Solaris (1972)

Pokud jsem o Stalkerovi rekl, ze se jedna o ruskou Lynchovinu, tak v Solaris se z Tarkovskiho stava jednoznacne Kubrick! Konkretne spriznenost s jeho 2001 Space Odyssey je vice nez zretelna. Stejne jako Kubrick, si zde Tarkovskij dokonale pohrava s kompozici, ve ktere vas necha klidne dlouhe minuty rochnit. Pro mnohe to bude nuda, pro me to byla nadhera. Pomala, atmosfericka, filozoficka nadhera. "The salvation of humanity is in its shame! " 8/10

Old Boy (2003)

Kdyby mel Tarantino sikme oci, takhle nejak by to dopadlo. Vdecne tema, nekolik skutecne "gurmanskych" scenek a celkove po vsech strankach teoreticky kvalitni kousek. Bohuzel me to z nejakeho duvodu narozdil od vetsiny ostatnich asijskych cumacku nechalo chladnym a zase takovy narez jak by jeden ocekaval to take neni. Doufam, ze az me bude nejaka asian zvat na veceri, tak mi neobjedna zivou chobotnici!!! (On to v te scene skutecne sezral, zadne triky!) "Revenge is good for your health, but pain will find you again." 6/10

Stalker (1979)

Stalker je jeden z nejunikatnejsich filmu, ktere muzete videt. Pokud to oznacim za ruskou Lynchovinu, tak nebudu prilis daleko od pravdy. Zacatek ma sice jaksi nevlidnou vstupni branu a chvili trva, nez se do toho dostanete, ale v momente, kdy si to hlavni hrdinove zacnou na voziku rajdovat do zony zacina ta prava dokonalost. Vetsina filmu se odehrava prave v tezce halucinogeni oblasti zvane zona, kde nejen ze mate diky Tarkovskimu non-stop pastvu pro oci skrze zvlastni, spinave, temne a prirodni zabery. Stalker ale vali hlavne na zvukovem poli - dokonala industrialni zvukova kolaz misty doplnena hypnotickou hudbou jen potvrzuje pravidlo, ze je to primarne audio slozka, ktera dela film. Do toho mate spousty filozofickych uvah k zamysleni a je jen skoda trosku uvadleho konce (stejne jako zacatku) a v zone obcas az prilisne rozvleklosti, mohl to byt plny pocet. "The Zone wants to be respected. Otherwise it will punish." 8/10

Upír Nosferatu (1922)

Nosferatu z roku 1922, tomu rikam oldschool, i kdyz jsem musel videt nejakou tezce remasterovanou verzi, ktera nejen, ze byla ochucena grafickymi filtry, ale navic okorenena temnou elektronikou, coz logicky nemuze pochazet z te doby, ale az z obdobi o mnoho dekad pozdeji. Obe vylepseni bych videl jako plus, i kdyz ta hudba mela tendence misty lezt na nervy a bylo prilis citelne, ze tam byla pridana az dodatecne. K samotnemu filmu jsem se dostal skrze vyborny horor Shadow Of The Vampire, ktery je o fiktivnim nataceni prave tohoto historickeho snimku, takze bylo zajimave sledovat jak to cele skutecne vypada. Nejvic me dostaly na svou dobu neskutecne promakane a epicke zabery prirodnich exterieru, coz spolecne s intenzivne budovanou atmosferou v prvni pulce zafungovalo skvele. Naopak v poslednich aktech ve meste uz to byla spise takova dojezdova nuda s ocividne ponekud hysterickou Gretou Schroder. Za prirozene hruzneho Maxe Shrecka jako hrabe Orlocka samozrejme palec nahoru. 8/10

Pýcha a předsudek (2005)

Ze vsech tech romantickych i vypocitavych vztahovych pletek typickych pro danou dobu se sice normalnim lidem tak maximalne zamota hlava, ale o to zde skutecne nejde. Hlavni v cem spociva krasa Pride & Prejudice je rezisersky mistrne zvladnuta prace, pri ktere Joe Wright dokonale zachytil puvab prirodnich i interiernich lokaci, kterymi mnohdy originalnim zpusobem skvele proplouva kamera a k tomu vsemu hraje libezna piano hudba Daria Marinelliho, ktera je stejne jako v "Atonement" absolutne fantasticka. 7/10

