Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Tamdydam

Neřekl bych, že tu byla atomosféra a prostředí vězeňského tábora vykreslena dvakrát věrohodně, ale mě to vůbec nevadilo. Na tu odlehčenou notu, v které se celý děj nesl, jsem bez problémů přistoupil a skvěle se bavil ()

JamesLeon

Velký útěk je strhující film z prostředí zajateckého tábora, kde touha po svobodě je znát na každém kroku, v každé tváři jednotlivých vězňů, což je dáno samozřejmě skvělou režií a hereckými výkony úžasaného obsazení. Film mě dokázal vtáhnout do děje a já jsem všechno prožíval spolu se zajatci. Ten strach, když útěk připravovali, tu euforii, když se jim podařilo uprchnout a tu zoufalost, když je pak zase němci postupně chytali. Nejvíc jsem fandil Hiltsovi, jehož představitel Steve McQueen opět zahrál charismatického frajera, kterému asi musí fandit každý... Pro mě je to jedinečný film a klenot filmové historie. ()

Murdock

Dobrodružnej film jak si ho představuju. Skvěle natočenej, skvěle zahranej a skvěle vygradovanej. Koukal jsem na to v noci a vzhledem k délce se bál abych to neprospal, jenže po pár minutách mě to chytlo a vyplivlo až na konci tak trochu smutnýho a tak trochu šťastnýho. Snad jen ta sympatičnost a schématičnost jednotlivých vojáků je přehnaná, ale v tomhle případě si myslím, že účel světí prostředky ()

john.h

Naprostej skvost, kde při samotném útěku a v poslední třetině filmu je člověk napnutej jako struna. Navíc natočeno podle skutečných podkladů a s největšími drsňáky tehdejší doby, teda až na Clinta Eastwooda. No, co víc si přát? ()

Adrai

TOP10 ... Natočit film o útěku z vězení = natočit pecku. Tento film to jen potvrzuje. A nepodílí se na tom jen skvělý příběh, ale především výborné herecké obsazení, nádherné prostředí a velmi podmanivá melodie kterou člověk jen tak z hlavy nedostane. ()

krapek

No keď už sa film tvári ako že je to skutočný príbeh, tak by ním aj mal byť. Tento film to líči asi takým spôsobom, že nacistické Nemecko pozbieralo najneschopnejších blbcov v krajine a poverilo ich strážením 300 skúsených útekárov. A potom to skôr pripomína materskú škôlku ako zajatecký tábor. Ešte si premyslím, či nestrhnem ďalšiu hviezdičku. ()

karlee

Poměrně nuda, až ke konci se to trochu rozjede. A některé postavy trochu otravné např. ten malý Skot, hlavní šéf akce a bohužel i můj oblíbenec Bronson (kluastrofobik kope několik týdnů tunel, ale když jím má proběhnout, vzpomene si na svou klaustrofobii). ()

kyLuke

Nejlepší film Johna Sturgese !!! Dokonce ještě lepší než westernová klasika "Sedm statečných" ! Nejlepší herecký výkon Steve McQueena , Jamese Garnera a Charlese Bronsona , nejlepší hudební téma Elmera Bernsteina . Já osobně se divím , že film dostal pouhou jednu nominaci na Oscara , když to spočítám , tak u mě by tento film vyhrál 7 krát ( film, režie , Steve McQueen , James Garner , Hudba , Píseň , Scénář) .... zážitek , který se neopakuje ...... Zlatý glóbus 1 nominace ( v kategorii Drama) :Nejlepší film . ()

DaveSmith

Skvělý sympatický obsazení v čele s jedinečným Stevem McQueenem. Jeho postava tomu svým optimistickým postojem dodává lehce humornej nádech i vzhledem k vážnému tématu. Plus napětí o první do poslední minuty, což při daný stopáži není nic jednoduchýho. Prostě parádní biják. ()

GudMen

Celý to na mě působilo, jako by kluci na letním táboře vymýšleli z dlouhý chvíle bejkárny a riskovali, že za trest budou klečet v koutě nebo dostanou rákoskou přes prsty. Prvotní naivismus se ovšem postupně přetaví v stíhací teror, a člověku tak nejednou ztuhne úsměv na tváři. ()

Knor

Sice hodně naivní, ale určitě hodně zábavný dobrodružný film. Herci se mi opravdu moc líbilo a při plánování a útěku to bylo hodně napjatý. Ale celkový dojem trochu kazil nacistický zajatecký tábor, který připomínal spíš přísnější nápravný tábor pro zlobivou mládež. a taky myšlenka dát všechna spojencká esa přes útěky do jednoho tábora mi připadá malinko neuvážlivá .......ale no dobře nebudu se v tom rejpat. Film je svižný a nenudí, je to především zábavný dobrodružný film a je právem klasika. ()

