• Pohádka

Anděl Páně (2005)

Po dlouhé době zase jedna sympatická filmová pohádka, která ale mohla být mnohem lepší, kdyby se tolik nespoléhala na to, že ji Trojan s Dvořákem utáhnou sami. Chtělo to více zapracovat na té pozemské části příběhu, protože tam zkrátka není komu fandit. Hlavní hrdinka je takové tele hloupé (to, že svého milého pozná, až když přestane být žebrákem, je jenom špička ledovce) a děj místy opravdu nedává smysl (jaktože Petronel nenapravil žádného hříšníka? ten hrabě se jako nepočítá?). Chudší televizní výprava mi nevadí, ale brala bych jinou hudbu. Tenhle prapodivný mix vánoční mše a filmu pro pamětníky mi k celkové náladě pohádky vůbec neseděl. Lepší 3*

Strážci Galaxie (2014)

Nikdy bych nevěřila, že jednoho dne uvidím film, ve kterém bude Chris Pratt víc sexy než Bradley Cooper.

Sněžný drak (2013) (TV film)

Námět nebyl špatný, ale během realizace se to muselo nějakým ošklivým způsobem zvrtnout. Nejhorší je, že se tu neustále mluví o opravdové lásce a přitom to mezi hlavními hrdiny ani trochu nejiskří. To je sice problém většiny současných pohádek, ale tady to bije do očí o to víc, že princ s princeznou stráví téměř celý film spolu.

Na Větrné hůrce (1970)

Větrnou hůrku jsem četla už dávno, ale pokud si dobře pamatuju, tak to určitě nebyla komedie, což se o tomhle filmu tak úplně říct nedá. Jak mi Timothy Dalton vadil v roli Rochestera v Janě Eyrové, tak coby Heathcliff táhne na svých mladinkých, hubených ramenou pomalu celý film. Co mu taky zbývá jiného, když se k tomu nikdo z ostatních herců nemá. Žalostná je zejména představitelka Cathy, která to krapet přehnala s tou divokostí a nespoutaností své postavy a hraje hlavní hrdinku spíš jako mentálně zaostalou. Samotný film není až tak hrozný, ale má uspávací tempo a působí dojmem, že je nekonečný, což je s podivem, vzhledem k tomu, že se tvůrcům podařilo zfilmovat sotva polovinu knihy. A ten konec, to je zdvižený prostředníček všem fanouškům předlohy.

Já nejsem já (1985)

Celkem blbina, ale když Kaiser toho Nárožného tak skvěle hraje...

Kryštof a Kristina (1993) (TV film)

Pohádka, u které si dost dobře nedokážu představit, že by se mohla líbit dětem. Námět jak ze shakespearovské tragédie, depresivní hudba balancující na hranici poslouchatelnosti a pomalé, utahané tempo. Já osobně jsem coby malé děcko tenhle typ pohádek nesnášela. Plusové body dávám za herce, hlavně Ivan Trojan má můj obdiv za to, že dokáže působit mužně i ve žlutých punčocháčích.

Jana Eyrová (1972) (seriál)

Vůbec ne špatný pokus československé televize o anglickou klasiku s nádhernou hudbou Vadima Petrova a šílenou kvalitou obrazu, bez které by to ovšem už tak nějak nebylo ono. Pokaždé, když tohle zpracování vidím, mě ale zamrzí jedna věc – že si Radoslav Brzobohatý a Jan Kačer neprohodili role. Stačí, aby se St. John v seriálu objevil na pár minut, a hned pochopíte, kdo z těch dvou byl ve skutečnosti lepší herec. Brzobohatého charisma a ironický smysl pro humor, kterým obdařil svoji postavu, by se podle mě k roli Rochestera výborně hodil, zatímco Kačerův neměnný výraz i intonace a jako by chladné vystupování, tedy věci, které mě u něj po celou dobu příšerně štvaly, by se v roli pastora Riverse daly celkem dobře zúročit. No co už... I tak se na to ale vždycky ráda podívám.

Angelika (2013)

Z původní filmové série si na zadek nesedám a při čtení předlohy jsem si Angeliku představovala spíše jako politický thriller než sladkobolnou romantiku, takže ten nápad natočit remake se mi nezdál zas až tak úplně mimo. Jenomže tenhle film je tak trapný, že jsem si ho ze začátku musela pouštět po kouskách. S knížkou to má opět společné pouze jméno, vedlejší postavy jsou od sebe navzájem nerozeznatelné a ústřední dvojice se s tou původní nedá vůbec srovnávat. Nora Arnezeder se mi na roli proslulé krásky, která motala mužům hlavy na počkání, zdá málo hezká a málo charizmatická, a v první polovině filmu navíc nemá moc co hrát. To Gérard Lanvin by se do role Jeoffreye hodil výborně, ale tak před třiceti lety. Tenhle vyšeptalý, životem znavený děda totiž nemá s mladým a do vědy zapáleným hrabětem z Languedoku nic společného. Pochybuju, že se dočkáme dalších dílů. A jediný důvod, proč mě to mrzí, je Ludvík XIV. v podání Davida Krosse. Toho bych totiž s Angelikou ve Versailles ráda viděla.