roli je rozhodně zajímavá volba. Jenomže co je to všechno platné, když je ta pohádka tak strašně nudná. Kníže hned na začátku požádá Jabloňovou pannu o ruku, ale zlá čarodějnice se jí zbaví a začne se za ni vydávat a od té chvíle jako by děj úplně zamrzl. Delších 50 minut už jsem dlouho nezažila.

Čertův švagr (1984) (TV film)

Obvykle dávám těmhle studiovým poobědovým pohádkám smířlivé tři hvězdičky, tedy pokud mě na nich něco zvlášť nezaujme nebo mi naopak nevadí. Tady mě hrozně štval nesympatický hlavní hrdina, který si neustále na něco stěžuje, fňuká a nakonec Luciferovi do očí řekne, že by bylo lépe, kdyby ho vůbec nepotkal. Divím se, že se kníže pekel na toho nevděčného spratka dávno nevykašlal, a on s ním ještě chce být příbuzný. A to nemluvím o tom, že v téhle pohádce zemře asi tak deset lidí. Pravda, jsou to všechno loupežníci a není to tam nijak explicitně zobrazené, ale i tak jsem byla docela v šoku. Vlasta Janečková natočila mnohem lepší pohádky. Nechápu, proč zrovna tahle má tady tak vysoké hodnocení.

Z pekla štěstí (1999)

Jako malý capart jsem na tom byla v kině a pamatuju si, že už tehdy jsem z toho byla hrozně zklamaná. Příběh o ničem, postavy nesympatické a navíc to bylo k nevydržení dlouhé. Se stejnými pocity se na to dívám i dnes. Troška si jako vždycky dává záležet na výpravě a kostýmech, ale vůbec se nezaobírá takovými detaily jako logika děje nebo motivace postav. Proč například čerti dávají svoje tři nejcennější věci člověku, kterého vůbec neznají, a který jim ani nijak nepomohl? Když Honza tak miluje Markýtku, proč se vůbec nebrání, když ho chtějí oženit s princeznou? Podobných "proč" jsou v tom filmu desítky. Takových věcí si děti všímají, Zdeňku, nemysli si. A Honza je opravdu ukázkový tupoun. Takového blba si za krále můžou zvolit fakt jenom v Čechách (ty scény, kdy mu dav provolává slávu, mi tak trochu nechtěně připomněly Život Briana). Já být Markýtkou, vezmu si radši Vaculíka.

Marta a Věra (2014) (seriál)

Pokus je to sympatický, zahraniční sitcomový formát je tu svědomitě odkoukaný, postavy jsou slibně načrtnuté, herecké výkony více než odpovídající, zkrátka všechno jak má být. Chybí tomu jenom humor. Jediný vtipný díl (Večírek) fakt nestačí.

V zemi Jane Austenové (2013)

Z podobného soudku jako Lost in Austen, i když přece jen ne tak hrozné. Ten základní nápad (co by se stalo, kdyby současná obdivovatelka Jane Austenové dostala šanci poznat život v 19. století se všemi jeho klady i zápory) je poměrně vděčný a vzbuzuje spoustu otázek,ale tenhle film stejně žádnou z nich nezodpoví. Místo toho nám tvůrci servírují humor toho nejhrubšího zrna a k tomu pitomou dějovou linku bez nápadu, která má uspokojit všechny hloupé nanynky, co si touží prožít svou vlastní Pýchu a předsudek (jméno Stephanie Meyerové v titulcích coby producentky filmu mě pak už vůbec nepřekvapilo). Hlavní hrdinka pochopitelně nemá žádnou osobnost, koneckonců je tam jenom proto, aby si každá divačka mohla představit sebe na jejím místě. Naštěstí má film příjemný písničkový soundtrack a neodolatelného JJ Fielda, jehož postava je snad ještě víc darcyovská než samotný pan Darcy. Hvězdičku navíc přihazuju za to, že jsem chvíli skutečně netušila, který z těch dvou nápadníků bude ten pravý. P.S. Kdyby Austenland skutečně existoval, taky bych se tam toužila podívat, ale asi z úplně jiných důvodů než hlavní hrdinka.

Mazalové (2014) (seriál)

Je to sice infantilní ptákovina pro děti, která nebetyčně štve umělým smíchem, otravnými dětskými herci a křečovitým humorem, ale má to své světlé momenty a třeba takový Pavel Kříž coby natvrdlý bezhlavý rytíř je fakt docela vtipný, a to ani nemusí nic říkat. Pobavili mě i někteří herci ve vedlejších rolích (Robert Jašków jako ďábel nebo Děd Vševěd Ladislava Trojana). A tu písničku z hlavy asi jenom tak nedostanu.