Rimland

Když už se mi po letech podařilo konečně kouknout i na tu závěrečnou (útěkovou) třetinu, můžu to konečně plně docenit. Válečná klasika ze staré školy o bandě notorických útěkářů, kombinující humor, napětí, dobrodružství, dobrý scénář, sympatické herecké obsazení a postavy (jak na straně vězňů, tak věznitelů)... a vůbec je to fajn. Navíc já prostě zbožňuju tyhle (nejen) válečné snímky, jejichž základem je nějaký záškodnický plán :-) Jedinou výtku směřuju k té dabingové prasárně, kdy se na některých postavách vystřídá během filmu vícero dabérů (viz Coburn), i když to zrovna nejsou scény, kdy by spolu hovořily dvě postavy s původně stejným "hlasem" (ale jinak je dabing rozšafnej - možná ještě až na ty jazykové "přeskoky" anglicky/francouzsky/německy = všechno česky :-)). ()

mac000

Psát jakékoliv další superlativy by bylo nošením dříví do lesa, ale kromě dramativkého scénáře je nutno vyzdvihnout i vynikající hudební part , který se stal jedním z klasiků válečných filmů (autor Elmer Bernstein).Charles Bronson, který vytvořil jednu z nesmetelných postav filmu, hlavního tuneláře Dannyho, vnesl do natáčení své vlastní zkušenosti a znalosti. Před filmovou kariérou pracoval jako horník. Při natáčení dával režiséru Sturgesovi rady, jak se pracovat při odstraňování zemin. Následkem práce v uhelných dolech trpěl Bronson klaustrofobií, stejně jako jím ztělesňovaná postava. ()

Shaqual

Fantastický velkofilm, který mě nadchnul snad v každém detailu. Ať už kvůli hercům, vtipným momentům, nebo snad jen hudebnímu doprovodu, na tenhle zážitek budu ještě dlouho a rád vzpomínat. A s naprosto čistým svědomím můžu říct, že závěrečná hodina (která utekla jak nic) obsahuje několik z nejnapínavějších scén, co jsem kdy ve filmu viděl. John Sturges byl bůh. ()

G04T

Skvělý výběr herců. Film si zakládá na každém detailu jak promyslení, tak i samotného provedení útěku. Zatím jsem neviděl film, kde by útěk byl tak napínavý. Většinou se u filmů koukám kolik ještě zbývá do konce. Ale tady ne. Z počátku jsem si říkal, že to bude nuda, že film je tak dlouhý ale délka přinesla své ovoce. Richard Attenborough je v této roli a nemůžu si pomoct, ale trochu mi připomíná svým vzhledem Rudolfa Hrušínského (nar 1920). Vynikající režie a překvapivé scény, které by jste ve filmu rozhodně nečekali. Milovníkům filmů o útěku z vězení Velký útěk nesmí za žádných okolností ujít. ()

Godhaj

,,This is a new camp. It has been built to hold you and your men.“ Na Velký útěk se příjemně dívá. Osazenstvo je sympatické a pořád se něco děje a kutí, že ty tři hodinky utečou jako voda. Velmi se mi líbilo zaměření na samotné provedení útěku, vykreslení všech detailů a týmovou spolupráci. To je ale zároveň největší slabinou tohoto filmu. Zajatecký tábor speciálně zkonstruovaný, aby z něj nešlo uniknout, připomíná spíše skautský tábor a němečtí vojáci zase neoblíbené vedoucí. Všeho je dostatek a nic není problém sehnat a tak se zajatecký tábor promění na hlubinný důl, krejčovství, truhlárnu atd. Nějaká realističnost či alespoň uvěřitelnost mi v tomto filmu chyběla. Moc se mi líbil hlavní hudební motiv, o kterém jsem dosud netušil, že je právě z tohoto filmu. Celkově mě film velice bavil a McQueen na motorce byl pořádnej frajer! ()

topi80

Na zajatecký tábor (zvláště pro problémové zajatce) byla v areálu sice až moc velká pohodička. Ale kde tento film boduje na celé čáře, to je zachycení všech těch přátelství mezi postavami. Právě to jsem tvůrcům i představitelům hlavních rolí sežral i s navijákem a je to asi tím nejsilnějším dojmem, který ve mně po zhlédnutí filmu zůstává. ()

Duke90

S takovou bandou kvalitních herců se z velkého útěku stává útěk velkolepý! Steve McQueen je sice správný drzoun s neohroženým přístupem do všeho vletět střemhlav, ale Richard Attenborough jako vůdce celého "uprkářského týmu" odvedl setsakramentsky dobrou práci! Ale to bych zbytečně křivdil správňáckému Jamesi Garnerovi s neotesaným druhým Jamesem Coburnem. A vůbec - která postava tu neměla své místo? Nedovedu si představit, že bych měl jediného herce postrádat a mohl bych klidně pokračovat Donaldem Pleasencem, Charlesem Bronsonem či Gordonem Jacksonem, který mimochodem nikdy nebyl jen legendárním Cowleym z "Profesionálů". Krok po kroku se můžeme s hlavními představiteli ubírat až do velkého finále, které ještě bude všechny stát velké úsilí při boji za svobodu. Jedinou výtku bych měl k podmínkám v zajateckém táboře, kdy mi občas připadalo, že se chlapi spíše nachází ve výcvikovém středisku pro neposlušnou mládež než v tvrdém nacistickém vězení. Ale dohromady s nejchytlavější filmovou znělkou už nemám za potřebí do ničeho vrtat, protože o zážitek postaráno bylo! ()