Tajemné okno (2004)

Presne tenhle druh filmu miluju. Mysteriozne ladene cosi s nadhernou lokaci chatky nekde v prirode, k tomu hraje hudba Philipa Glasse a hlavni role Johnny Depp. Potencial to tedy melo nemaly a o to vetsi je zklamani, co se z toho nakonec vyklubalo. Uz prvni pulka davala tusit, ze se to bude drzet ve sfere lepsiho prumeru, ale ten vynuceny, az trapny konec to cele bohuzel uplne dorazil. Asi by filmari meli prestat tak zrat Stephena Kinga a omrknout nejake jine autory, treba Clivea Barkera. 6/10

S nasazením života (1993)

Na to, ze In The Line Of Fire natacel reziser masterpiecu jako Neverending Story a Das Boot, hudbu k tomu skladal Ennio Morricone a hlavni roli hral Clint Eastwood, tedy trio naprostych veteranu, to nebylo nic extra. Naopak na to, ze vetsinou opravdu nemam rad Johna Malkoviche, tak tohle odehral dokonale a s jeho vykonem luxusniho vraha tohle dilo stoji a pada. Ze zacatku velmi vlazne, celkove prilis typicke a uniformni, ale precijen to postupne zacne ziskavat grady a obzvlast nektere dialogy jsou lahudka. "I have a rendezvous with death."..."You have a rendezvous with my ass, motherfucker!" 6/10

The Bad Seed (1956)

Mam hodne rad oldschool horurky. Tohle je dalsi z tech black & white kousku, kde jeste netekla krev a nestrasily ultratrikove prisery, ale vsechno je skoro az anglicky korektni a gentlemansky uhlazene. Veskere zlo drima v jedne male barbince a divakove predstavivosti vykreslene chytrymi dialogy o tom, co se asi tak stalo, coz ve finale pokazde podpori vrazedny pohled male holciciky. Bohuzel je to i na tento oldschool standard az prilis umirnene a hlavne to cele pusobi znacne divadelne a nefilmove a to nejen minimem lokaci, ale predevsim hereckymi vykony. Jedna se o jeden z nejoblibenejsich hororu Clivea Barkera, u me to vsak lehce zaostava. 6/10

Cesta do zatracení (2002)

Jak to ty gangsterky delaji, ze jsou vzdycky tak k uzoufani nudne a presto tak neskutecne prehodnocene. Road To Perdition neni vyjimka, nudne i prehodnocene to opet je, ale je nutne uznat, ze tenhle kousek je zaroven extremne dobove stylovy a vizualne opravdu skvostny. Sam Mendes tedy rezisersky rozhodne nezklamal, po American Beauty si zde stale drzi vyborny standard (Na to, co zacal predvadet pozdeji za zoufalosti v Jarhead a Revolutionary Road radeji zkusim nemyslet.) Minimalne stejne dulezita jako vizual je zde i hudba Thomase Newmana, ktery zde sice brnka na svou jiz znamou notu, ale proc ne, kdyz to zni tak hezky. Herci v cele s Tomem Hanksem top class. Nakonec tedy i pres me neoblibene tema a obcasnou nudu velmi prekvapive vyborny kousek. 7/10

Cesta (2009)

Uz dlouho jsem nevidel tak verne podanou post-apokalyptickou atmosferu. Tma, sedivo, zima, padajici stromy, nevlidne prostredi, liduprazdno, bez zivota, hlavni charaktery prezivajici ze dne na den, kdy jsou vdecni za kazdy naznak noveho obleceni, nebo kousku jidla. Nalezena plechovka Coca-Coly se tak stava jednoznacnou modlou. Otec-syn duo funguje dokonale, stejne tak jako herectvi v poslednich letech cim dal vic zariciho Viggo Mortensena. Flashbacky do doby, kdy cela apokalypsa zacinala nejen ze pridavaji atmosferu tomu co se deje v hlavni linii, ale navic tam mate Charlize Theron! Obcasne cameo rolicky kolemjdoucich tulaku v podani starych mazaku jako Robert Duvall, nebo k nepoznani vzhlizejici Guy Pearce jsou jen dalsi tresnickove bonusy. Stale by to ale bylo na 4*. Co to nekompromisne vystreluje na maximalni hodnoceni je naprosto dokonala hudba - potemnela pianka, smycce, nevedel jsem predem kdo je tvurce, ale bylo jasne, ze to neni nikdo ze soucasne nabidky klasickych symfonickych pizlalu z hollywoodu, na to to bylo prilis dobre. Ve finalnich credits vse zacne davat smysl - Nick Cave. Nakolik se to podoba knizni predloze, nebo jestli je to lepsi/horsi je mi ukradene, protoze me knizni predloha nezajima, ale film je to dokonaly! "All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke. " 9/10

Invictus: Neporažený (2009)

Stejne jako me v minulem roce Clint dvojnasobne rozsekal masterpiece duem Gran Torino/Changeling, tak me ted zklamal Invictusem. Ani ne tak svou rezii, protoze natocene je to opet v ramci moznosti skvele a rict o tom, ze je to spatny film se neda ani omylem. Problem je v samotnem tematu, ktere je sice silne humanisticke a majestatni, na druhou stranu sfery politika a sport jsou me opravdu hodne neoblibene a z obou sala obrovska nuda, coz se nakonec promitlo i do filmu. Kdyz k tomu navic pridate slizkeho Matta Damona, ktereho ze srdce nesnasim, bylo uz v podstate predem jasne, ze Invictus na dokonale Eastwoodovky z poslednich let nemuze dosahnout. Na druhou stranu je zde vyborny Morgan Freeman, ktery Nelsona Mandelu ztvarnil hodne verne, je zde fungujici element realne udalosti a cele to nevic podporuji skvele vybrane songy. Nevim jak to ti africani delaji, ale ty africke choraly maji vzdy neskutecnou silu (viz. Hotel Rwanda). Btw, ani po sledovani dvouhodinoveho filmu o rugby nemam nejmensi poneti o co v tomhle prisernem sportu jde. 6/10