82. Annual Academy Awards (2010) (pořad)

Kvalitni CSFD akce. Relativne nudna Oscar show, ktera byla ale okorenena cool cz komentarem. Velky palec nahoru za hororovou kolaz. Vesmes ocekavane vysledky. The Hurt Locker je super (krome Inglorious Basterds nejlepsi z nominovanych) a preju mu (ji) to, Katheryn Bigelow je frajerka + mam radost, ze vyhralo dokumentarni vyvrazdovani delfinku The Cove, ale tim, ze Michael "nejvetsi skladatelsky ubozak soucasnosti a ripovac Johna Williamse" Giachhino vyhral hudbu pro me tahle saskarna v podstate ztraci veskere zbytky respektu. Herecke kategorie neresim, neb je to banda perverznich extravagantnich drama queens. "Valka ve vas zanecha bolest, ze ktere se musite vzpamatovavat cely zivot, sam, nebo s pomoci bozi..." (zasveceni pochopi) 5/10

Hlad (1983)

Neco takhle fantastickeho jsem od tohoto nenapadneho kousku necekal ani ve snu. The Hunger je mozna vubec nejpusobivejsi rezisersky debut, ktery jsem kdy videl. Naprosto bez debat nejlepsi film Tonyho Scotta k jehoz kvalitam se v dalsim prubehu sve kariery uz nikdy nepriblizil. Pokud to napr. porovnam s akcnimi epileptickymi hysteriemi, ktere predvadi v poslednich letech, tak je to jako porovnavat perlu s hovnama a je az smutne jak Tony plytva casem i talentem, kdyz je schopny natocit neco jako tohle. Uz od prvni minuty, kdy svou dark show predstavi Bauhaus v podobe legendarni "Bela Lugosi's Dead", v prostrizich elegantni upiri David Bowie a Catherine Deneuve roztoci sex-feeding na svych victims a jako bonus ke vsemu krvelacne brutalni opice, mate hned jasno, ze tohle bude neco velkeho. Zbytek filmu je sice povetsinou mnohem klidnejsi, ale to neni ke skode, cele je to nadherna filmova poezie, ktera na vas dycha svou vznesenou atmosferou, doprovazi vas nadherna klasicka hudba, ktera se casto misi s temnou experimentalni elektronikou v mem milovanem 80's stylu a pribehem pojednavajicim o vecnem zivote. Absolutne genialni film ve vsech ohledech! 10/10

Ve stínu upíra (2000)

Velmi stylovy vampire kousek, ktery v zaplave modernich upirich hruznosti pusobi stale dostatecne autenticky a prestoze je pomerne novy i spravne oldschoolove. Tema nataceni filmu a evropske prostredi tomu dodavaji skvelou atmosferu a Willem Dafoe je v roli Nosferatu dokonale verohodny. Zaroven bylo znacne zajimave sledovat jak zhruba fungoval filmovy stab v dobach pocatku filmu, kdy se natacel puvodni Nosferatu. Budu si muset doplnit vzdelani a zcheknout original. 7/10

Všude dobře, proč být doma (2009)

Je az smutne, jaky upadek zaziva Sam Mendes. Fantasticky zacatek kariery v podobe American Beauty, dale stale kvalitni Road To Perdition, ale pocinaje Jarheadem zacala mizerie, ktera kulminovala v katastrofalni Revolutionary Road a pokracuje v tomhle zoufale nudnem a velmi nesympatickem az odpudive snimku. Away We Go je film, ze ktereho je mi blbe. 2/10

Nebe nad Berlínem (1987)

Mozna Nebe nad Berlinem neni az tak spatne a ma v sobe zajimavou umeleckou myslenku podporenou autentickou Berlinskou atmosferou, ale ja jsem music producer, ktery filmy vnima primarne usima, takze jedine co mi davalo jednu pest do xichtu za druhou byla ta priserna nemcina, ze ktere se mi permanentne zvedal kufr, ergo, cele je to pekny shit! 1 hvezda za Nicka Cavea a druha za porucika Colomba, ktery je, jak vsichni davno vime, padly andel. 4/10