Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

gédé

Německý zajatecký tábor v hollywoodském podání značně připomíná pobyt v rekreačním středisku Annín u Sušice: peklo na zemi. ()

Nerajohn

Koncentrace hereckých hvězd nejtěžšího kalibru ve filmu s výborným scénářem, napínavým dějem a zajímavým tématem. Velké množství postav je díky známým hercům jednoduše rozpoznatelné a divák jim fandí, i když to většině nevyjde. 4,5. ()

kedluben

Asi budu za protivu, ale mně ten film přřišel docela trapnej. Hloupí Němci, přeskvělí zajatci, jeden lepší než druhej. Naprostý popření reality, jen ideál. A bylo to taaaaaaaaaaaaaaaaaaakhle dlouhý.... Nějak tomu prostě něco chybí. Nuda. ()

Amaranta

Nemůžu si pomoct, ale i přes všechny válečné "kulisy" je to prostě pozitivní film (určitě se na tom podílí i Bernsteinova hravá hudba). ()

sebuLba

Další mezera vyplněna, konečně jsem viděl velký útěk s plejádou těch nejlepších, kteří se tehdá proháněli po filmovém plátně. Jedna hvězda větší než druhá a děj tak nabitý, že si u titulků pomyslíte ono to vážně mělo 3 hodiny ? :-) Další film u kterého mi nestačí 5 hvězdiček. Posledních 45 min filmu jsem prakticky nedýchal, nádherná podívaná. ()

jopal

Superpero, pripajam sa. Zo zaciatku nuda a neuveritelne prijemny vazensky rezim. Ale mozno to tak bolo a nas len klamali o neludskych podmienkach vo vazenskych taboroch za fasizmu. 11.2010 ()

rytir1

Na tenhle snímek stačí jen jedna věc říct. Velká jména, velký film. Nebo jste snad chtěli slyšet víc? Dobrá, samozřejmíček, ale počkejte, musím se sehnout pro tenisový míček. ()

Desmi

Od začáku filmu, kdy počala organizace útěku a v době, kdy si všichni plnili své úkoly, až do doby útěku jsem se výborně bavil, pak ale začla ta nudná pasáž útěku. Chyběl tomu dramatičtější závěr. ()

Aidina

Mám staré válečné filmy ráda, tedy pokud se povedou tak jako Velký útěk. Seděla jsem do půl druhé ráno u televize jako přikovaná. Film měl pořádný spád, napínavý děj byl plný zajímavých události. Výborný scénář, geniálně hvězdné herecké obsazení včetně vždy charismatického Charlese Bronsona a věčně frajerského Steva McQueena. Celá ta partička, co se tady sešla, podávala skvělé výkony. Každý ze zajatých letců se podílel na připravovaném útěku, ať už šitím civilního oblečení, paděláním dokladů, či kopáním a vynášením hlíny z tunelu. Vše bylo naplánováno do sebemenších detailů. Klobouk dolů před jejich logistikou :-)). Nezapomněli ale ani na oslavu, a tak z brambor připravili skvělý drink. „Tak na kolonie – tak na nezávislost“ připíjí si britský pilot s americkým. Nezapomenutelná je také scéna motokrosové jízdy Steva McQueena do Švýcarska, která skončila v ostnatém drátu těsně u hranic. Kolikátý to byl jeho útěk? 21? A opět putoval do „díry“. Z celkového počtu 76 uprchlíků se podařilo utéci jenom dvojici, co na pramici doplula zřejmě do Hamburku a pak se dostala na loď plující do Švédska. A osamělému pilotovi, který ukradeným kolem se dostal se přes Francii do Španělska. Padesát uprchlíků takové štěstí nemělo, při zpáteční cestě jsou všichni včetně velitele Barletta zákeřně zastřeleni. Zpět do zajateckého tábora se vrací už jen hrstka pilotů. A i tady je čeká překvapení. Původní velitel tábora byl vyměněn za nového, daleko přísnějšího a méně sympatického. Je to jeden z nejlepších filmů o útěcích. Pro mě ten nejlepší útěk zůstává i nadále z věznice Shawshank. Ale i v tomto případě jasných 5*. ()

Zelda knihkupec

Je zde plno vynikajících herců.(kterým stačilo dobrat se uznání kritiků jen se dostatečně drsně tvářit jako například: McQueen, Bronson nebo třeba Garner) Film s propracovaným scénářem ze zlaté éry, který asi neprošel rukama historika než se dal producentům. To znamená, že nacisti by se k amíkům nechovali jako ti chudáci ,,cojemusejhlídat,, aby s nima nebylo šup na východní frontu. Neustálé rytí v zemi jakožto pokus cokoliv vypěstovat je divnej. Ne vážně to mi přišlo celkem divný. No dost bylo sarkasmu tady jsme v Americe, tady se na historii a realičnost nehraje a mě to ani moc nevadí Velký útěk jsem si užil, jakožto poctivá filmařina asi nikoho neurazí a stopáž je dostatečná (koukněte se na stopáže třeba Kurosawovejch filmečků) ()

Muf911

Válečný film, kde z Němců nejsou děláni blbci a jejich zajatecký tábor taky nevypadá zrovna strašidelně. Sledování příprav na útěk bylo zajímavé, samotná akce ale trochu zdlouhavá, jak jeden po druhém prolézají tunelem. Útěk po Německu je už zase svižnější podívaná. ()

gezper

Byť často naivní, kondenzované a neuvěřitelné, stejně je to nejlepší a nejzábavnější čistě útěkářský velkofilm, co jsem zatím viděl. Herecké výkony plejády hvězd jsou obdivuhodné. Závěr je americká drsnější varianta na chytačku z Copak je to za vojáka. K dokonalosti chybí málo, pohrát si nepatrně jiným směrem se scénářem, méně žoviálnosti na pár místech a přidat realističnost tábora - opravdu tam jsou často spíše jak na dovolené, na to jak se holedbají držením se faktů ala 'podle skutečné události'. Ale jako napínavá a dobrodružná zábava to šlape po celou dobu skvěle. [90%] ()

Leník

Ze začátku jsem trochu žasla, neboť, jak už tu někteří napsali, zajatecký tábor vypadal spíš jako pionýrský, kde mezi sebou soutěží dvě strany a vlastně je to celé velká legrace. Takže bavit mě to začalo až od okamžiku, kdy se skutečně dalo utíkat a kdy to konečně začalo být napínavé. Jednotlivé postavy jsou ale díky skvělým hercům moc zajímavé. ()

kolly13

Taková táborová idylka, o které si mohli nechat vězni v reálu jen zdát, s přiblblou hudbou a přehráváním jak v divadle. Alespoň herci byli světoví, scénář (život) a zpracování dobré. Poprvé jsem byl více nadšen, po druhé jsem se trošku nudil. ()

Foogas

Dobrej film, ale čekal jsem to mnohem epičtější. V zajateckém táboře pohodička jazz, skoro až kamarádští náckové, angličtina z jejich úst taky nepůsobí zrovna dobře. Plánování útěku a útěk samotný nejlepší část filmu, rozptýlení v krajině a dílčí pokusy o útěk za hranice už poněkud slabší. Silné tři hvězdy. ()