• Krátkometrážní

Neanderthal (2001) (TV film)

Dokument o tlupě tří bratrů. Tvoří ji tři bratři. Nejstarší má ženu a dvě děti, syna a dceru. Prostřední získá nově "příchozí" ženu. Tlupu doplňuje jejich strýc, který se stará o nejmladšího člena tlupy syna vůdce-nejstaršího. Nejmladší jednoho dne potká jednoho z jiných lidí, nás kromaňonců-sapientů. Stránky http://www.channel4.com/history/microsites/N/neanderthal/  už nefunkční https://web.archive.org/web/20060114134721if_/http://www.channel4.com:80/history/microsites/N/neanderthal/

Planeta opic (2001)

Nad tímto komentářem jsem si velmi lámal hlavu. Velmi kvalitní remake, který dokáže překvapit, pokud čekáte kopírování. Planeta opic je skutečnou planetou opic, kdo viděl pochopí. Struktura opičí společnosti je zajímavá, jednotlivé druhy-orangutani, šimpanzi a gorily, ztratily své původní pozice. Rolí se herci zhostili velmi dobře.

Mise na Mars (2000)

Dobrá sci-fi. v Mnoha ohledech vítěz duelu ,,Mise na Mars - Rudá planeta,,. Zajimavá myšlenka trosečníka.

Rudá planeta (2000)

Částečný poražený duelu ,,Mise na Mars - Rudá planeta,,. I když v mnoha ohledech zábavná podivaná s hodně mesmysly.

Blade Runner (1982)

Opakování je matka moudrosti. I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. Viděl jsem věci, kterým byste vy lidé nevěřili. Zapálené válečné lodě v dráze Orionu. Viděl jsem paprsky C... zářit ve tmě poblíž Tannhauserovy brány. A všechny ty chvíle se ztratí... v čase... jako slzy... v dešti. Čas zemřít. Je to modlitba umírajicího androida.

Cesta bojovníka (2007)

Těch Vikingů snad přijela celá flotila, že jich bylo tolik i s koňmi. Nevim námět to byl pěkný, ale nějak se nepovedlo zpracování.

Vikingové (1999)

Sice se knížka jménuje Pojídači mrtvých a v originale je film nazván 13 bojovník, tak se u nás objevil pod názvem Vikingové, což zas tolik nevadí. Wendovolé by sice měli být neandrtálci, ale taky mi taky spíše připomínají nějaký prastarý kmen z doby bronzové, což taky nevadí. Herecké obsazení je slušné Antonio Banderas, Vladimír Kulich, Omar Sharif a dokonce dá se říct potomci Vikingů: Maria Bonnevie, Dennis Storhøi a Sven-Ole Thorsen, což není škodu, ale spíš naopak. Jerry Goldsmith složil zajimavou hudbu, což není vůbec na škodu. Škoda je, že k pěti hvězdičkam něco chybí. Něco málo, ale chybí.

Sunshine (2007)

Pěkné sci-fi a moc dobře udělané. Dobrá kombinace různých prvků. Zajimavé je, že skoro nikdo až na drobnou vyjímku nepostavil svůj život nad úkolem mise. Velmi silná hudba.

Bratři (2004)

Nenápadný, ale velmi kvalitní film, který vás přinutí přemyšlet o hodnotě lásky, cti, života svého i jiných. Možná je to povoláním, které mám a měl jsem v době zhlednutí tohoto film, jsem se pokusil zamyslet, co bych dělal já? Dále herecké výkony dobré. Ani nejsem moc zvědavý na americký remake. Film jsem viděl Cinestaru Pardubice v rámci filmových láhůdek.

Ayla z kmene medvědů (1986)

Protože jsem četl i literarní předlohu mohu porovnavat. Film se odvažně od knihy v některých častích oklonil, však ne nepřijemně, a film obohatil. Zajimavé je si pustit film bez titulek a potom s titulky. A porovnát. Film má i vyborné masky a i krásnou scenérii. Mě se ten film docela libí. Film jsem viděl až na zakoupeném dvd, a je to asi spolu s bojem o oheň jeden z filmu, který ma původní změní neandertalštinu. Když si film pustite bez titulek a pak s titulky, tak můžete zažit podobný prožitek, jako já. Myslel jsem si v některých scénach dialogy máji jiný vyznám.