• Krátkometrážní

Pět nocí u Freddyho (2023)

Five Nights at Freddy's nevyužívá svůj potenciál. Prvních 40 minut je stále takový rozběh a první velká akce je extrémně přímá, což je škoda. Vlastně v celém filmu se vůbec nevyužívá systém kamer, které jsou ve hře zásadní, co vím a navíc by mohli posloužit ke skvělým děsivým scénám. Hlavní linka sice nakonec nebyla na horor nejhorší, jen měl člověk od této známé značky vyšší očekávání, zvláště po zhlédnutí traileru, který vypadal dobře.

Bod obnovy (2023)

Bod obnovy je na Česko film neuvěřitelných rozměrů a já jsem byl opravdu udiven jak moc se povedl. Dostáváme tu zajímavou myšlenku oživení lidí po nepřirozené smrti, a hlavně vcelku poutavý příběh jedné policistky. Konceptem světa budoucnosti i příběhem mi pak snímek poměrně připomínal Blade Runnera. Samotný příběh je takové vyšetřování na vlastní pěst, kdy jde jedna policistka „proti zbytku světa“, příběh je každopádně dobře promyšlený, zároveň ne příliš komplikovaný a také jede v ideálním tempu, které nenudí ani není příliš zběsilé. Strašně se mi pak na filmu líbila propracovanost a promyšlení světa. Pro příklad třeba ta „holografická těla“ na místě činu, nápad se zuby, jejichž text se zobrazuje na obrazovce staré televize nebo „drobnosti“ ohledně znovuoživení a možnosti vložení nové dovednosti. V Česku opravdu unikátní snímek, který mě mile překvapil.

Marvels (2023)

Marvels je jeden ze slabších MCU filmů, nicméně jsem od tohoto filmu ani nic extra nečekal, a nakonec jsem si ho tak vlastně i skvěle užil, a to hned z několika důvodů. Tento film vás téměř ihned hodí do akce a v této akční (no spíše prostě svižné) jízdě se vlastně pokračuje s menšími zastávkami až do konce filmu. Úvodní bojová scéna s prohazováním mě poměrně bavila a celý tento koncept prohazování hrdinek fungoval skvěle. Film měl naprosto jednoduchý příběh a vlastně i díky tomu mně pomohl se zcela odreagovat. Zatímco na hrdinky se film soustředil téměř celou dobu, tak hlavní záporačka byla úplně zazděna a ve filmu prostě jen „existovala“. Z hrdinek tu byla pak naprosto úžasná Ms. Marvel, u které bylo vidět, že si to užívá a její fanouškovské nadšení působilo naprosto uvěřitelně, navíc její závěrečná scéna byla fajn tečkou. Fury tu byl překvapivě také velice upozaděn, ale dostal Tajnou invazi, a nakonec mi to vlastně ani tak nevadilo, navíc jeho scény s flerkeny a požíráním posádky byly zajímavým nápadem. Vlastně jsem tento film poměrně vychválil, ale je to opravdu spíše zábavná oddechovka a rozhodně ne žádná pecka, samotný příběh byl triviální a záporáci extrémně nezajímaví.

Echo (2024) (seriál)

Echo skvěle zvládá rozjezd seriálu, kdy člověku výborně pomohou vcítit se do Mayi a ukázat její postup životem. Seriál to navíc dobře skloubí s Hawkeyem a člověk se v ději neztratí. Některé akční scény jsou fajn a zjevení Daredevila bylo super, hlavně to vypadalo, že tam není nuceně a seriál si pak šel jiným směrem. Mít hluchoněmou hlavní postavu bylo působivé zpestření, Fiskova role byla vcelku zajímavá, ačkoliv bylo téměř jasné, že ho v takovémto seriálu neodstraní ze scény. Samotný děj ví, jak začít, ovšem už méně kam má dospět, finále je pak tedy takové nedopečené. Toto bylo ovšem snad poprvé, kdy jsem si v MCU připadal, že nesleduji superhrdinský film a to po celou dobu, byla tu opravdu "přízemní", ale dobrá akce a superschopností tu bylo minimum - není to ani plus ani mínus seriálu, jen je to zajímavé v MCU. Na to, že od Echo snad nikdo nic nečekal, tak se seriál z mého pohledu vcelku podařil a ačkoliv to nikam moc nedospělo, tak průběh seriálu jsem si užil a vlastně to asi bude jeden z těch lepších MCU seriálů, tudíž 4*.

Sonic Prime - Season 3 (2024) (série)

Třetí série Sonica je jedna velkolepá finální bitva s několika problémy. Celý příběh třetí sezóny je vlastně dosti předpovídatelný a pro mě osobně tam není jediný zásadní zvrat, který bych nečekal. Příběh se drží jasné struktury bez jakékoliv extra odbočky, avšak paradoxně to mě i bavilo, jelikož tu máme seskupení všech hrdinů, velkou opravdu velkou bitvu a snad každá z významnějších postav dostane svou chvilku slávy (a to bych jako dítě přesně chtěl). V poslední epizodě jsem si trochu říkal, zda postava, která si jde tak tvrdohlavě za svým cílem několik epizod může tak rychle obrátit, ale OK prostě nekomplikovaný příběh no. Konec byl takový zkratkovitý, ale co už, příběh dospěl tam, kam celou dobu mířil a já si to i přes jednoduchý děj užil. Díky celému seriálu jsem dokázal poznat charaktery všech postav (které mě bavili) a je zajímavé, že tvůrci dokázali příběh odklonit od klasického Green Hillu a „původních verzí“ postav. Tento seriál podle mě bude bavit děti a fungovat u fanoušků Sonica a s předpokladem, že tvůrci měli stejný záměr je tento seriál povedený.