Smrt čeká všude (2008)

Uplne stejne jako u predchoziho vyborneho kousku Kathryn Bigelow K-19 clovek skoro nemuze uverit, ze tohle natocila zena. Ex manzel James Cameron ji za dob jejich manzelstvi behem sexu nepredaval jen telesne tekutiny, ale take do ni pumpoval rezisersky um okoreneny muzskym testosteronem, protoze jsem snad nevidel takhle chlapsky realne zachyceni valky. Nabizi se srovnani s Black Hawk Down, ktery ma sice naslaplejsi akce, ale neni tak vypjaty a realisticky. Dalsi srovnani je s Mendesovim Jarheadem, ktery se na tohle jednoduse vubec nechyta. Nektere sceny, jako zacatek, nebo sniperska prestrelka v pousti jsou skutecne luxusni, napinave a tak realisticke jakoby jste byli jejich soucasti. Hlavni herci jsou jen spravne radovi vojaci, ale obcas se tam ve vetsich cameo rolickach objevi nejaky ten zkuseny borec jako Guy Pearce, nebo Ralph Fiennes. Cele to doplnuje oscarove nominovany soundtrack, ktery po vetsinou nevnimate, protoze jen citlive podporuje atmosferu, ale cas od casu se take ozve, ze to stoji za to. V ramci valecnych filmu rozhodne jeden z nejlepsich za posledni roky. 8/10

Zrození šampióna (2009)

Ano, je to prvoplanova story o hloupem cernouskovi s dobrym srdcem, kterych zde jiz bylo 10 milionu a teoreticky by se to mohlo zaradit po bok ostatnich nudnych zoufalosti z rodinneho prostredi, ktere tento rok byli nepochopitelne nominovany na Oscara (Precious, Up In The Air, Education...), ale na rozdil od techto marnych pokusu The Blind Side pres vsechnu tu klisovitost skutecne funguje. Sala z toho podprahova informace, ze se vazne jedna o dobry film. Asi hlavni trumf jsou herci, kdy narozdil od vyse zminenych ma Blind Side co nabidnout - Sandru Bullock. Uz jsem ji dlouho nevidel, takze na me ze zacatku pusobila jako jiz trosku usychajici zena, ktera se to snazi zachranit plastikou, ale jakmile to zacne herecky roztacet, ziska si vas. Je to stale ta sympaticka Sandra, ktera navic hraje fakt skvele, takze Oscar? Jo, klidne, jsem pro (pro Sandru, ne pro ten film). Jsou to hodne silne 3, skoro 4*. 6/10

Škola života (2009)

Moc pekne staro-anglicke retro o tom, jestli se mlada skolacka bude pekne sprtat, aby se dostala na Oxford, nebo jestli se ji nahodou vic nevyplati nechat se nabalit od zdanlive vyborne partie, muze, ktery ji vytahne z zivotni sedi, bude jit brat do drahych restauraci a na vylety do Francie. Jinymi slovy klasicke zenske dilema, ve kterem bohuzel vetsina females zacne zapominat na boostovani vlastni individuality a zacnou bezostysne parazitovat na chlapkovi, na jeho penezich, na jeho schopnostech, je to prece o tolik jednodussi, nez neceho sama dosahnout, ze? Konkretne na tohle zensky degeneracni fenomen se ale Education prilis nezameruje, misto toho zoomuje na danou problematiku z pohledu rodiny a vubec cele je to cim dal nudnejsi. Jak to bylo ze zacatku prijemne, tak to bylo na konci otravne a bohuzel se tak jedna o dalsi, na Oscara nominovany film, ktery tam skutecne nema moc co delat. 4/10

Lítám v tom (2009)

Byl jsem docela zvedav co Reitman pripravi po prehypeovane prisernosti zvane "Juno", protoze me docela fascinuje odkud se berou vsechna ta pozitiva, ktera jeho nekvalitni filmy doprovazi. "Up In The Air" nakonec dopadlo velmi podobne, podprumerny film, ktery je ale ze zahadneho duvodu vsude povazovan za masterpiece, nominovan na Oscara atd., za vse mluvi oficialni text distributora - "jeden z nejlepsich filmu minuleho roku". Nejnudnejsi a nejobycejnejsi? Urcite! Ale nejlepsi? Fuck Off. Pritom tema je vyborne a potencialni - job profesionalniho vyhazovace z prace, navic v kombinaci s filozofii rozporu zivota karieristickeho solisty vs. snaha o rodinny zivot. To by to ale nesmel mit pod palcem neschopny Jason Reitman, ktery ma talent na nataceni neskutecne nudnych filmu, jedine co me z jeho nabidky zaujalo bylo opraseni rychlo editace modernich letistnich sestrihu ala Fight Club, to ale jen opakuje Finchera, takze nic obdivneho. Kapitolou sama pro sebe je potom George Clooney, tohohle chlapka fakt nemam rad a skutecne me udivuji vsechny nazory hypeujici jeho charisma, protoze George se z meho pohledu zarazuje do topky nejmene sympatickych hollywoodskych slizounu hned po bok uhlazenych debilku typu Matt Damon/Ben Afleck. Jelikoz zde ma hlavni roli s velkym R, kdy z kamery temer nesleze je jasne, ze bude problem. Nebyt toho skutecne zajimaveho vyhazovaciho tematu, dal bych tomu bez vahani 1 hvezdu. Oskarova nominace? Kaprici! 3/10