Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Feacher

Nevěřil jsem, že vydržím 3 hodiny, ale uteklo to daleko rychleji a zábavněji než včerejší Zóna soumraku :)... Skvělý film s plnými hrstmi známých tváří, útěk úžasně vymyšlený, takže ideální téma pro film. Asi nemá cenu to nějak hluboxe rozebírat, má to prvky dramatu a vážného tématu, ale místy i komedie, takže neurazí určitě nikoho! Jasných 5*! ()

chosan

Steve byl pan herec což dokazuje i v tomto filmu kde sice nemá úplně hlavní roli, ale film je to dobrý, koukatelný 75%. ()

RavenSpector

Typická americká parodie. Radši desetkrát Motýlka - toho 1973, ne tu sračku přetočenou, než tuto komedii. Podle skutečných událostí? To možná, ale natočeno jako komedie. Prý inteligentní film podle zdejších komentářů :D ()

Devun

Mám rád filmy z 2.světové války, mám rád filmy o vězeních a útěcích, mám rád Steva McQueena, takže tady není absolutně co řešit a jde se do plného počtu. A McQueenův přeskok ostnatých dratů na motorce je jeden z nejklasičtějších kaskadérských kousků vůbec... ()

DeTomaso

Skuteční váleční zajatci se asi otáčejí v hrobě. Německý zajatecký tábor je vykreslen jako letní tábor skautů, vlastně docela legrace a neustálé škádlení s dozorci, chyběl tam už jen Louis de Funes ...druhá polovina už je sice o něco reálnější, ale důvod zvyšovat hodnocení to není. Celek bych nazval jako naivní komediální drama s šílenou muzikou. Na filmu hodnotím celkový dojem, ne herecké obsazení. ()

Ludva

[2009-09-27] * Špičkově obsazený snímek začíná jako vynikající komedie na téma útěk z německého zajateckého tábora. Atmosféra zde ale připomíná spíše letní dětský tábor, zajatci si dělají skoro co chtějí, a když už Němci někoho chytnou na útěku, dostane "jenom" samotku. Uskutečněním titulního Velkého útěku se ale žánr mění na akční drama, jehož nemalá část vznikla ovšem jen proto, aby se Steve McQueen mohl předvést na plátně na motorce. ()

Chloris

Asi nejlepší útěkářský film, který jsem kdy viděl. Obsahuje asi všechno, co má takový film obsahovat. Je chvílemi smutný, chvílemi vtipný, děj má spád a rozhodně jsem se ani minutku nenudil. Škoda, že takovéhle filmy se dnes už netočí :-( ()

JohnnyV

Dokonalost sama! Dnes by takový film, s takovým námětem a s takovým hereckým obsazením už asi nešlo netočit. Klobouk dolů před filmaři. ()

+sfinx+

Někdy je hodina moc, jindy jsou tři hodiny málo.. Tenhle snímek má jednu výbornou vlastnost a to, že přes svou bohatou stopáž nenudí a ani k zaujetí nepotřebuje bůhví jak komplikovaný příběh - snaha o útěk je jeho jedinou náplní. Hodně mi to připomínalo slavnou sedmou rotu - spíše komická atmosféra dokreslená odpovídající hudbou mi připomněla ony pokusy o útěk z francouzské dílny. Tento film má něco navíc - v jednu chvíli utnou onu atmosféru pohody a jakoby alespoň vzdáleně nastíní realitu tehdejší doby - nevím jestli je to dobře nebo ne..."záleží na úhlu pohledu" :) ()

billcarson

Společně a francouzskou Dírou nejlepší escape film. Herecká výkladní skříň jenom dodává na celkové noblese jak McQueen, Coburn, Bronson Attenborough a další dodali filmu opravdové vyjímečné kouzlo. Dlouhá stopáž není na škodu ba právě naopak jsem si ten slastný pocit ze skvělého filmu vychutnal ještě víc. Jsem rád, že se jelo i podle autentických událostí prostě paráda a film, který stojí za to vidět nejednou. ()

MaroCR

Dal bych 4 hvězdy, ale trestám tvůrce za to, že naprosto ignorovali postavu českého nadporučíka Arnošta Valenty (příslušníka 311. čs. bombardovací perutě ve Velké Británii), který při reálném "velkém útěku" patřil k jeho hlavním organizátorům. Vím, že to není historický film, alepřesto zde mohla v titulních úlohách vystupovat popstava, která by byla Valentou alespoň inspirována... ()

voltamper

Na tomto filme sa mi páči jednak vykreslenie postáv, plán úteku, ale predovšetkým to, že film sa neskončí v momente úspešného úteku, ale veľmi realisticky zobrazuje ďalšie hodiny PO ňom. Pretože útek nie je ešte úspešný tým, že preskočim väzenský múr, ešte sa treba dostať do bezpečia pred prenasledovateľmi. V tomto sa Veľký útek líši od ostatných, na neho sa podobajúcich B-éčok. Nemalú rolu zohráva inteligetný scenár a charizma postáv. U mňa za 4*. ()

Choucas

Skvělý válečno dobrodružný film na pozadí skutečných událostí. Celou dobu skvěle napnutej a skvěle baven. Super Steve McQueen. Byly to ale frajeři co? Letci co unikají všemi možnými i nemožnými způsoby ze zajateckého tábora. Tenhle film byl fakt zajímavej a poučnej v jistým smyslu, a vzhledem k tomu že v několika takových útěcích figurovali čeští letci, tak snad i jistá pocta jejich vynalézavosti a genialitě. Zajímalo by mně jestli si tu honičku na motorkách Steve McQueen nějak vynutil, nebo jestli pro něj byla příjemným bonusem. Jednoznačně to všem doporučuju, opravdu to stojí za to! ()

behunka

Dobrodružný film opravdu pěkný a docela vtipný." Dlouhej jak tejden" , ale vůbec mi to nevadilo. Uteklo to ani nevím jak. Jen jsem čekala něco......asi něco víc autentického. Z tohoto filmu jsem měla pocit, že německý zajatecký tábory byla vlastně strašná sranda a oddechovka. Tak proč potom utíkat?? Snad jen pro pobavení své i kámošů němců. Skutečnost byla asi někde jinde. Přesto je to film s velkým F. ()

Vindemiatrix

Britsky manufakturní pojetí vězeňského útěku s přiměřenou dávkou anglického humoru. Svižná a zábavná podíváná s kopou charismatických postav, jejichž hrdý optimismus si snímek vzdor postupnému zdrsnění zachová až do závěrečných titulků. Poslední třetina, v níž se odlehčené dobrodružství s naivními vězeňskými reáliemi mění v závažné útěkářské drama, mi ale na předchozí část filmu nějak nepasovala. 70 %. ()

NavzdyMlady

Film som nevidel, videl so ukážky a hneď a napadlo podobné hodnotenie ako tí, čo tento fil hodnotia ako odpad a to so ti eich koenty predtý ani nečítal, ale len potvrdili môj názor. Proste naivná hovadina. Škoda. ()

gerdi14 odpad!

Bože to je zase ptakovina. Stačilo mi deset min. a šel jsem do kolen. Takovej tábor bych chtél prožít i já. ()

Tomatec

Na tenhle film jsem se hodně těšil, výborní herci a navíc útěkářské filmy mám rád. Chtěl bych vědět zda to mělo s realitou něco společného, připomínalo mě to skautskej tábor, kde si amíci s esesákama navzájem plnili bobříky odvahy. Měli tam asi neskutečnou pohodu, když mohli kopat 3 tunely, a furt pořádat porady o logistice, ale beru to. První půlka slabší, druhá krásný koncert. ()