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Modrooký samuraj je originální seriálové zjevení roku 2023. Zpočátku jsem si myslel, že budu sledovat poměrně „čistokrevného“ hrdinu, avšak příběh mě trochu vyvedl z omylu. Náš hlavní hrdina jde totiž za pomstou, která je aktuálním cílem jeho života a udělá pro ni cokoliv. Po prvních epizodách se zdálo, že půjde o vcelku zajímavý příběh, který nabídne přiměřenou dávku akce, zajímavé příběhové oblouky několika postav a možná i pár zvratů, a to se i stalo, avšak do příběhu nakonec vstoupily i další nečekané prvky. Vypíchl bych čtvrtou epizodu, kde došlo k něčemu, co jsem od hlavního hrdiny opravdu neočekával a znovu mi to ukázalo, že tento seriál není o klasickém hrdinovi, to, co mě však dostalo na této epizodě nejvíc byl samotný závěr, kdy jsem absolutně nemohl uvěřit tomu, jak situace vyplynula, a že onen čin hrdiny byl vlastně zbytečný. Na tuto epizodu navázal další úžasný díl, který ukázal mnohem více z minulosti samuraje a ohromně pomohl vžít se hlouběji do jeho pocitů. Samotný závěr je dobrý, avšak bych klidně uvítal i uzavřenější konec pro první sérii. Neodpustím si také nezmínit „odhalující scény pro starší publikum“, kterých tu bylo z mého pohledu moc a připadalo mi, že se tím jen snaží nalákat určitý typ diváků, kdyby v seriálu ponechali pouze minimum těchto scén, které mají v příběhu nějaký smysl, což je například scéna z konce první epizody, tak by to podle mě bylo přijatelnější. Samotné boje jsou slušně zpracované a animace jako taková vypadá dobře, ale zároveň nějak výrazně nevybočuje. Nejlepší epizody z první řady jsou zaručeně čtvrtá a pátá. Příběh tohoto seriálu se každopádně postupně skvěle skládá dohromady, tak jako zbraň samuraje a já si jeho sledování užil.

Kostlivec (2023)

Kostlivec je povedená hororová jednohubka. Záporák tohoto filmu je bohužel bez charakteru a jakéhokoliv backgroundu, avšak svou roli děšení ve filmu plní dobře a čas "ubraný" na kostlivcovi je věnován hlavním hrdinům v čele se Sadie, jež ve filmu funguje perfektně stejně tak jako její mladší sestra Sawyer, která vychytá všechny možné hororové scény. Celý film se dobře sledoval a líbí se mi, že na konci filmu se odráží dříve zmíněné věci.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Poslední Equalizer je více než důstojné zakončení této filmové trilogie. Film si skvěle drží styl předchozích dílů a zároveň je jiný. Podle mnohých zbytečně pomalé tempo, pro mě vlastně akorát, stejně tak jako akce bylo přiměřeně (myslím, že Equalizer nemusí být další John Wick s hromadou akce). Příběh zaujal, jako vždy to bylo osobnější a děj se dobře uzavřel. Já jsem nadmíru spokojen a film jsem si užil.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Budu velká výjimka, ale já (stejně jako z prvního dílu) nejsem z tohoto Spider-Mana vůbec odpálený. Ano animace je působivá, ale příběh mě tolik nedostal. Zatímco dějová linka okolo Gwen byla pro mě poměrně zajímavá, tak v okamžiku, kdy nastoupil na plátno Miles Morales, kterého mimochodem kousnul pavouk, a tak se z něj stal Spider-Man no a dál už to znáte... jsem se začal tak nějak nudit. Miles je sice na jednu stranu fajn jako Spider-Man, ale jeho rodinné strasti mě nezaujaly a jeho charakter mi vlastně také moc nesedí. Uvidíme co přinese pokračování... zatím pro mě trochu zklamání, protože jsem měl větší očekávání, stejně jako u prvního filmu. Přesto má film samozřejmě své kvality a ještě si zaslouží 4*.

Co kdyby...? - Série 2 (2023) (série)

What if... druhá série začíná spíše průměrnějšími epizodami na hraně 3 a 4 hvězdiček a příběhy jsou vlastně tak nějak často spíše o soubojích místo pořádného příběhu. Tohle se ovšem obrací především u šesté epizody, která je pro Marvel opravdu originální a dokonce si troufá představit zcela novou a zajímavou hrdinku. Nejpůsobivější jsou ovšem poslední dva díly, které přináší to pravé ořechové co kdyby... pro mě se jednalo o vcelku překvapivý chod událostí, protože jsem si dlouho myslel, že hlavní záporák této série bude někdo jiný (konkrétně jsem tipoval Helu - ještě před zhlédnutím 2. řady). Ona samotná poslední epizoda byla také především o souboji, ale alespoň byl opravdu velkolepý. Z první série jsem byl rozhodně více nadšený, ale i tak je pro mě what if... extrémně zajímavé už jen proto, že každý díl je originální a nabídek co kdyby... může být v Marvel MCU universu mraky. Disney+ a Marvel to je více než přímočará cesta ke zhlédnutí zajímavých příběhů a What if... je pro mě stále nejlepší Marvel MCU seriál.