Dnes se nikam nejede (1959) (studentský film)

Diky Tarkovskimu meli rusove svuj "The Hurt Locker" uz pred 50ti lety! Je to sice cele takove pekne komunisticke, ale jinak relativne kvalitni zacatek rezisera. 5/10

True (2004)

Dokonaly dukaz o tom, ze hudba dela film. Kde by tohle bylo bez hudby? Uplne totalne v prdeli. Takhle je to ale pusobivy umelecky kousek. 7/10

Nebe (2002)

Tykwer prestal behat a predvedl nam svou umelecky klasickou stranku. Nejen filmove, ale i hudebne. Piano hudba byla nadherna a je jen radost sledovat filmy, ve kterych reziser hudbe skutecne rozumi. Netyka se to jen Nebe, ale vsech Tykwer filmu. Je to pokazde absolutne o necem jinem, nez kdyz si radoby uznavany reziser do sveho filmu pozve nejakeho hollywoodskeho ubozaka, ktery je prave v kurzu, jenz mu tam za par milionu dolaru zapizla nejaky symfonicky bullshit a reziser vzhledem ke svemu hudebnimu omezeni neni schopen objektivne posoudit co se to z repraku line za nudne sracky, ze, Camerone? Holt pokud reziser hudbe nerozumi, nebo dokonce nema ani kvalitni hudebni vkus, vznikaji z toho filmove prusery (idealni priklad podobnych idiotu: JJ Abrams + M. Giacchino), protoze je nutne si uvedomit, ze audio slozka zastava minimalne 50% kvality filmu. Tom Tykwer se tak oficialne radi mezi nekolik malo skutecne kvalitnich reziseru typu David Lynch, kteri si tohle moc dobre uvedomuji, maji vysoce vytribeny hudebni vkus a hudbu sami tvori. Vysledky potom logicky o uroven prevysuji filmy jejich hudebne hluchych kolegu. Jinak Cate Blanchett si zde jen s prehledem obhajila a potvrdila sve clenstvi me herecke topce. 8/10

Princezna a bojovník (2000)

Takhle vypada Tykwer, kdyz se uklidni a dostane do ruky originalni scenar. Jako vzdy povedena hudba, zajimave zabery a nekolik scen "chutovek". Za vsechny muzu nalakat na zrani skla, nebo vrazeni trubicky do krku. Kupodivu me zde nijak vyrazne nerusila ani nemcina, coz je jev nevidany, naopak co me nesedlo vubec byli herci, kteri jsou bez vyjimky tezce nesympaticti a clenove psychiatricke lecebny dokonce vrcholove odpudivi. 7/10

International (2009)

Prvni Tykweruv modrak? Nechapu, dyt je to narez jak svine. Spravne konspiracni atmosfera, non-stop napeti, excelentni herci, vytribene zabery nadhernych architektonickych lokaci (prestrelka v muzeu je lahudka) a cele je to pro Tykwera klasicky naboostovano vybornou hudbou. Je sice fakt, ze tomu neco chybelo a tempo obcas zbytecne moc zpomalovalo, ale davat pod 4* se neslusi. 7/10

Zbraň odplaty (2008)

The Divine Weapon, neboli jak nejaky chytracek prelozil Zbran Odplaty je typicky roztomila Korejska snaha o epicky valecny film, na ktere jsme jinak zvykli spis z Ciny. Presne podle toho to vypada, neni to tedy tak megalomanske a az tak epicke jako spis sladke, zamerujici se na vztahy a co se bitev tyce, tak nedostatek megalomanie korejci nahrazuji chytrou napaditosti. Nic to ale nemeni na tom, ze je to cele az prilis predvidatelne a sablonovite a nez se to poradne rozjede je nutne si chvili pockat. 6/10

Výstřely na Broadwayi (1994)

Boze, to je ale shit. Kousek s prvky gangsterky z divadelniho prostredi od Woodyho Allena by mozna mohl byt ok film, pokud by to cele nemelo 3 mensi hacky - nemam rad Woodyho Allena, jsem alergicky na gangsterky a nesnasim divadlo. Hvezda zachrany za to, ze tam alespon nestrasi samotny Woody. 2/10

Lola běží o život (1998)

Tom Tykwer me zacina hodne zajimat, protoze cokoliv jsem od nej zatim videl bylo skvele. Lola ma neskutecne naslapnuto. Je to jeden z tech filmu u kterych je hudba primarni hnaci motor. Kvalitni elektronika (prekvapive tvorena primo Tykwerem) vam to pumpuje non-stop do zil a je uplne jedno, ze se divate 3x za sebou na to same v blede modrem, naopak bych lehce alternativni story lines videl jako plus. Jenom skoda tech nudnych postelovych sekvenci a te odporne nemciny. 8/10

Láska a smrt (1975)

Love & Death je rozhodne jeden z nejlepsich filmu Woodyho Allena. Proc? Protoze jeho tradicne radoby intousske hovadiny jsou zde mnohdy skutecne inteligentni a jeho jinde trapny humor je zde mnohdy skutecne vtipny. Sice se to potyka s tradicnim problemem Woodyho filmu, ve kterych hraje hlavni roli, kdy si o sobe arogantne mysli, ze umi hrat a ze je dobry komik (nezvlada ani jedno), ale nezvykle chytry scenar, pro Allena i nezvykle ruske prostredi/doba a spousta velmi povedenych scen tohle dilo pravem zarazuji do Allen-Topky. "Judgment of any system, or a priori relationship or phenomenon exists in an irrational, or metaphysical, or at least epistemological contradiction to an abstract empirical concept such as being, or to be, or to occur in the thing itself, or of the thing itself." 7/10

Solaris (2002)

Steven Soderbergh se rozhodne neradi do skupiny reziseru, kteri se muzou honosit privlastkem "schopni", natoz aby snesl srovnani s Andrejem Tarkovskim, presto ma ale jeho remake Solaris nekolik pozitivnich elementu, ve kterych original prekonava. Jednak je to vizualne nadherna fialova mlhovina, dale hlavni zena je o uroven atraktivnejsi, nez ta v ruske verzi a v neposledni rade to ma lepsi, fantastickou hudbu Cliffa Martineze. Je jasne kde se inspiroval Clint Mansell se svym soundtrackem k Moon. Zbytek v cele s Gerogem Clooneym uz je ze slabsich soudku, nemluve o tom, ze to co bylo na puvodni Solaris nejlepsi, tedy cela prvni hodina jeste na zemi, je zde smrsknuta do nekolika bezvyznamnych minut. 5/10